Na měsíci přistane Kentaur. Japonci vyvinuli vesmírného robota, který se svým tvarem podobá bytosti z řeckých pověstí

Jan Boháč,

Na měsíci přistane Kentaur. Japonci vyvinuli vesmírného robota, který se svým tvarem podobá bytosti z řeckých pověstí

Zdroj: GITAI
  • Japonská společnost GITAI zkonstruovala ve spolupráci s tamní kosmickou agenturou JAXA nové lunární vozítko. Povrch Měsíce by mohlo brázdit již za pár let

  • Sonda se čtyřma nohama a dvěma rukama, jimiž dokáže nabírat předměty ze země, dostala jméno R1

  • Jedná se o prvního vesmírného robota, který svou konstrukcí a vzhledem připomíná lidské tělo

Trochu jako kentaur a trochu jako pavouk. Tak vypadá nejnovější výtvor japonských vědců, jenž se za pár let vydá prozkoumat povrch Měsíce. Robot s názvem R1 byl navržen a vyroben společností GITAI ve spolupráci s japonskou kosmickou agenturou JAXA. Nyní má za sebou první testy, při nichž úspěšně zvládl pohyb po hrbolatém a kopcovitém terénu a pomocí svých rukou také rozbalil různé součástky.

V rámci dalších experimentů konaných v testovacím zařízení tamní vládní agentury, jež věrně napodobuje měsíční povrch včetně nečistot, inženýři úspěšně vyzkoušeli schopnost robota udržet v ruce solární panel a nabrat vzorek lunární horniny, uvádí server CNN. Z testu byl pořízen záznam, který ukazuje, jak robot uchopil naběračku a průhlednou sklenici, do níž následně nasbíral malé množství napodobeniny měsíčního prachu. Veškerá očekávání svých autorů tak R1 zatím splnil na výbornou.

Zajímavost :  Administrativní centrum jako výtvarné dílo. Komplex za 3,5 miliardy nad stanicí metra Bořislavka připomíná krystaly

Soukromé společnosti závodí o místo ve vesmíru

Používání robotů v kosmu není samozřejmě nic nového. Pár takových, jež disponovali končetinami, bylo v minulosti vysláno dokonce i na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), přičemž minimálně jeden z nich byl právě z Japonska. Několik robotických vozítek vyslala ke hvězdám, respektive na jiné planety i americká NASA. Nejznámější z nich je dozajista rover Perseverance, který brázdí marsovský povrch od loňského února. Ani on, ani žádný z jeho předchůdců ale zatím nepřipomínal člověka tolik jako právě R1.

Spolupráce vládních agentur a soukromých společností na vesmírných projektech je v poslední době k vidění čím dál častěji. Stejný postup, jakým se nyní vydali Japonci, razí již delší dobu zmíněná NASA. Ta nyní spoléhá především na technologie společností SpaceX, Boeing či Lockheed Martin. Odborníci doufají, že konkurence a privatizace odvětví podnítí jejich další vývoj, který bude zároveň levnější a rychlejší.

Zajímavost :  Letošní léto bude plné nových investičních příležitostí, píše Jan Jandák

Velké ambice do budoucích let netají ani představitelé firmy GITAI. „Naším cílem je dosáhnout úspěchu v komercializaci vesmírné robotiky a tím snížit náklady na vesmírnou práci na jednu setinu,“ uvedl generální ředitel společnosti Šo Nakanose. Jeho firma v minulosti představila několik dalších návrhů robotických pomocníků, přičemž každý z nich má v kosmu řešit docela jiné problémy.

Roboti pomůžou s lunární základnou

Vývoj robotů schopných poradit si se složitými podmínkami mimo Zemi je důležitý i z jiného důvodu. Spojené státy spolu s Evropskou kosmickou agenturou ESA soupeří s Čínou a Ruskem o vytvoření trvalé základny na Měsíci. Ta by vedle klasických vědeckých misí mohla potenciálně hostit i nejrůznější obchodní aktivity. Řada společností tak pracuje na vývoji různých roverů, přistávacích modulů a robotických asistentů, kteří by měli pomoct právě při vytváření avizovaného lunárního komplexu a pak i v rámci jeho běžného provozu.

Další úspěch SpaceX. Muskova vesmírná společnost dopraví do kosmu základy měsíční stanice Gateway

Ačkoliv robot R1 při svých testech uspěl, bude ještě několik let trvat, než se na měsíční povrch skutečně podívá. Spolu s dalšími vynálezy od GITAI by se tak mělo stát někdy v polovině současné dekády.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: V zajetí může být přes 2500 vojáků, kteří bránili Azovstal, tvrdí Zelenskyj

Celý článek zde |