Němci kují plány, jak dosáhnout cíle v oblasti větrné energie na moři. Z pobřeží by mělo kabely proudit nejméně 30 gigawattů

Nový plán rozvoje oblasti pro rozšíření větrné energie na moři je klíčovým krokem k tomu, aby se Německo přiblížilo svému cíli instalovat do roku 2030 nejméně 30 gigawattů (GW), uvedlo ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu (BMWK).

Plán rozvoje oblasti, který zveřejnila Námořní a hydrografická agentura (BSH), vytváří základ pro to, aby země dosáhla svých cílů v oblasti rozšíření větrné energie na moři do konce desetiletí a později.

„Rozšíření větrné energie na moři je samo o sobě mamutím úkolem,“ uvedl ministr hospodářství Robert Habeck.

„Tímto zveřejněním dáváme najevo, že to s urychlením plánování a důsledným pokrokem v rozšiřování obnovitelných zdrojů energie myslíme vážně,“ doplnil Habeck.

Vzhledem k tomu, že do konce roku 2022 byla instalována celková kapacita o něco vyšší než 8 gigawattů (GW), bude vybudování dalších 22 GW do roku 2030 velkou výzvou, která se musí začít brzy realizovat, uvedly průmyslové skupiny BWE, BWO a VDMA.

Plán rozvoje oblasti vymezuje konkrétní oblasti pro větrnou energii v Severním a Baltském moři – s celkovou kapacitou 36,5 GW -, roky pro vypsání výběrových řízení, uvedení do provozu a připojení k síti.

Rovněž pokládá základy pro evropskou pobřežní elektrickou síť, která umožní propojení mezi jednotlivými zeměmi. Kromě toho vymezuje oblast pro výrobu zeleného vodíku na moři (o celkové kapacitě 1 GW).

Německo chce do roku 2035 dosáhnout kapacity větrné energie na moři 40 GW a do roku 2045 70 GW. Ekologické skupiny varovaly, že masivní výstavba větrných elektráren na moři v Severním moři, a to jak v Německu, tak ve všech ostatních zemích regionu, by ještě více zatížila citlivé ekosystémy v již tak vysoce industrializované oblasti.

Dražba rekordní kapacity větrných elektráren na pevnině

Řeší se ale i stavby větrných elektráren na pevnině. Rozšíření jejich kapacity totiž v Německu v roce 2022 opět zůstalo pod úrovní potřebnou pro dosažení cílů země v oblasti obnovitelných zdrojů energie, jak už Ekonomický deník informoval. To je problém, který se spolková vláda snaží odstranit tím, že letos vydraží nejvyšší kapacitu větrných elektráren na pevnině v historii. V loňském roce bylo instalováno celkem 2,4 gigawattu v přibližně 550 turbínách, zatímco aukční objem pro rok 2023 ve výši 12,8 GW je více než pětkrát vyšší, uvedla Německá federace pro větrnou energii (BWE).

Ačkoli bylo rozšíření o 25 procent vyšší než v předchozím roce, výstavba v roce 2022 stále neodpovídá ambicióznímu cíli země do roku 2030, kterým je 115 GW kapacity větrných elektráren na pevnině. Celková instalovaná kapacita v roce 2022 činila zhruba 58 GW.

Jako nejdůležitější obnovitelný zdroj energie v Německu vyrobily loni turbíny na pevnině téměř 20 procent elektřiny v zemi a téměř 25 procent, pokud se započítají i větrné turbíny na moři, uvedla BWE.

Dennis Rendschmidt, šéf svazu strojírenského průmyslu VDMA, poznamenal, že spolková vláda i německé spolkové země musí vyvinout větší úsilí, aby dosáhly vyššího a důslednějšího rozšíření.

„Je třeba zajistit staveniště, překonat překážky při vydávání licencí, usnadnit dopravu a odstranit překážky při certifikaci,“ uvedl Rendschmidt a argumentoval, že „dosud přijatá opatření nestačí“.

Licencování nových projektů v současné době trvá v průměru téměř dva roky, a proto spíše než vyhlašování nových cílů museli tvůrci politik zajistit, aby realizace projektů probíhala rychle, uvedl vedoucí představitel VDMA. Velikonoční balíček vlády pro energii z obnovitelných zdrojů obecně ukazoval správným směrem, ale změna struktur v regionálních správách byla i nadále časově náročnou výzvou.

„Dosažení cílových objemů rozšíření v příštích letech však stále zůstává velmi pravděpodobné, pokud se brzy zvýší úroveň udělování licencí. Přestože nedostatek kvalifikované pracovní síly a surovin byl pro průmysl i nadále výzvou, úzké místo není na straně výrobců,“ uvedl Rendschmidt.

Severní spolkové země opět s velkým náskokem vedly žebříček rozšíření, zatímco jižní německé státy v instalovaném výkonu větrných elektráren nadále zaostávaly.

„Abychom dosáhli stanovených cílů, budeme potřebovat, aby všechny spolkové země odvedly svůj díl práce,“ uvedl šéf BWE Hermann Albers.

Do roku 2025 vypadne ze systému garantovaných odměn téměř 12 000 turbín o výkonu 14,5 GW. Výměna starých turbín za novější – často označovaná jako „repowering“ – by mohla zvýšit výkon v těchto lokalitách čtyřikrát, zdůraznil Albers.

Podle BWE je nepravděpodobné, že by se aukční objem vyrovnal oceněným projektům. V letošním roce by mělo být nakonec uděleno nejméně 10 GW licencí, tvrdí federace. Přestože nová vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze dosáhla obratu v podpoře větrné energie na pevnině, dosažení cílového objemu by se mohlo stát výzvou vzhledem k tomu, že mnohem menší aukce v roce 2022 byly opakovaně podhodnoceny.

„Dosažení větší rychlosti realizace zůstává pro větrný průmysl prvořadé.Potřebujeme rychlost, která se projevila při budování infrastruktury pro LNG (zkapalněný zemní plyn), také pro větrnou energii,“ dodal Albers.

Podle údajů organizace Fachagentur Windenergie an Land (FA Wind), které zveřejnil hospodářský deník Handelsblatt loni v létě, klesá v Německu rozšíření větrné energetiky navzdory vládním snahám o zvýšení kapacity. V prvních šesti měsících roku 2022 bylo v Německu instalováno pouze 235 nových turbín a počet schválených povolení se oproti roku 2021 snížil o 15 procent. K dosažení nového vládního cíle 80procentního podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030 by bylo třeba postavit ročně 1 500 až 2 000 turbín, napsal Handelsblatt.

Toto číslo je velké, ale ne nemožné – v letech 2014 až 2017 se jich ročně postavilo 1 500. Nicméně faktory, jako je nedostatek vhodných pozemků, přísné předpisy o vzdálenosti a četné soudní spory, způsobily, že tempo pokleslo.

„Pokud urychleně neodstraníme zbývající blokády, hrozí nám nejen selhání našich klimatických cílů, ale i snahy vymanit se z okovů fosilní a jaderné energetické závislosti,“ řekl expert Jürgen Quentin ze společnosti FA Wind.

Německá vláda změnila legislativu s cílem uvolnit expanzi obnovitelných zdrojů, aby pomohla dosáhnout nových cílů rozvoje větrné a solární energie. Změny otevírají cestu k využití dvou procent rozlohy země pro výrobu větrné energie na pevnině a zkracují dobu plánovacího řízení větrných parků vytvořením nových, jednotných norem pro ochranu druhů.

(nik)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO