Nájemní byty brzy dojdou. Uprchlíci mohou být impulzem pro státní podporu rekonstrukcí

„Za minulý týden evidujeme o 270 procent víc poptávek než ve stejném období loni,“ konstatuje Hendrik Meyer, jednatel společnosti Bezrealitky. Poptávka se koncentruje hlavně v Praze a v Brně.

Paní Eva s partnerem se nyní chystají rekonstruovat svůj domov na Smíchově, snažili se proto najít dočasný pronájem jiného bytu. „Nabídka je hrozně malá, pronájmy jsou prakticky rozebrané,“ krčí Eva rameny po schůzce s realitním makléřem společnosti Engel & Völkers, která se specializuje na prémiové byty.

Zajímavost :  Finsko chce do NATO, krok podpořili prezident Niinistö i premiérka Marinová

Ředitel realitní společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal odhaduje, že kapacita nájemního trhu v Praze záhy nebude stačit poptávce: „Těm, kteří budou potřebovat v brzké době byt třeba pro děti, radím, pronajměte si ho teď, v létě už nemusí být.“

Na trh v Praze se dostanou tisíce bytů, říká o dopadech sankcí developer Rostislav Petchenko

Přicházející Ukrajinci nejsou ekonomickými běženci, nicméně nájemné, které si mohou dovolit, je podle makléřů z Bezrealitky zpravidla o třetinu nižší, než bývá u tuzemských klientů. „A to se na nájem skládají třeba dvě rodiny nebo hned několik dospělých,“ připomíná Meyer. Také Maxima Reality pozoruje, že se v bytech slučují třeba dvě až tři ukrajinské maminky s dětmi.

Zajímavost :  Akciové tipy: vydělat mohou banky, ruský těžař ropy, Disney i čínská automobilka

Bytů je dost, ale prázdných

Minimálně ve větších městech je evidentní, že ceny nájemného porostou. Ale to už analytici trhu předpovídali před vypuknutím války na Ukrajině. Pronajímatelé se musejí vyrovnat s inflací, rostoucími poplatky i se zdražujícími stavebními pracemi, a tak navyšují ceny s každou novou nájemní smlouvou.

„Problémem se mohou stát spekulanti, kteří budou nadsazovat ceny a zkoušet, co trh unese. Tím, že vlastníky nájemních bytů jsou většinou jednotlivci, může to vytvořit takzvaný nechtěný kartel, kdy drahé inzeráty strhnou jednotlivé majitele k přestřelení ceny a vznikne chvilkové předražení,“ upozorňuje Meyer.

Zajímavost :  Obcím s bankovními účty u Sberbank bude ministerstvo financí pomáhat individuálně

Bytová krize: Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy?

Bytová krize: Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy?

Česko vede v počtu bytů k rekonstrukci

Na druhou stranu Česko v mezinárodním srovnání netrpí výrazným nedostatkem rezidenčních nemovitostí, častým problémem je ale špatný stav bytového fondu. Podle ukazatele Property Index 2021 od společnosti Deloitte připadá v tuzemsku 483 bytů na tisíc obyvatel. Průměr v 16 evropských zemích zahrnutých do Property Indexu činí 463 bytů.

Jak poukazuje Meyer, podle starších údajů OECD má Česko největší počet potenciálně obytných nemovitostí na hlavu v Evropě, a to 603 na tisíc obyvatel. „Potenciálně obytných znamená, že nejsou ihned k dispozici, ale po méně či více zásadních rekonstrukcích se dají využívat k bydlení,“ vysvětluje Meyer. A právě v tom vidí východisko z bytové nouze.

Výtlak do regionů

Po obsazení bytů v hlavním městě bude následovat směřování poptávky do regionů. Nikoli však jen do prstence okolo Prahy, kde už jsou nemovitosti také vesměs rozebrané.

„Pokud bude zájem setrvalý, vyplatí se zrekonstruovat a pronajmout objekty, které zatím ležely ladem a na rekonstrukci čekaly. Tady se obloukem dostáváme ke zmíněným údajům OECD,“ vysvětluje Meyer.

Renovace starších opuštěných nemovitostí se ale nejspíš neobejde bez pomoci státu. „Dovedu si představit pozitivní motivaci v podobě pobídek, které umožní výhodně zrekonstruovat ladem ležící byty nebo rovnou celé domy výměnou za povinný pronájem,“ zdůrazňuje Meyer.

„Pokud stát vymyslí systém podpory zvýhodněných úvěrů na renovace a rekonstrukce s podmínkou následného pronájmu, vidím v tom potenciál,“ souhlasí Pácal. Pomohlo by to venkovu, který je plný opuštěných rodinných domů.

Ukrajinci jsou naše první zkušenost s migranty. Budeme na ni hrdí, říká sociolog Pospěch

Nejde ovšem jenom o nemovitosti v soukromém vlastnictví. Kolem nevyužívaných nemovitostí státu, krajů či měst začínají kroužit první, spíš menší stavitelé. Například developerská společnost Maverick už vytipovala několik nemovitostí v Královéhradeckém kraji, které jsou vhodné k přestavbě na sociální bydlení.

„Budeme vyhledávat, kde bychom ve spolupráci s obcemi mohli výrazně pomoci s bydlením pro uprchlíky,“ uvedl majitel Mavericku Vladimír Zuzák. „Příští týden máme schůzku, uvidíme, s jakou nabídkou firma přijde,“ potvrzuje zájem například starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Developeři se podívají na venkov

Mikrodevelopment na venkově by mohl pomoci s umístěním válečných běženců, ale také pohnout s dlouho diskutovaným budováním sociálního bydlení v obcích. Velkou roli každopádně bude muset sehrát podpora státu. Zuzák v současné době vnímá ochotu státní správy i samospráv zapojit se.  „Proč to nešlo dřív? Jedním z faktorů mohly být obavy, že se do zrekonstruovaných bytů budou stěhovat nepřizpůsobiví,“ míní Zuzák.

Miliardová digitalizace stavebního řízení. Nová vláda podpoří regiony a nájemní bydlení

Kromě renovace bytového fondu a oživení „mrtvých“ lokalit ale nejspíš na trhu přibude i méně kvalitních nabídek. „Vynoří se desítky až stovky ‚podzemních krytů‘ bez oken nabízených za cenu běžné garsonky,“ očekává Meyer. To může ještě tlačit vzhůru ceny standardních bytových prostor.

Jako jednu z variant rychlého přísunu ubytovacích kapacit samosprávy občas zmiňují také modulární výstavbu. „Takové řešení ale není jednoduché.  Modulární byty by musel někdo ve větším množství vyrobit a zajistit jejich napojení na inženýrské sítě, což může trvat i déle než rok,“ upozorňuje Pácal. „V požadovaném čase a rozsahu se těžko podaří najít dodavatele,“ doplňuje Zuzák a poukazuje na současné problémy s dodávkami stavebních materiálů.

Celý článek zde