Nepřiměřeně zvýšené marže! Ministerstvo financí provedlo kontrolu čerpacích stanic, propadla většina z nich

Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec ukázaly nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic. Přesáhly průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutaly od květnových a červnových výsledků, kdy se marže držely ještě na nízké úrovni.

Ministerstvo začalo marže kontrolovat v březnu, kdy došlo v důsledku zahájení ruské invaze na Ukrajinu ke zdražování paliv. Do července se ceny držely na celkem přijatelné úrovni, zjištěné marže za červenec jsou ale neakceptovatelné.

„Proto jsme minulý týden iniciovali schůzku s asociacemi petrolejářů a velkými hráči na trhu čerpacích stanic, na které jsme apelovali, aby své marže snížili zpět na akceptovatelnou úroveň,“ uvedl mluvčí Ministerstva financí Weiss.

Zajímavost :  Přehled poradí, jak jsou během červencových svátků otevřené obchody

Řešení: cenová regulace

Ministerstvo financí deklaruje, že pokud by výsledky kontrol ukázaly na nepřiměřeně vysoké marže, pro které by neexistovalo důvodné vysvětlení, je připraveno přijmout konkrétní řešení, včetně možnosti cenové regulace stanovující maximální výši marže.

Vedle kontroly marží vláda rozhodla i o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Stejně tak přistoupila ke zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Zajímavost :  Putin: Inflace v Rusku klesla na nulu a nezaměstnanost je minimální

Od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty, přičemž ministerstvo financí očekávalo zlevnění pohonných hmot až o 1,80 koruny na litru.

Kontroly chce provádět ministerstvo do konce září, dokdy platí snížená spotřební daň z pohonných hmot. V případě potřeby je připraveno tyto kontroly prodloužit.

(bar, čtk)

Celý článek zde