Na seznam nespolehlivých plátců DPH bylo zařazeno zhruba 32.000 firem a podnikatelů

V Brně na pěti adresách sídlí více než třetina všech nespolehlivých plátců DPH, kteří mají sídlo v Brně. Jde o 1262 firem z více než 3500. Vyplývá to z analýzy CRIF, o které společnost informovala v tiskové zprávě.

Z analýz dále vyplývá, že zařazení firem do registru nespolehlivých plátců DPH pro většinu z nich znamená konec podnikání. „Ze všech firem a podnikatelů ze seznamu nespolehlivých plátců DPH se k řádnému podnikání dokázalo vrátit necelých 1200, tedy necelá čtyři procenta,“ uvádí analýza.

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Zajímavost :  Koruna stagnovala k euru a vůči dolaru oslabila, pražská burza rostla

V případě nejrizikovějších adres, na kterých sídlí firmy zařazené na seznam nespolehlivých plátců, jde o tzv. virtuální adresy. Na nich firmy sice sídlí, ale fyzicky tam nikdo z firem není přítomen. Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má nebo mělo sídlo v pražské Rybné ulici. Ta je největší a nejoblíbenější virtuální adresou v Česku. Podle CRIF sídlo zde má nebo mělo přes 9000 společností, z nichž se 697 ocitlo v registru nespolehlivých plátců DPH.

Zajímavost :  Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zásadní změnu v podmínkách pro výplatu...

Na adrese Pod Habrovou 445 v pražských Hlubočepích se ze 460 přihlášených firem dostalo na seznam 218, tedy téměř polovina. Rekordmanem je podle analýzy brněnské náměstí Svobody 93, kde se z 263 firem dostalo mezi nespolehlivé plátce 160 z nich, tedy 61 procent.

„Tyto adresy jsou už na první pohled extrémně rizikové. Pokud má váš obchodní partner sídlo na takovéto adrese, je na místě důkladné prověření jeho finančního zdraví a dalších varovných signálů, ať už jde o zmiňované zveřejňování účetních závěrek nebo třeba prověření statutárního zástupce dané firmy,“ uvedl Jan Cikler z CRIF.

Zajímavost :  Koruna oslabovala k oběma hlavním světovým měnám, pražská burza stagnovala

Celý článek zde