Německý diář Petra Fischera: Slib 12 eur za hodinu nabourá systém tarifních smluv

Němečtí zaměstnavatelé tradičně argumentují přílišnou svázaností pro podniky a podnikatele, kteří tak nemohou pružně reagovat na to, jak se jim v podnikání daří a jak se mění trh (silně zasažena bude gastronomie). Minimální mzda na hranici 12 eur za hodinu podle nich neodpovídá současným poměrům německé ekonomiky, jež se musí vyrovnávat s výpadky v dodávkách dílů a surovin, s opatrností při spotřebě i s rostoucí inflací.

Zaměstnavatelé považují snahu Scholzovy vlády za poškození sociálního dialogu, který po složitých peripetiích před sedmi lety za vlády Angely Merkelové vůbec došel k tomu, že Německo nějakou minimální mzdu má mít.

Petr Fischer: Půjde to hůře a pomaleji. Němečtí ekonomové opravují své prognózy

Stalo se tak přesto, že sama Merkelová nebyla o užitečnosti minimální mzdy přesvědčena, a také díky zachování jisté autonomie v nastavování tarifů v odlišných druzích zaměstnání, která je zaměstnavatelům zaručena dokonce ústavně. Vznikla tak vládní Komise pro minimální mzdu, která, podobně jako to v Česku dělají regulační energetické úřady, nastavovala výši minimální mzdy na základě dohody tripartity vycházející ze skutečného stavu ekonomiky.

Zajímavost :  Dakar 2022: na rallye v saúdskoarabských dunách sází Tatra, ČT i bohatí byznysmeni

„Jakmile vláda tento zákon schválí, budu to považovat za hrubé porušení tarifní autonomie,“ prohlásil prezident Svazu zaměstnavatelů Rainer Dulger, který také jasně naznačil, že v zájmu podnikatelů bude následně právně jednat. Tedy že na takový zákon podá stížnost u Ústavního soudu.

Proti zákonu se stavějí i nezávislí odborníci. Například Holger Bonin z Institutu pro budoucnost práce (IZA) tvrdí, že minimální mzda ve výši 12 eur za hodinu může vážným způsobem změnit podmínky na trhu, mimo jiné ovlivnit dohodnuté tarifní smlouvy, které v Německu nemá každý, a být tak fakticky jakousi nepovolenou podporou hospodářské soutěže. Zvýšení minimální mzdy na 12 eur za hodinu prakticky zneplatní kolem dvou set dohodnutých tarifních smluv, jež jsou dnes v nastavených částkách nižší, ale pořád výše než aktuální minimální mzda.

Kamila Fialová: Zvýšení minimální mzdy je fér, nejméně placené pracovníky postihla pandemie nejvíce

Rainer Dulger mluvil v televizi především o nepatřičném vpádu politiky na pole ekonomické. „Komise pro minimální mzdu je tu od toho, aby hlídala růst minimální mzdy, a ne aby dělala politiku,“ prohlásil Dulger. Dulger je rozhodnut, že po druhém letošním zvýšení minimální mzdy zaměstnavatelé z Komise pro minimální mzdu odejdou. Jde o zjevný nátlak na vládu, aby se svým rozhodnutím pohnula dopředu a aby jasně řekla, kdy a jak se bude mzda zvyšovat a jak se v jejím nastavování bude pokračovat dál, když novou výši minimální mzdy určili od stolu politici. Jde spíše o diplomatické tempo.

Zajímavost :  Kobra 11 u protinožců. Australská dálniční policie si pořizuje flotilu českých superbů

Zaměstnavatelé jistě dobře vědí, že SPD, FDP a Zelení už slíbili, že po zvýšení minimální mzdy na 12 eur za hodinu bude Komise pro minimální mzdu opět ustavena a o minimální mzdě v Německu se bude dál rozhodovat v tripartitě. Kancléř Scholz mimo jiné tvrdí, že tak velké jednorázové zvýšení musí vláda udělat, aby se srovnaly podmínky pro všechny například po covidové krizi.

Zajímavost :  Nové změny v exekucích. Skončí stovky tisíc marných vymáhání

Trh práce: Vývoj nezaměstnanosti v ČR od roku 1989

Trh práce: Vývoj nezaměstnanosti v ČR od roku 1989

Do debaty o vyšší minimální mzdě a porušování ústavně zaručené tarifní autonomie se zapojil i šéf Německého odborového svazu (DBG) Reiner Hoffmann, který se velmi nepřekvapivě postavil zcela za vládní návrh. Tedy zvýšit mzdu jednorázově na 12 eur za hodinu a pak o nastavení minimální mzdy jednat průběžně v rámci příslušné vládní komise. „Nám odborům je jasné, že je to až to druhé nejlepší řešení. Tím prvním nejlepším by samozřejmě bylo svázání tarifů na slušné mzdové úrovni,“ soudí Hoffmann.

Minimální mzda v Německu

Pobírá ji aktuálně 7,2 milionu lidí.

V Německu existuje teprve od roku 2015. Poprvé byla nastavena na vyjednané úrovni 8,5 eura za hodinu.

Od prvního ledna letošního roku byla aktuálně zvýšena z 9,60 eura o dvaadvacet centů. V červenci má dojít k dalšímu zvýšení, které se dojednalo na Komisi pro minimální mzdu, a to až na 10,75 eura.

Nová německá vláda slíbila zvýšení minimální mzdy na 12 eur za hodinu.

Celý článek zde