Německá vláda zlepšila výhled letošního růstu ekonomiky na 0,3 procenta

Berlín – Německá ekonomika letos podle aktualizovaného odhadu vlády vykáže růst o 0,3 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než předpokládala únorová prognóza. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck na dnešní tiskové konferenci v Berlíně řekl, že aktualizovaný výhled vývoje hrubého domácího produktu (HDP) je stále příliš nízký, přesto jsou už podle něj patrné známky zlepšení.

Habeck nevyloučil, že by ekonomický růst mohl dosáhnout nakonec i vyššího tempa. “Máme vícero znamení, že německé hospodářství stojí v bodě ekonomického obratu,” řekl Habeck.

Zajímavost :  Dělníci začali bourat výpravní budovu královopolského nádraží v Brně

I přes mírné zlepšení výhledu je současná prognóza výrazně horší, než s jakým vývojem vláda počítala v loňském roce. Kabinet kancléře Olafa Scholze totiž ještě loni v říjnu čekal na letošek růst o 1,3 procenta. Na zhoršení výhledu se podepsaly hospodářské dopady války na Ukrajině a také pokles světového obchodu, na kterém je německá ekonomika závislá.

Výrazně zlepšit by se v letošním roce měl vývoj inflace, která v Německu za celý loňský rok činila 5,9 procenta. Letos vláda očekává zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen na 2,4 procenta.

Zajímavost :  Notář potvrdil, že věřitelé schválili restrukturalizační plán, oznámila Liberty

Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je navíc závislá na výkonu německého hospodářství.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO