Na úsporný tarif má jít 30 miliard. Vláda pomůže i domácnostem napojeným na teplárny

Na úsporný tarif, který má českým domácnostem pomoci s vysokými cenami energií, by vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) mohla vyčlenit 30,6 miliardy korun. Z této sumy rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty. Síkela to řekl ve čtvrtek před jednáním sněmovny, která má návrh úsporného tarifu řešit.

Začlenění domácností s vlastními kotelnami nebo centrálním vytápěním z tepláren je součástí pozměňovacích návrhů, které ve čtvrtek ráno schválil sněmovní hospodářský výbor, uvedl jeho člen Tomáš Müller (STAN).

Příspěvek na energie u domovních kotelen dostanou společenství vlastníků jednotek, bytová družstva nebo podobní vlastníci kotelen. Stejný systém by měl fungovat u centrálních zdrojů tepla, uvedl.

O tom, jak bude pomoc konkrétně vypadat, rozhodne podle Síkely vláda zhruba na přelomu července a srpna. „Věřím, že vláda na tuto pomoc poskytne minimálně původně dohodnutých 27 miliard. To v kombinaci s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje zajistí domácnostem příspěvek až 16 tisíc korun,“ řekl.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Západ nedodá Ukrajině útočná letadla a tanky, řekl prý Macron

Pro domácnosti napojené na teplárny má ministerstvo průmyslu a obchodu podle Síkely připraveny dvě varianty řešení. V první by mohla vláda poskytnout až deset miliard korun na modernizaci tepláren.

„Teplárny výměnou za to avizovaly, že tuto pomoc zohlední v konečných cenách pro odběratele,“ uvedl. Dodal, že tento postup musí schválit Evropská komise a její rozhodnutí se česká strana podle Síkely v těchto dnech snaží urychlit.

Pro jistotu má ale nachystanou i druhou variantu, ve které počítá s tím, že by stát těmto domácnostem pomohl také prostřednictvím úsporného tarifu.

Síkela zopakoval, že příspěvek dostanou lidé automaticky, jeho přesnou výši zjistí ve vyúčtování. Podpora se nebude vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů.

Zajímavost :  Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o úsporném tarifu, který má domácnostem...

„Vláda díky tomuto nástroji (úspornému tarifu) získá možnost naprosto flexibilně rozhodnout, jak domácnostem s energiemi pomůže a na základě svého nařízení jim přispěje takovou částkou, jakou uzná za vhodnou, a to kdykoliv a opakovaně,“ doplnil Síkela.

Dříve řekl, že opatření by mělo platit od října. Jeho případné opakovaní bude podle Síkely záviset na sociální naléhavosti a fiskální odpovědnosti vlády.

Místopředseda ANO Karel Havlíček ve čtvrtek zkritizoval vládu, že podle něj přišla s úsporným tarifem pozdě. Systém je navíc podle opozičního hnutí složitý a nedostatečný.

Ministři na pomoc firmám a domácnostem slíbili vydat 66 miliard korun. Pokud se tato podpora rozpočítá pro letošní a příští rok, lidé ji podle Havlíčka ve vyúčtování ani nepostřehnou. Označil ji za „čučkaření“. Účinným řešením je podle něj zastropování cen energií.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Ostřelování na Ukrajině má další civilní oběti

Přes své výhrady opozice hodlá návrh úsporného tarifu podpořit. „Nebudeme si brát občany jako rukojmí,“ řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Celý článek zde