Nadměrně znečištěný vzduch dýchá většina světové populace. Zmírnit dopady v Česku chce chytrá měřicí stanice

Nadměrně znečištěný vzduch dýchá většina světové populace. Zmírnit dopady v Česku chce chytrá měřicí stanice

Zdroj: Depositphotos
  • Český startup Perfect-Air pracuje na nové variantě chytré stanice pro detekci škodlivých prvků v ovzduší. Těmi je podle WHO ohrožena naprostá většina populace

  • Nová technologie by měla být schopna detekovat nejen množství celé řady nežádoucích látek ve vzduchu, ale také určit jejich přesný podíl

  • Lidé by si díky moderní technologii mohli naplánovat ideální čas pro větrání či pobyt venku. A to bez obavy ze zdravotních komplikací

Téměř celé lidstvo dýchá vzduch, který překračuje mezinárodně stanovené limity. Podle dubnového reportu Světové zdravotnické organizace (WHO), který vycházel z analýzy šesti tisíc měst a 117 zemí, je škodlivými prvky momentálně ohroženo 99 procent populace žijící ve zkoumaných oblastech, typicky městských zástavbách. Právě tam bývají obyvatelé vystaveni velkému množství prachových částic a oxidu dusičitému. Velkou zásluhu mají na zvyšující se koncentraci emisí ve vzduchu také fosilní paliva.

V tuzemsku se kvalita ovzduší za poslední roky postupně zlepšuje, což koneckonců dokazuje i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho dat byla koncentrace znečišťujících látek vloni druhá nejnižší za posledních deset let.

Předpověď počasí pomocí umělé inteligence? Bude přesnější a rychlejší, tvrdí vědci z ČVUT

Tato čísla je ale třeba brát s nadhledem. Kvalita vzduchu se totiž liší v závislosti na lokalitě. Nejhůře jsou na tom města a souměstí se silným zastoupením průmyslových zón, například v Moravskoslezském kraji. Pokud jde o emise oxidu uhličitého, zhruba 70 procent jich vzniká právě v těchto oblastech.

Zajímavost :  Evropu zachvátila dopravní krize, aerolinky ruší stovky letů 

„Český hydrometeorologický ústav měří pouze plošně, nikoli v hyperlokálním měřítku. Z toho důvodu není možné určit, jakou kvalitu ovzduší máme například v nejbližším okolí našeho domova,“ vysvětluje Adam Hamrozi. Společně se svým týmem v ostravském startupu Perfect-Air proto vyvinul senzor, který uvedené údaje dokáže měřit v reálném čase, díky čemuž je schopen zjistit přesné zastoupení jednotlivých složek.

Měření s geometrickou přesností

Perfect-Air funguje tak, že údaje z původních stanic jsou kalibrovány na základě dat z družic a dalších světových zdrojů. Celý systém pak pracuje v závislosti na unikátním algoritmu, který využívá prvků umělé inteligence. A díky hyperlokálnosti nabízí česká firma poměrně specifické řešení. Málokterá zařízení totiž monitorují pevné částice PM2,5 a PM10 s takovou geografickou přesností. Kromě toho dokáží stanice měřit rovněž tlak, vlhkost a teplo.

Zajímavost :  Studie: Celosvětový soukromý majetek je rekordní, ale nerovnoměrně rozdělený

Zásluhou nového typu měřicího zařízení, na němž společnost momentálně pracuje, by do budoucna neměl být problém určit ve vzduchu ani podíl oxidu dusičitého (NO2), uhelnatého (CO) či siřičitého (SO2) nebo třeba ozonu (O3) a benzenu (C6H6). Na zaznamenaných hodnotách bude rovněž patrný výskyt pylů a požárů, ale i hustota dopravy.

Ostravský startup vyvinul měřící zařízení, které je schopno zjistit přesné zastoupení jednotlivých znečišťujících složek ve vzduchu, zdroj: Perfect-Air

„Díky technologiím, které přinášíme, dokážeme lidem vysvětlit a demonstrovat dopady znečištěného ovzduší na zdraví a zároveň jim dáváme možnost díky naší webové nebo mobilní aplikaci zvýšit kvalitu života,“ popisuje Martin Malčík, zakladatel společnosti Perfect-Air.

V současnosti na technologie startupu spoléhají třeba školy, firmy, výzkumné týmy a zároveň i obce a města. Zájem o chytrou stanici mají také zdravotnické organizace či třeba vývojáři IoT a jiných chytrých zařízení, typicky těch pro automatické otevírání oken. Nápomocné jsou rovněž lidem s respiračními problémy, kteří se díky hyperlokálnímu zmapování aktuálního stavu ovzduší mohou vyhnout nebezpečným oblastem, naplánovat si ideální čas na procházku, anebo zjistit, kdy je dobré vyvětrat domácnost a předejít tak řadě zdravotních problémů. Zvýšenému riziku onemocnění plic ostatně podle WHO čelí už každý člověk na světě.

Zajímavost :  Žijeme ve světě změny, kde padly dosavadní jistoty a vše je otevřené. Ukázka z nové knihy Bruna Maçãese

Celý článek zde |