Nebeský palác proti „odpadu Elona Muska“. Starlink podle Číny ohrozil vesmírnou stanici

Čína si u OSN stěžuje, že se její vesmírná stanice Tchien-kung (Nebeský palác) musela letos dvakrát vyhnout střetu se satelity sítě Starlink amerického miliardáře Elona Muska. Na stížnost, kterou Peking v prosinci podal na příslušnou agenturu OSN, dnes upozornil server BBC News. Společnost SpaceX, která satelity vypouští, zprávu nekomentovala.

Podle Pekingu kolize mezi stanicí a satelity ze sítě Starlink hrozila letos dvakrát, a sice 1. července a 21. října. Čína tvrdí, že její stanice z bezpečnostních a preventivních důvodů provedla manévr, aby se vyhnula riziku střetu.

Zajímavost :  Evropská komise navrhuje zařadit jádro a zemní plyn mezi obnovitelné zdroje

Po zveřejnění informace čelí Elon Musk a jeho společnosti útokům na čínských sociálních sítích. Někteří uživatelé označili Muskovy satelity za „vesmírný odpad“, další se pak domnívají, že se jedná o americké kosmické zbraně.

Odborníci dlouhodobě varují před nebezpečím střetů ve vesmíru a vyzývají vlády k většímu sdílení informací. Na oběžné dráze je podle některých odhadů přes 30 tisíc satelitů a dalších umělých těles, z nichž některá jsou už nefunkční.

Zajímavost :  Marek Ševčík: Kam kráčíš, koruno?

Kdo je Elon Musk

Kdo je Elon Musk

Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. Společnost původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 tisíc aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 tisíc družic. V současnosti je ve vesmíru zhruba 2000 satelitů patřících do této sítě.

Celý článek zde