Německo podporuje zákaz ruského uhlí v EU. Postupně se chce zbavit i plynu a ropy

Německý ministr hospodářství Robert Habeck podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí do Evropské unie. Dnes to s odvoláním na své zdroje napsala agentura DPA, konkrétní termín ale nezmínila. Habeck na pondělní tiskové konferenci řekl, že Evropská unie sice zavedla tvrdé sankce proti Rusku, ale v odvetných opatřeních za invazi na Ukrajinu může zajít mnohem dále.

Zajímavost :  Google není od března schopen v Rusku plnit finanční závazky, tamní pobočka vyhlásila bankrot

Německo je kvůli možnému brzkému zmrazení dodávek ruského uhlí v úzkém kontaktu s Evropskou komisí, uvedla DPA. Ta se odvolává na zdroje z německého ministerstva hospodářství.

Německo od počátku invaze prohlašuje, že se chce závislosti na Rusku zbavit co nejdříve, rychlé odstřižení od energetických surovin z Ruska ale není možné, neboť by to těžce poškodilo německý průmysl. Habeck nicméně opakovaně ujistil, že na energetické nezávislosti pracuje „dnem i nocí, každý den v týdnu“.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko stahuje některé jednotky od Kyjeva, přesouvá je jinam

Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu:

Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu

V březnu ministr informoval, že Německo se do podzimu může zbavit závislosti na ruském uhlí a do konce roku možná na ruské ropě, do poloviny roku 2024 pak může být země nezávislá i na ruském plynu.

V případě plynu v pondělí uvedl, že Německo v posledních týdnech snížilo dovoz plynu z Ruska z 55 na 40 procent. Dodal ale, že plyn je klíčovým zdrojem pro německý průmysl a vytápění, protože jen z 15 procent se používá k výrobě elektrické energie.

Celý článek zde