Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti bydlení, který počítá developerská společnost Central Group.

V porovnání s loňskem je potřeba skoro o dva a půl ročních výdělků víc. Před rokem „stačilo“ 14,9 průměrné roční mzdy, v roce 2014 necelých deset. Dostupnost bydlení je nejhorší za celou dobu sledování indexu.

Od začátku roku 2015 stouply ceny bytů v Praze o 136 %, zatímco tamní mzdy jen o 41 %. Průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je 50 363 korun, cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze 10 447 836 korun. 

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o průměrné mzdě (ISPV) a cenách bytů (Central Group, Trigema, Skanska)

Dostupnost bydlení v Praze je dlouhodobě nejhorší ze všech okolních metropolí. V Bratislavě je na průměrný byt potřeba 14,8 tamní průměrné mzdy. Teprve na třetím místě je Mnichov (12,8), s odstupem pak následují Berlín s Vídní (shodně 9,2) a Varšava (8,8).

Na dostupnost a kvalitu bydlení v celém Česku se zaměřila také dnes zveřejněná studie v rámci Indexu prosperity Česka. Stojí za ní projekt Evropa v datech a analytici České spořitelny.

Pořízení vlastního bydlení (ne nutně nového) je v Česku nejnákladnější v celé Evropské unii, zjistili autoři indexu z databáze Numbeo. Do ní přispívají lidé z jednotlivých měst či států. Na pořízení bytu podle nich Češi potřebují 15 ročních mezd.

Úroveň bydlení v ČR je podle autorů Indexu prosperity Česka sedmá nejhorší v Evropské unii. Může za to především vysoký podíl výdajů na chod domácnosti, špatná finanční dostupnost bydlení či délka stavebního řízení. Samotná kvalita bydlení je naopak v Česku oproti jiným státům EU na nadprůměrné úrovni.

Zajímavost :  Moneta zdraží vklad hotovosti a papírové výpisy

První pozici v celkovém žebříčku úrovně bydlení obsadilo Finsko, poslední skončilo Slovensko. Pokud jde o poměr ceny k výdělkům, nejrychleji na vlastní byt naspoří obyvatelé Kypru – stačí jim přes šest ročních platů.

Celková úroveň bydlení v zemích EU. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Evropa v datech, ČS

Kypr se ale na druhou stranu nemůže pyšnit vysokou úrovní kvality bydlení, ve které se naopak českým domácnostem daří nadmíru dobře. Bez plísně či děravé střechy žije 93 % Čechů, adekvátně topit pak může téměř 98 % z nich, velmi dobře si Česko vede také v dostupnosti hygienických zařízení. V porovnání s ostatními státy je v těchto třech oblastech na druhém místě spolu s Finskem.


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |