Namísto koupě rekonstrukce. Česko se letos stane kutilskou velmocí

Celková částka investic mířících do rekonstrukcí rezidenčního bydlení letos v Česku dosáhne 3,26 miliardy eur, v přepočtu zhruba 81,5 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst skoro o 20 procent, vyplývá z dat evropské stavební asociace Euroconstruct, sdružující 19 zemí. Zájem lidí o zvelebování svých bytů a domů potvrzují výrobci materiálů i stoupající úvěry u stavebních spořitelen.

Podle průzkum společnosti Xella pro ČR, výrobce stavebního materiálu Ytong, plánuje či zvažuje každá šestá česká domácnost nakupovat zdící materiály. Dvě třetiny z nich se chystají na rekonstrukci. „Domácnosti chtějí bydlet lépe, proto letos rezidenční trh potáhnou také rekonstrukce,“ uvedl Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro ČR.

Zajímavost :  Praha dala za ochranu před povodněmi čtyři miliardy. Zbývá ochránit zoo, Zbraslav a Maniny

Podle odhadů Euroconstructu, které má firma Xella k dispozici, objem rekonstrukcí rezidenčního bydlení letos v ČR poroste nejrychleji v Evropě. Očekávané tempo zvýšení rekonstrukcí v Evropě je 2,6 procenta a žádná jiná ze sledovaných zemí by neměla růst více než o deset procent. K této hranici se přiblíží jen Španělsko a Irsko.

Markovič uvedl, že vývoj investic do rekonstrukcí v České republice je částečně zkreslen loňským propadem, kdy zájem investorů více směřoval k novému bydlení a získání hypotéky za výhodné ceny. Letos ale úrokové sazby hypoték výrazně stouply. Propad zájmu o jejich sjednávání pociťují stavební spořitelny, o to více jim stoupají úvěry na opravy a modernizaci bydlení. Uvedly to Raiffeisen stavební spořitelna i Stavební spořitelna České spořitelny, neboli Buřinka.

Zajímavost :  Kolíková: Inú možnosť, ako skúsiť to s Matovičom v parlamente, nemáme

„V meziročním srovnání zaznamenala Buřinka v první polovině roku nárůst úvěrů na rekonstrukce o více než 50 procent,“ řekl Milan Pospíšil, expert na úvěry ve Stavební spořitelně České spořitelny.

Vysoké ceny energií nutí lidi k renovacím o to více, že podle výsledků Sčítání 2021, které zveřejnil Český statistický úřad, pochází zhruba každý čtvrtý dům v Česku z období před rokem 1946. Bytový fond je tak zastaralý a úpravy jsou často nutností. „Domácnosti stále častěji zateplují a volí více ekologické tepelně izolační materiály,“ uvedl Markovič.

Zajímavost :  Dedoles je jen začátek. Očekávám velké krachy e-shopů, říká investor Ondřej Klega z eRockets

Celý článek zde