Nejistota žene ceny známek vzhůru. Expert radí, do kterých se teď vyplatí investovat

Foto: Prestige Philately Club Prague

Zájem o známky roste, s tím ovšem i jejich ceny

Češi si v době pandemie covidu-19 uspořili spoustu peněz. A kvůli zvyšující se inflaci hledají investice, do kterých by je mohli vložit. Mimořádný zájem je i o alternativní investice, jako jsou právě poštovní známky.

„Inflační očekávání, vysoké úspory a pokles nabídky hnaly jejich ceny vzhůru. Poslední tři roky jsou růsty známkových portfolií naprosto mimořádné. Svá filatelistická portfolia chtějí založit i začínající investoři, kteří touží po něčem hmotném. Je to pochopitelné, obzvlášť v této době, kdy u ostatních investičních příležitostí panuje nejistota. Navíc se u kvalitních portfolií známek dostáváme na průměrné zhodnocení 10 a více procent za rok,“ říká David Kopřiva, člen Prestige Philately Club Prague a významný obchodník s filatelií.

Zajímavost :  Co vám (ne)uteklo: Průša chce změnit Palmovku, malí akcionáři O2 jdou proti PPF, Primark sílí...

Například ceny prvních známek světa nebo tradičních Mauriciů z roku 1848 jsou až o 100 % výše oproti částkám, za jakou se známky prodávaly před pár lety. „Celý známkový trh roste a prodejní rekordy padají i u běžnějších položek,“ tvrdí Kopřiva. 

Podle něj roste také zájem menších investorů, kteří dříve tento segment zcela opomíjeli. Lidé si zakládají i menší portfolia a vytváří sbírky pro svoje děti či vnoučata. Poptávka proto razantně převyšuje nabídku a v nejbližších letech se to zřejmě nezmění. 

Ceny přitom rostou v podstatě po měsících s každou uskutečněnou aukcí. Přesto si Kopřiva nemyslí, že by známky mohly být na svém vrcholu. Naopak s rostoucí opatrností investorů, kteří se stahují z tradičních finančních instrumentů, a s rostoucím přílivem investic do filatelie se pravděpodobně budeme s růstem cen setkávat i v příštích letech.

Zajímavost :  Informace o nominacích do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu za Ministerstvo průmyslu a obchodu

„To ceny posune opět na další rekordní úrovně. Trend bude mít velkou setrvačnost i díky stále levným penězům ve světové ekonomice, díky bohatnoucím středním vrstvám v mnoha zemích a pozitivní zkušeností s filatelií, coby tradičním bezpečným přístavem během krizí, inflace, ekonomických a bezpečnostních turbulencí,“ míní odborník. 

  • Pro Aktuálně.cz vytipoval několik známek, do kterých je podle něj vhodné vložit peníze, protože ceny v budoucnu ještě porostou. Najdete je na následujících kartách.
Zajímavost :  Jak se vypořádat s hlavními výzvami finančních oddělení?

Celý článek zde