Neděla, Ehler, nebo někdo jiný? Obor energetiky čeká a spekuluje, kdo získá vlivný post na ministerstvu průmyslu

Vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů na ministerstvu průmyslu a obchodu. To bude klíčový muž či žena, který (která) zásadně ovlivní podobu nové státní energetické koncepce, legislativy i postup státu při výstavbě nových jaderných bloků v Česku. Jenže post zůstává neobsazený a snad celý obor energetiky spekuluje o tom, kdo tuto vlivnou funkci získá.

Samo ministerstvo s obsazením pozice evidentně nepospíchá. „Termíny vyhlašování výběrových řízení budou stanoveny v souladu s novelou zákona o státní službě. Pozice vrchních ředitelů sekcí musí být obsazeny na základě výběrových řízení do konce roku 2023. Přesný termín zatím nebyl stanoven,“ odpověděl vedoucí tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.

Tomáš Ehler byl dočasně pověřen vedením sekce energetiky a jaderných zdrojů. Foto: MPO

Odpověď z ministerstva zároveň obsahuje jednu velmi zajímavou a dosud neznámou informaci. „Dle zákona o státní službě byl Tomáš Ehler pověřen zastupováním výkonu služby vrchního ředitele sekce dle § 66 a René Neděla byl určen podle §9 zástupcem vrchního ředitele sekce, a to do doby obsazení pozice vrchního ředitele na základě výběrového řízení,“ uvedl mluvčí.

Ehler a Neděla mají jedno společné. Do konce loňského roku působili jako odborní náměstci ministra průmyslu a obchodu, novela služebního zákona je však z této pozice „sesadila“ o stupeň níže. Všeobecné očekávání insiderů v energetice bylo takové, že vedení sekce energetiky převezme zkušenější René Neděla. Ten byl náměstkem ministra od září 2018, zatímco Tomáš Ehler až od června roku 2021. Ehler se dosud specializoval na úzkou oblast jaderných elektráren, zatímco vše ostatní v energetice měl na starosti Neděla.

René Neděla, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu. Foto: MPO

Pro většinu oboru je tak Tomáš Ehler málo známou osobou. Naopak Nedělu zná v energetické branži každý. V minulých letech mu zástupci oboru vyčítali mnohé, hlavně vazby na lobbisty spjaté s teplárenstvím a skupinou EPH miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, a také skeptický přístup k moderní energetice. Současně se většina zdrojů shoduje, že Neděla v poslední době učinil posun směrem k neutralitě mezi různými zájmovými skupinami v energetice.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu došlo s příchodem Nového roku k personálnímu zemětřesení. V souladu s novelou služebního zákona zanikly pozice odborných náměstků. Místo původních osmi tak dnes má ministr Jozef Síkela už jen tři náměstky. V praxi pouze dva, jedno místo je zatím neobsazeno. Ve funkci pokračují dva náměstci – Petr Třešňák z Pirátské strany a Edvard Kožušník z ODS.

Bývalí odborní náměstci ministra byli přesunuti na pozice vrchních ředitelů sekcí. Sekci fondů EU vede Marian Piecha, sekci digitalizace a inovací Petr Očko. Vedením sekce hospodářství je zatím pouze pověřen Eduard Muřický, situace v sloučené sekci energetiky a jaderných zdrojů je popsána v úvodu. Pozice vrchního ředitele sekce EU a zahraničního obchodu zůstává neobsazena.

David Tramba

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO