Německý diář: Dlouhá cesta k době postmerkelové

Zatímco česká vláda je měsíc po volbách na papíře prakticky sestavena dokonce i co do jmen ministrů a ministryň, německý kabinet se stále ještě nerýsuje – a to volby v Německu byly o čtrnáct dní dříve než v Česku. Čím to, že česká pětikoalice dokázala tak rychle odstranit všechny spory a programové nesoulady a německá semaforová trojkoalice SPD, Zelení a FDP se ve věcech tak dlouho rýpe?

Společenství semaforové je přece jen mnohem rozdílnější než česká koalice, kde se ukázalo, jak řekl pravděpodobný budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, „že programy nebyly zase tak odlišné“. V Německu je to jinak: programový rámec dohody o koalici sice je, ale jednotlivé strany teď bojují o zachování své tváře v detailech, jinak řečeno, chtějí se co nejvíce propsat tam, kde ještě zapsané nejsou nebo kde musely ustupovat.

Zajímavost :  Tri rady, ako prežiť tretiu vlnu

Na tři sta stranických odborníků teď ve 22 komisích piluje programové pasáže tak, aby všichni byli spokojeni, a to si vyžaduje daleko více času. Situace je o to složitější, že v Německu nemají žádného Andreje Babiše, proti jehož politice by se mohla nová koalice semknout. Mohla by jím být odcházející Angela Merkelová, kterou ale v nové vládě de facto zastupuje vicekancléř Olaf Scholz (SPD), budoucí kancléř, který chytrým napodobováním merkelovské stabilizace vyhrál volby. Zelení a FDP v napětí vůči merkelovci Scholzovi uvnitř jedné vlády, na to si semaforová koalice musí opravdu ještě zvyknout, než se programově spojí. A to trvá.

Scholz například nevidí důvod, proč se tvrdě vymezovat vůči Rusku a Číně, Zelení a FDP na tom naopak chtějí postavit novou zahraniční politiku Německa. A taková ostrá a vyhraněná místa, kterých je spousta, se ještě musejí vysedět. Než všichni padnou únavou a ustoupí ke kompromisu doby postmerkelovské.

Zajímavost :  Cenová mapa bydlení: Zlevnění se nekoná, byty "na investici" zůstávají často prázdné

Ale bát se prý nikdo nemusí, vláda jako dárek k Vánocům určitě bude!

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO