Nejdůležitější indikátor vývoje inflace USA klesl pod 3 %

Jerome Powell, předseda Fed, ve svých proslovech často uvádí jádrový index osobní spotřeby (PCE) jako ten nejdůležitější ukazatel vývoje inflace v USA. V pátek přišlo oznámení, že poprvé od března 2021 klesla hodnota indexu pod 3 %. Jaký to bude mít dopad na další vývoj základní sazby?

Index PCE ukazuje v prosinci meziroční změnu jen o 2,6 %. Když se jeho hodnota očistí o kategorie jídla a energií (vysoká sezónní volatilita), tak jádrové PCE narostlo meziročně o 2,9 %. To je méně než za listopad (3,2 %) a méně, než se předpokládalo (3 %). Hodnota se pod 3 % dostala poprvé od doby, kdy centrální banka začala zvyšovat sazby.

Zajímavost :  Sme najhorší v predaji elektroáut. Prečo elektrické vozidlá nekupujeme?

Dojde ke snížení základní sazby již dnes?

Tento pokles ukazuje zmírnění inflace v USA. Pro Fed je to jistě dobrá zpráva, která má vliv na jejich aktuálně probíhající jednání. Sice se neočekává, že by již dnes došlo ke snížení sazby, ale podle jejich posledního dot plot grafu lze letos pokles očekávat až třikrát. Možné snížení sazby již na březnovém zasedání je aktuálně na vahách. Velmi záleží na dnešním projevu Jerome Powella po skončení zasedání.

Kolikrát bude letos sazba reálně snížená?

Není to samozřejmě jediný ukazatel, který má na základní sazbu vliv. Dalším často zmiňovaným ukazatelem je například míra nezaměstnanosti. Osobně jsem zvědavý, jak se bude trh letos vyvíjet.

Zajímavost :  Altseason je tady! Které kryptoměny koupit, než bude pozdě?

Fed na posledním zasedání naznačil, že letos zvažují až tři možná snížení základní sazby. Podle aktuální tabulky pravděpodobností trh ale očekává, že dojde k šesti snížením. Buď je tu někdo velký optimista nebo se blíží v ekonomice nějaký velký problém, který Fed donutí tu sazbu snížit vícekrát. Jsem rozhodně zvědavý na dnešní proslov.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO