Nejmladší žena, která kdy obletěla svět. Pilotka usiluje o rekord v československém letadle

Celková délka projektu nazvaného FlyZolo činí 52 tisíc kilometrů. Trasa vedla z Belgie přes Grónsko, Severní Ameriku, Rusko, jihovýchodní Asii a Arabský poloostrov. Nyní má Zara Rutherford dva odpočinkové dny na Krétě, ve středu by měla přeletět do hlavního bulharského města Sofie. Následovat bude zastávka ve slovenské Senici, kde se vyrábějí letouny Shark. Pak bude let pokračovat přes Prahu a Frankfurt do Belgie, kde by měla rekordmanka přistát 17. ledna.

Pokud cestu úspěšně dokončí, stane se britsko-belgická pilotka nejen nejmladší ženou, která sólově oblétla svět, ale také první ženou, která takovou cestu dokončila v letadle kategorie ultralight. A také vůbec první Belgičankou na samostatném letu kolem světa.

Na své cestě nabrala Zara Rutherford více než dvouměsíční zpoždění. Nejprve musela v září na Aljašce žádat o obnovení ruského víza, a když po týdnu dorazilo, zkazilo se počasí, což tři týdny znemožňovalo přelet Beringovy úžiny. Na ruském Dálném východě ji pak sněžné bouře uvěznily na většinu listopadu.

Zajímavost :  Euromiliardy opět v ohrožení. Česko má zpoždění hned na startovní čáře

Let se také kvůli covidovým restrikcím musel vyhnout Číně. Ve Spojených arabských emirátech, kde v prosinci bývá sucho, překazily zase cestu rekordní deště.

Pilotní licenci získala Zara Rutherford v sedmnácti letech. Cestu zkomplikovalo mimo jiné i to, že ještě nemá doložku pro přístrojové létání, což znamená, že smí létat jen ve dne a za dobrého počasí, kdy je vidět země. To například znamenalo, že se trasa letu musela vyhnout severu Indie, kde je tak silný smog, že za letu není vidět zemský povrch.

Také využití ultralehkého letounu znamenalo jistá omezení. Shark sice s maximální rychlostí přes tři sta kilometrů za hodinu patří mezi nejrychlejší stroje ve své kategorii, ale kvůli tomu, že je to jednomotorový stroj, mu předpisy zakazují více se vzdálit od pobřeží.

Zajímavost :  Čím víc teras, tím větší luxus. Emirátská společnost přišla s konceptem přepychové superjachty za devět miliard

Na cestu se dcera dvou pilotů začala chystat po dokončení střední školy. Zajistila si řadu sponzorů včetně společnosti Virgin Group miliardáře Richarda Bransona. Výrobce letadla Shark Aero jí bezplatně zapůjčil svůj stroj. Zara Rutherford chce svou cestou inspirovat ženy, aby se věnovaly vědě, technickým oborům a letectví.

„Nejmladšímu muži, který sólo obletěl svět, Travisovi Ludlowi, bylo osmnáct let. Nejmladší ženě, Shaestě Waiz, bylo v době letu třicet. Svou cestou chci tuto mezeru zúžit z jedenácti let na jedenáct měsíců,“ prohlásila pilotka na začátku cesty.

Zajímavost :  Šéfka tímu Gorila: SIS nie je k vyšetrovaniu ústretová

Celý článek zde