Na posilovací dávku mají nárok i třicátníci. Za pondělí se přihlásilo 50 tisíc lidí

V neděli přibylo v Česku 2011 potvrzených případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O vánočních svátcích však také výrazně klesl počet prováděných testů. Lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pěti měsíci, od pondělí mohou dostat posilující dávku.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších informací okolo covidu-19:

 • V neděli přibylo v Česku 2011 potvrzených případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem.
 • Lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pěti měsíci, ode dneška mohou dostat posilující dávku dříve.
 • Cizinci bez posilovací dávky očkování proti covidu-19 musí od pondělí před příjezdem do České republiky podstoupit PCR test.

22:38

V Německu dnes vyšly proti pandemickým opatřením do ulic desítky tisíc lidí. Silné protesty zaznamenala spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde ode dneška platí přísnější pravidla. Nejsilnější účast zaznamenaly demonstrace ve východní části Německa, uvedla agentura DPA. Protesty byly převážně pokojné.

V Meklenbursku-Předním Pomořansku vyšlo do ulic na 15 tisíc lidí, z nichž 6500 šlo demonstrovat v Rostocku. Ve spolkové zemi se ode dneška zavírají kina, divadla, muzea, vnitřní prostory zoologických zahrad, plovárny a další zařízení pro trávení volného času.

21:46

Rakouské úřady v neděli odmítly vpustit na své území přes 100 turistů z Británie, protože neměli platný koronavirový test ani posilovací dávku očkování proti covidu-19. Turisté přiletěli na letiště v Innsbrucku a většina z nich se obratem vrátila domů, uvedla dnes agentura APA. Zhruba 40 lidí ale nastoupilo do karantény v hotelu. Od soboty Rakousko výrazně zpřísnilo pravidla pro vstup ze zemí s významným výskytem koronavirové varianty omikron, mezi kterými je i Británie.

20:39

Aerolinky po celém světě dnes zrušily asi 2500 letů, čímž v letecké dopravě pokračovaly problémy související s rychlým šířením koronavirové varianty omikron. Informují o tom světová média na základě údajů služby FlightAware, která informace o letech shromažďuje. Letecké společnosti se potýkají s personálními problémy kvůli nákazám mezi pracovníky.

Vlna výpadků začala na konci minulého týdne a během vánočního víkendu FlightAware zaznamenal osm tisíc zrušených letů. Deník The New York Times podotýká, že neuskutečněné spoje tvoří malý zlomek všech naplánovaných a že ne za všemi výpadky byl koronavirus, vícero aerolinek ale přiznalo, že současný rozmach nákazy je významným faktorem.

20:08

Francouzský premiér Jean Castex dnes oznámil, že vláda kvůli rychlému šíření varianty omikron zkrátí interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ze čtyř na tři měsíce. Na Silvestra podle premiéra nebude platit žádný zákaz vycházení, v nadcházejících týdnech ale bude omezena účast na venkovních a vnitřních akcích, informovala agentura Reuters.

Po dobu prvních tří lednových týdnů má ve Francii platit limit dva tisíce účastníků při akcích uvnitř a pět tisíc pro venkovní veřejné sešlosti. Premiér zároveň oznámil, že v dálkové dopravě a v kinech bude zakázáno pít a jíst. Práce z domova bude povinná nejméně tři dny v týdny v profesích, kde to je možné. Vláda se také rozhodla zavést povinnost nosit roušky i venku v centrech měst. Konzumace nápojů a jídla v barech a restauracích bude podle premiéra povolena pouze vsedě.

19:20

Britská vláda před koncem letošního roku nezavede v Anglii nové protikoronavirové restrikce. Dnes to podle agentury Reuters řekl britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. „Do nového roku nebudou žádná další opatření,“ řekl Javid novinářům. Doplnil, že lidé by však měli zůstat opatrní v době, kdy se blíží novoroční oslavy.

Nové restrikce, která mají zpomalit šíření koronaviru, naopak platí ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Kromě uzavření nočních klubů se týkají také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska totiž rozhodují o svých opatřeních v boji s koronavirem nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanoví pravidla pouze pro Anglii.

17:32 Ilustrační foto.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že zkrátí interval mezi podáním druhé a třetí dávky vakcíny proti covidu-19 z pěti na tři měsíce. Informuje o tom agentura Reuters.

Nově stanovený interval se podle izraelského ministerstva zdravotnictví bude týkat vakcín proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Izrael, který má více než devět milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenal přes 1,3 milionu případů nákazy koronavirem a 8242 lidí tam komplikacím spojeným s nemocí covid-19 podlehlo. Dvě dávky očkování proti covidu-19 v zemi obdrželo přes 5,8 milionu lidí a 4,2 milionu osob již bylo očkováno i třetí posilující dávkou.

15:47

Nemocnice v Plzeňském kraji evidují dnes 165 pacientů s nemocí covid-19, o čtvrtinu méně než před týdnem. Klesají i počty lidí s těžkým průběhem.

15:46

Zájem o očkování proti covidu-19 se ve Zlínském kraji po vánočních svátcích výrazněji nezvýšil. Od dnešního rána se přitom mohou k přeočkování třetí dávkou hlásit i lidé od 30 let, kteří dostali vakcínu před více než pěti měsíci. Po registraci na očkování v kraji čeká na 2500 lidí, což je běžné.

15:23

Laboratoře přes svátky odhalily na jihu Moravy dalších 15 případů varianty omikron. Celkem bylo zatím v kraji zjištěno 54 případů této varianty.

13:35

K posilujícímu očkování proti covidu se podle Chytré karantény dnes přihlásilo 50 tisíc lidí ve věku 30 až 45 let. Zájem byl i na očkovacích místech.

13:19

Laboratoře v Libereckém kraji už potvrdily deset případů nákazy koronavirovou variantou omikron. V posledních dvou případech jde o nákazu v rodině.

12:32

V Česku se dosud nakazilo 2 447 758 lidí, přibližně 228 051 na milion obyvatel. Podle serveru ourworldindata.org je Česko stále šestou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených.

12:25

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 280 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle JHU 52,3 milionu. Druhá je Indie (34,8 milionu) a třetí Brazílie (22,2 milionu).

V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (12 milionů). Tempo růstu počtu nakažených nyní opět zrychluje. Posledních deset milionů nakažených přibylo za 15 dní, předtím to bylo za 16 dní.

10:54

Ve Spojených státech nadále roste průměrný počet nově infikovaných koronavirem a překonává vrchol letní vlny pandemie nemoci covid-19 způsobené variantou delta.

Přibývající počty nových případů experti připisují variantě omikron a upozorňují, že zemi čekají těžké dva měsíce. Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se USA vzhledem k současnému vývoji mohou brzy dostat do situace, kdy v zemi nezbyde v podstatě nikdo, kdo by nebyl očkovaný, nebo se nenakazil koronavirem. To by však podle něj mohlo pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

10:50

Navzdory klesajícím počtům nakažených některé německé spolkové země dál zpřísňují opatření. V celém Meklenbursku-Předním Pomořansku na severovýchodě Německa se zavírají kina, divadla, muzea, vnitřní prostory zoologických zahrad, plovárny a další zařízení pro trávení volného času.

V Braniborsku platí i pro očkované a uzdravené na soukromých setkáních uvnitř nebo venku horní hranice deseti účastníků – zatím do 11. ledna. Pokud je v domácnosti někdo neočkovaný proti covidu, zůstávají v platnosti dosavadní pravidla a na soukromé sešlosti tedy smí přijít nanejvýš dva lidé z jiné domácnosti. Nepočítají se děti mladší 14 let.

Také v Dolním Sasku se smí scházet jen desetičlenné skupiny očkovaných nebo uzdravených. V Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa platí ode dneška v oblasti zavírací doba od 22:30 do 5:00. Na silvestra začíná zavírací hodina v 1:00.

08:48

Čína dál bojuje s ohniskem koronavirové nákazy ve městě Si-an, které leží asi 900 kilometrů od Pekingu. V neděli místní úřady nařídily zpřísnění karantény pro zhruba 13 milionů tamních obyvatel a kompletní dezinfekci města.

08:19

V Německu se za poslední den potvrdilo 13 908 nových případů nákazy koronavirem, počet infikovaných od začátku pandemie tak překročil hranici sedmi milionů.

07:43

Cizinci bez posilovací dávky očkování proti covidu-19 musí od pondělí před příjezdem do České republiky podstoupit PCR test. Povinný je i pro turisty ze zemí, které mají na takzvané mapě cestovatele zelenou a oranžovou barvou značící nízké, respektive střední riziko nákazy.

07:09

Lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pěti měsíci, ode dneška mohou dříve dostat posilující dávku. Původně měli tuto možnost jen lidé do 45 let, mladší museli na přeočkování čekat šest měsíců. O měsíc dříve se tak k vakcíně dostane asi 155 000 lidí.

07:02

V neděli přibylo v Česku 2011 potvrzených případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem. Výrazně však klesl i počet prováděných testů. Oproti předchozí neděli ubylo testovaných o 37 procent.

19:12

Kvůli problémům se šířením covidu-19 aerolinky po celém světě dál hromadně ruší lety. Podle webu FlightAware bylo zatím odvoláno asi šest tisíc letů, které se měly uskutečnit od pátku do dneška. Tisíce dalších leteckých spojů byly zpožděny.

18:50

Čínské zdravotnické úřady dnes informovaly o 158 nových případech místního přenosu koronaviru, což je nejvíce za 21 měsíců, upozornila agentura Reuters. Drtivá většina infekcí, 155, byla přitom odhalena ve městě Si-an, které leží na severozápadě Číny a od čtvrtka je kvůli místnímu šíření koronaviru v uzávěře.

Zajímavost :  Méně vítězů, více poražených. S velkými hráči českého byznysu letos zatřásla pandemie

16:51

Tisíce lidí v Bruselu protestovaly proti novým protikoronavirovým opatřením, jež předpokládají uzávěru kinosálů, divadel a dalších míst poskytujících kulturní programy ve vnitřních prostorách. Vláda tak chce zpomalit šíření koronavirové varianty omikron. Podle policie na akci přišlo bez ohledu na déšť asi pět tisíc lidí, organizátoři citovaní stanicí RTBF hovoří o 10 tisících demonstrantech.

„Nepochopitelné, nevyrovnané, nespravedlivé,“ stálo na transparentech mnoha účastníků. „Kultura, to je nezbytnost, bez kultury není budoucnost,“ stálo na dalších. Protest začal kolem druhé hodiny odpolední a jeho součástí byla umělecká vystoupení a projevy lidí známých z kulturního světa. Organizátoři si přejí, aby byla akce klidná, a požádali účastníky, aby přišli s rouškami a dodržovali doporučené odstupy.

14:22 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil, že prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství zdůraznil nutnost očkování proti covidu-19. Zeman se ve svém tradičním projevu vyslovil pro povinné očkování, nový Fialův kabinet o něm však plošně neuvažuje. Fiala se s hlavou státu shoduje na tom, že nejpalčivějšími problémy Česka jsou vedle covidu rostoucí ceny energií a rozpočtový schodek.

13:37

Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro povinné očkování proti covidu-19. Považuje ho za nejjednodušší cestu, jak potlačit koronavirovou pandemii, uvedl ve svém dnešním vánočním poselství. 

Zeman se podle svých slov původně domníval, že povinné očkování nebude nutné. „Svůj názor jsem postupně měnil tak, jak přicházely nové a nové vlny koronaviru,“ řekl. Inspiraci vidí v Rakousku, které od 1. února zavede povinné očkování pro všechny obyvatele země. „Jsem přesvědčen, že je to nejjednodušší cesta, jak potlačit pandemii,“ uvedl Zeman. Lepší je podle něj radikální zásah, který by mohl situaci vyřešit jednou provždy.

11:55

V Pásmu Gazy se potvrdil první případ nákazy koronavirovou variantou omikron. S odkazem na oznámení palestinského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Varianta omikron se podle představitele ministerstva zdravotnictví prokázala u člověka, který je obyvatelem Pásma Gazy. Dotyčný se podle téhož zdroje nakazil v této palestinské enklávě.

V Pásmu Gazy, kde žije zhruba 2,2 milionu lidí, se od začátku pandemie potvrdilo 189 837 případů koronavirové nákazy a 1691 lidí tam komplikacím spojeným s nemocí covid-19 podlehlo.

11:26

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nová omezení, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Kromě uzavření nočních klubů se restrikce dotknou také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Informoval o tom dnes web stanice Sky News.

Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska rozhodují o svých opatřeních v boji s koronavirem samy, nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanovuje pravidla pouze pro Anglii. Tam se zatím s dodatečnými restrikcemi nepočítá.

11:14

Srovnání zemí Evropské podle počtu případů nákazy covidem a úmrtí s touto nemocí za sedm dní do 25. prosince (řazeno podle počtu nakažených):

Země Počet nakažených za 7 dní na 100 tisíc obyvatel Počet úmrtí za 7 dní na milion obyvatel
Dánsko 1454 20,98
Malta 796 5,81
Francie 756 16,69
Irsko 734 11,04
Španělsko 633 7,53
Kypr 573 10,04
Portugalsko 543 10,62
Slovensko 514 74,17
Nizozemsko 504 16,60
Chorvatsko 482 85,51
Lucembursko 453 14,18
ČR 442 50,63

11:06

Podle počtu nakažených koronavirem za sedm dní zůstává v Evropské unii nejhorší situace v Dánsku, kde mají k 25. prosinci 1454 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. O týden dříve to bylo 1044. Druhá je Malta, která ještě před týdnem patřila k nejméně zasaženým zemím unie (796 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, před týdnem 213). Třetí je Francie, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 756 nakažených (o týden dříve 537 a sedmé místo).

Česko, která bylo třetí před týdnem se 672 případy, je nyní v unii na 12. místě a má 442 případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Celosvětově stále vykazuje nejvyšší týdenní incidenci Andorra (1527 případů na 100 tisíc obyvatel). Ukazují to data projektu Our World in Data.

10:17

Očkování proti koronaviru začalo v Česku loni 27. prosince, stejně jako ve většině ostatních zemí Evropské unie. Dosud se podle ministerstva zdravotnictví podalo 15 199 272 dávek vakcín, ukončené očkování má 6 617 044 lidí. Za poslední tři měsíce přitom přibylo jen necelých 730 tisíc lidí s ukončeným očkováním. Od konce září se podává i třetí posilující dávka vakcíny, dosud ji dostalo 2 186 386 lidí. Právě lidé, kteří si chodí pro posilující dávku, nyní tvoří největší část očkovaných, nových zájemců je ve všední dny méně než deset tisíc.

07:08

V sobotu, na Boží hod vánoční, přibylo v Česku 1086 případů covidu. Je to pětkrát méně než před týdnem a nejméně od poloviny října, o vánočních svátcích se ale málo testuje. Uplynulý den laboratoře zpracovaly jen přes 15 tisíc vzorků. Dál klesá i počet lidí s koronavirem v nemocnicích – den po Štědrém dnu jich bylo 3228, přes 700 z nich ve vážném stavu. Ukazují to údaje na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v zemi zpomaluje od konce listopadu. Vypovídá o tom i setrvale klesající incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 396 nakažených za posledních sedm dní, zatímco předchozí den to bylo 441 a minulou sobotu 642.

07:06

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 10 100 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem to bylo 29.348 případů. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 220,7 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco předchozí den byla tato hodnota na hodnotě 242,9. Informoval o tom Institut Roberta Kocha, který nákazu v zemi sleduje.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie prokazatelně nakazilo koronavirem více než 6,9 milionu lidí, z nichž 110.364 s pozitivním testem na covid-19 zemřelo.

07:00

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales ohlásil v sobotu 6394 nových případů koronaviru, svůj dosavadní nejvyšší denní přírůstek. Tamní ministr zdravotnictví Brad Hazzard zároveň uvedl, že ve státě je velmi rozšířená koronavirová varianta omikron. Podle něj je možné, že se touto variantou dříve nebo později nakazí prakticky všichni jeho obyvatelé. Informovala o tom agentura AP.

00:06

V Česku skončil nouzový stav, vláda Petra Fialy o jeho prodloužení nepožádala. Restaurace a bary už nemusí zavírat ve 22 hodin, přestal platit také zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Chystají se ale nová pravidla od 29. prosince.

20:41

Francie, která má téměř 68 milionů obyvatel, dnes zaznamenala rekordní počet 104 611 nových covidových případů. Poprvé od začátku pandemie tak překonala hranici 100 000 případů. V zemi se přitom nadále rychle šíří nová prudce nakažlivá koronavirová varianta omikron.

20:21

Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů, a podle toho případně nastaví další protiepidemická opatření.

20:21

Už od neděle 26. prosince budou mít laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky covidu-19 testem, který může omikron odhalit.

19:02

Oba zmíněné ukazatele vývoje epidemie se oproti předchozímu dni zhoršily. V pátek úřady hlásily 50 599 nově nakažených a 141 úmrtí. V uplynulém dni přitom bylo provedeno 969 752 testů, což je také italský rekord. Pozitivních bylo 5,6 procenta testovaných.

19:01

Itálie hlásí 54 762 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin, což je nejvíce od začátku pandemie. Zemřelo dalších 144 nakažených, informovala dnes agentura APA s odvoláním na italské zdravotní úřady.

18:22

Přehled sobotních událostí okolo koronaviru

 • Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně od 24. října, tedy za poslední dva měsíce. Proti minulému pátku, který byl běžným všedním dnem, je to pokles o více než 7500 případů.
 • Také množství hospitalizovaných se značně snížilo. S covidem-19 je v nemocnicích 3489 lidí, z toho 736 v těžkém stavu. Méně než 3500 covidových pacientů bylo v ČR naposledy v první polovině listopadu.
 • S koronavirem dosud v Česku zemřelo 35 692 lidí. Denní počty zemřelých v posledních dnech klesají. 
 • O půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii koronaviru od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00.

17:11

Portugalsko se rozhodlo kvůli stoupajícímu počtu infekcí na Vánoce zavést omezení, která původně chystalo od ledna. Ode dneška nejméně do 9. ledna budou zavřené noční bary a diskotéky. Test na koronavirus bude potřeba i pro ubytování v hotelech či při vstupu do divadel nebo kin. O Vánocích, na Silvestra a na Nový rok bude nutný negativní test i pro vstup do restaurací. Na Silvestra se bude smět venku shlukovat nejvýše deset lidí a bude zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti.

17:11

„Varianta omikron už je v Portugalsku dominantní. Odhadem představovala 22. prosince 61,5 procenta případů nákazy,“ uvedlo v tiskovém prohlášení bez dalších podrobností portugalské generální ředitelství pro zdraví.

Zajímavost :  Karel Janeček oznámil kandidaturu na prezidenta. Česko se může stát vzorem pro celý svět, uvedl

15:55

V Portugalsku začala převažovat koronavirová varianta omikron. Za posledních 24 hodin Portugalsko, které má podobný počet obyvatel jako Česká republika, zaznamenalo 12 943 nových nákaz koronavirem, což je nejvyšší údaj od konce ledna. Přírůstky úmrtí v zemi, která patří k nejproočkovanějším na světě, ale zůstávají nadále nízké. Za poslední den zemřelo v souvislosti s covidem 11 lidí.

13:19

Takzvané incidenční číslo se od pátku snížilo ve všech krajích. Pouze ve třech regionech je vyšší než 500. V Libereckém kraji připadá na 100 tisíc obyvatel v uplynulém týdnu 532 nakažených, v Ústeckém 518 nakažených a ve středních Čechách 504 případů koronaviru.

12:55 Ilustrační foto.

Od začátku očkování 27. prosince loňského roku zdravotníci aplikovali už více než 15 milionů dávek vakcíny. Téměř stejný počet vakcín by měl podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba dorazit v příštím roce.

12:54

Za vakcíny proti covidu-19 ministerstvo zdravotnictví jejich výrobcům zaplatilo od zahájení očkování do konce letošního listopadu více než šest miliard korun. Vyplývá to z přehledu zaplacených faktur ministerstva.

11:07

Hokejová NHL prodloužila vánoční pauzu kvůli koronaviru o další den. Hrát se nebude ani v pondělí, kdy mělo být na programu 14 zápasů.

10:31

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 35 692 lidí. Denní počty zemřelých v posledních dnech klesají. Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku. Na čtvrtek zatím připadá 39 obětí, na pátek 26. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou.

09:51

Německo u uplynulých 24 hodinách zaznamenalo 157 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, což je méně než před týdnem, kdy hlásilo 414 nových úmrtí. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha.

09:24

Nouzový stav v Česku sice dnes o půlnoci skončí, přijdou ale jiná omezení, a to zejména v období Silvestra.  Od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží ze šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

09:00 Petr Fiala

Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů. Podle toho případně nastaví další protiepidemická opatření. Už od této neděli budou mít také laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky testem, který může omikron odhalit.

08:37

Na 100 tisíc obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 441 nakažených. Takzvané incidenční číslo tak za jeden den kleslo o 65.

08:01 Ilustrační foto.

Na Štědrý den se nechalo v Česku očkovat 495 lidí, menší zájem byl pouze na Nový rok. Většina lidí si přišla pro třetí posilující dávku vakcíny.

08:00

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 případů koronaviru. Je to nejméně od 24. října. Ve volné dny se ale testuje výrazně méně.
 • S covidem-19 leží v nemocnicích v Česku přes tři tisíce lidí. Z toho 736 osob je v těžkém stavu. 
 • Na Štědrý den se nechalo v Česku očkovat 495 lidí, menší zájem byl pouze na Nový rok. Většina lidí si přišla pro třetí posilující dávku vakcíny.
 • O sobotní půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil od konce listopadu. Restaurace a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
 • Nová koaliční vláda Petra Fialy ale představila nová omezení. Například na kulturní a jiné akce bude moci po skončení stavu nouze maximálně tisíc sedících lidí. Zpřísnění opatření přijde také v období Silvestra. 

07:36

O dnešní půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Nová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla, že poslance o prodloužení nouzového stavu nepožádá a se šířením nákazy hodlá bojovat s pomocí pandemického zákona.

07:17

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 22 214 nových případů koronaviru. Před týdnem to bylo 42 813 případů. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 242,9 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco ve čtvrtek byla tato hodnota na 265,8 a minulý měsíc na 419,7. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha.

07:09

Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně od 24. října, tedy za poslední dva měsíce. Proti minulému pátku, který byl běžným všedním dnem, je to pokles o více než 7500 případů. Ve volné dny se ale testuje výrazně méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Také množství hospitalizovaných se značně snížilo. S covidem-19 je v nemocnicích 3489 lidí, z toho 736 v těžkém stavu. Méně než 3500 covidových pacientů bylo v Česku naposledy v první polovině listopadu.

20:54

Itálie dnes už druhý den po sobě vytvořila nový denní rekord s 50 599 nově nakaženými. Zemřelo dalších 141 lidí, čímž se oficiální počet obětí v zemi od začátku pandemie zvýšil na 136 386.

18:53

Zdravotníci v Irsku dnes ohlásili 11 182 pozitivních testů na koronavirus za den, což je nejvíce od začátku pandemie. Vytížení nemocnic je teď ale výrazně nižší než loni v lednu, kdy padl předchozí rekord v počtu nakažených covidem-19. Počty nově hospitalizovaných v Irsku nadále pomalu klesají. Rekord v počtu infikovaných dnes padl i v Británii, covid má také přibližně každý desátý obyvatel Londýna, vyplývá z údajů britského statistického úřadu.

18:36

Výběr dnešních domácích událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

Ve čtvrtek přibylo v Česku 7353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října.

Také množství hospitalizovaných ve čtvrtek značně pokleslo, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900. 

V posledních dnech se výrazně snížily i denní počty zemřelých. Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku.

Poslední zhruba tři týdny se v Česku snižuje nejen celkové množství nově nakažených, ale také počty nových případů za týden v přepočtu na množství obyvatel, tedy tzv. incidenční číslo. K dnešku kleslo ze čtvrtečních 526 případů nákazy za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel na 506 případů.

Zdravotníci v mnohých odběrových místech v Praze okolo poledne odebrali poslední vzorky lidem, kteří chtěli před štědrovečerní večeří podstoupit preventivní PCR test na koronavirus. Odběrová místa mají přes svátky upravenou provozní dobu. Objednat se nyní lze na řadě míst nejdříve na 27. prosince.

16:33

Japonské ministerstvo zdravotnictví dnes schválilo použití tablety k léčbě covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Molnupiravir se tak stal prvním ústně podávaným lékem proti covidu schváleným v této asijské zemi. Přípravek by měl být podle ministerstva ve zdravotnických zařízeních k dispozici už v pondělí.

15:32

Francouzský zdravotnický úřad HAS doporučil dospělým přeočkování posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 už po třech měsících. Původně byla tato lhůta pět měsíců. Úřad HAS radí francouzské vládě v boji s koronavirem a se svým doporučením přichází v reakci na variantu omikron, která se šíří mnohem rychleji než varianty předchozí. Uvedla to dnes agentura AFP.

Ke zkrácení lhůty na tři měsíce přivedly úřad studie, ze kterých vyplynulo, že vakcíny mají po dobu jednoho až dvou měsíců 80procentní účinnost proti nezávažným formám varianty omikron. Pak ale svou účinnost ztrácejí rychleji než u předchozích variant. Čtyři měsíce od očkování vakcínou Pfizer účinnost klesá na 34 procent, s posilující dávkou vakcíny se ale zvýší na 75 procent.

15:19

Jihoafrická republika přestává trasovat kontakty lidí pozitivně testovaných na covid-19. Většina obyvatel už se tam s nemocí totiž setkala, uvedl zdravotnický úřad v oběžníku zaslaném ve čtvrtek do regionů. Nadále se budou dohledávat jen kontakty související s významnými ohnisky nákazy, jako jsou školy, domovy sociální péče, věznice nebo velké společenské akce. O rozhodnutí dnes informovala agentura AFP.

„Trasování kontaktů bude s okamžitou platností ukončeno, výjimkou jsou klastry a pozitivní testy v uzavřených zařízeních,“ uvedl zdravotní úřad. „Podíl lidí, kteří si vytvořili imunitu, ať už díky nákaze nebo prostřednictvím očkování, je vysoký,“ dodal. Velká část nakažených prodělá nemoc bez příznaků a jen malý podíl případů nákazy se prokáže testem, pokračuje úřad ve zprávě.

Pokud byl někdo v kontaktu s nakaženým, má se jít nechat otestovat jen pokud se u něj projeví příznaky nemoci covid-19. V opačném případě stačí, když se bude pět až sedm dní vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí a důsledně si zakrývat ústa a nos.

14:48

Aerolinky Lufthansa, Delta a United zrušily desítky letů. Jejich piloti a personál buď onemocněli variantou covidu omikron, anebo jsou v karanténě.

14:30

Podle německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha bude podíl nakažených novou variantou omikron v příštích dnech strmě narůstat. Obyvatele proto vyzval, aby v čase vánočních oslav učinili maximum, aby se vyhnuli nákaze. Německé úřady předpovídají v souvislosti s omikronem další vlnu onemocnění, zatím ale v zemi dominantní variantou zůstává delta.

14:29

Zdravotníci v mnohých odběrových místech v Praze dnes okolo poledne odebrali poslední vzorky lidem, kteří chtěli před štědrovečerní večeří podstoupit preventivní PCR test na koronavirus. Odběrová místa mají přes svátky upravenou provozní dobu. Provoz tak dnes k 12:00 ukončila například odběrová místa ve Fakultní nemocnici v Motole, ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) nebo ve Fakultní nemocnici Bulovka, jak nemocnice avizovaly na svých webech. Termíny pro podstoupení testu na nákazu koronavirem před Vánocemi byly ve většině nemocnic v metropoli obsazené už od začátku týdne. Objednat se nyní lze na řadě míst nejdříve na 27. prosince.

Zajímavost :  Prichádza štvrtá vlna. Je lepšie byť zaočkovaný alebo prekonavší?

Na odběrovém místě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) dnes poslední zájemce pracovníci zdravotnického zařízení otestovali v 11:00 hodin. Opět se odběrové místo v Šrobárově ulici otevře na čtyři hodiny v neděli. Termíny nabízené na Štěpána byly k dnešní 13. hodině obsazené zhruba z poloviny, přitom před dvěma dny ukazoval rezervační systém nemocnice, že jsou všechny termíny plné.

12:25

Čínské úřady potrestaly 26 politických představitelů za to, že nedokázali zabránit šíření koronaviru v asi 13milionovém městě Si-an, které je od čtvrtka v přísné uzávěře. Podle agentury AFP o tom informovala čínská disciplinární komise.

Čína se od loňského roku snaží potlačit pandemii politikou „nulové tolerance“, což znamená, že se pokouší utnout hned v zárodku místní šíření viru cestou mnohdy drastických opatření. Tato strategie zároveň znamená velký tlak na místní představitele. Úředníci, jimž se šíření koronaviru v provincii nebo ve městě vymkne kontrole, jsou často káráni nebo propouštěni. Peking na druhou stranu zvládá díky těmto přísným krokům udržet šíření koronaviru pod kontrolou.

11:45 Praha

Místa, kde jsou v Praze prováděny testy na covid-19, mají i během vánočních svátků plno. Kdo potřeboval dnes absolvovat test i bez rezervace, mohl dopoledne zkusit přijít třeba do Všeobecné fakultní nemocnice. U testovacího místa Na Bojišti ho ale čekala víc než hodina čekání ve frontě. Po 10:00 na test čekalo asi 40 lidí, kteří neměli rezervaci. Byli mezi nimi i cizinci. Testovací místo

10:11 Vlajka Ruské federace.

Požár v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Astrachani na jihu Ruska si dnes vyžádal dvě oběti, informovala agentura Interfax. Podle prvotních informací vzplálo nemocniční vybavení, patrně ventilátor. Při požáru zemřeli dva ležící pacienti. Plameny v nemocnici se rozšířily na ploše asi 15 metrů čtverečních a již se je podařilo uhasit.

09:36

V Karlovarském kraji přibylo za týden 872 nákaz koronavirem, o pětinu méně než před týdnem. Kraj má dál nejnižší týdenní incidenci v ČR – teď je 297.

09:32

V Moravskoslezském kraji se za týden nakazilo covidem 6107 lidí. Oproti minulému týdnu je to pokles. Pandemie je v kraji už několik týdnů na ústupu.

09:32

V Královéhradeckém kraji bylo v předchozích sedmi dnech potvrzeno 2861 nových případů nákazy nemocí covid-19, o 1182 méně než týden předtím.

09:25

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 2991 nákaz novým koronavirem. V předchozím týdnu jich bylo 4558. Epidemie čtvrtý týden slábne.

09:16

V Plzeňském kraji přibylo za týden 2350 nákaz koronavirem, o čtvrtinu méně než před týdnem. Klesá i týdenní incidence – nyní je 398, před týdnem 550.

09:07

V Pardubickém kraji bylo za předchozích sedm dní potvrzeno 2653 nových případů nákazy koronavirem. Je to o 1454 méně než v předchozím týdnu.

08:36

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3071 případů covidu-19, minulý týden bylo 4590 nově nakažených. Epidemie v kraji čtvrtý týden slábne.

08:35

Na jižní Moravě přibylo za týden 5416 případů covidu, o 2818 méně, než o týden dřív. Týdenní incidence klesla z 689 na 452 nákaz na 100 tisíc lidí.

08:08

Nárůst počtu pozitivních případů covidu-19 na Vysočině třetí týden zpomaluje. Za posledních sedm dní přibylo 2909 nakažených, 33 lidí zemřelo.

08:08 Praha

V Praze za uplynulý týden přibylo 6515 případů covidu, což je o pětinu méně než předchozí týden. Nadále klesá i počet úmrtí a incidenční číslo.

07:45

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:

Kraj

Počet případů

Liberecký

628

Ústecký

592

Vysočina

572

Středočeský

553

Zlínský

529

Královéhradecký

519

Moravskoslezský

512

Pardubický

507

Praha

488

Olomoucký

474

Jihočeský

473

Jihomoravský

452

Plzeňský

398

Karlovarský

297

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

07:38

V Ústeckém kraji přibylo za uplynulý týden 4836 případů covidu. To je o 1226 nemocných méně než za předchozí týden a nejméně za posledních 6 týdnů.

07:38

Hygienici v Jihočeském kraji evidovali v posledním týdnu 3247 nových případů koronaviru. Je to téměř o 2000 méně než za stejné období o týden dříve.

07:38

V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 2778 nových případů covidu. To je nejméně za posledních 5 týdnů a o čtvrtinu méně než před týdnem.

07:37

Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku. V tomto týdnu se již množství úmrtí pohybovalo většinou kolem 70 za den.

07:36

Ve čtvrtek přibylo v ČR 7353 případů covidu, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října. Oproti předchozímu čtvrtku nárůst klesl o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Také počet hospitalizovaných ve čtvrtek značně poklesl, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900.

07:35

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 35 431 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem to bylo 50 968. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 265,8 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco minulý týden byla tato hodnota 331,8. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

07:32 Ilustrační foto.

Austrálie začátkem ledna zkrátí interval před podáním třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení australského ministra zdravotnictví Grega Hunta o tom informuje agentura Reuters. Austrálie se nyní potýká s prudkými přírůstky nakažených koronavirem, což je poháněno variantou omikron. Od 4. ledna bude třetí dávka vakcíny proti covidu-19 v Austrálii zpřístupněna lidem starším 18 let, kteří obdrželi druhou dávku vakcíny před čtyřmi měsíci. Koncem ledna bude tento interval zkrácen na tři měsíce.

07:26

New York výrazně omezí kapacitu letošního silvestrovského večírku na náměstí Times Square. Ve čtvrtek to oznámil starosta New Yorku Bill de Blasio. Krok zdůvodnil prudkým nárůstem počtu případů koronaviru v souvislosti s velmi nakažlivou variantou omikron, píše agentura Reuters. Koronavirus na newyorské oslavy příchodu nového roku vrhá stín již druhý rok v řadě. Na přelomu loňského a letošního roku ve Spojených státech vrcholila silná zimní vlna epidemie, a žádný velkolepý večírek se proto na Times Square nekonal. V předpandemických letech však tuto rušnou manhattanskou křižovatku plnily davy (snímek je z roku 2019). 

Foto: Reuters

07:25 Ilustrační foto.

Ekvádor zavede povinné očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Výjimku budou mít děti do pěti let a lidé, kteří se nemohou nechat očkovat. Ti však budou muset své důvody prokázat patřičným lékařským potvrzením. Důvodem pro zavedení povinnosti jsou obavy z rychle se šířící nakažlivější varianty koronaviru omikron. Povinné očkování plánují také Rakousko a Německo, píše stanice BBC.

07:25

Současné opatření proti šíření epidemie covidu-19 včetně neprodloužení nouzového stavu jsou podle členky Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Dagmar Dzúrové nastavená jen na aktuální stav, tedy na variantu delta. Kvůli zvýšení přenositelnosti varianty omikron lze však podle ní očekávat vysoké počty nemocných v jednom čase a zásadní zatížení společnosti. Česko by podle ní mělo zůstat v nouzovém režimu a přijmout včas přísnější opatření tak, jako to dělají jiné země.

07:16

Jak se mění pravidla během svátků? Nabízíme přehledného průvodce.

07:15

Přehled hlavních událostí:

 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 7353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října.
 • S povinným očkováním proti covidu-19 souhlasí 52 procent Čechů, 42 procent lidí je proti.
 • Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince.
 • U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je podle nové britské studie o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni než u nákazy variantou delta.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 16 hodinami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde