Neslavný konec venezuelské, ropou kryté kryptoměny Petro

Jihoamerická Venezuela se rozhodla ukončit provoz státní kryptoměny Petro. Jde o digitální měnu, kterou administrativa Nicoláse Madura spustila již v únoru 2018. Tedy v době, kdy se země jen obtížně vyrovnávala s následky uvalených ekonomických sankcí.

Petro Coin: Neúspěšný kryptoměnový experiment

“Petro (PTR) je oficiálně mrtvé,” oznámila minulý týden ve svém příspěvku privátní platforma pro obchodování s kryptoměnami CryptoLand Venezuela.

Všechny adresy kryptopeněženek držených na venezuelské platformě Patria, která byla jedinou webovou stránkou, kde bylo možné s Petrem obchodovat, byly (podle zprávy 15. ledna na stránkách platformy) zrušeny a všechna zbývající Petra byla převedena na bolívary (místní měnu).

Historie a labutí píseň

Měna Petro byla zavedena v roce 2018 jako digitální měna krytá ropou, jejímž cílem bylo obejít americké sankce a zmírnit hospodářský dopad devalvace bolívaru. Od svého zavedení však Petro čelilo mnoha problémům, které vedly k jeho konečnému ukončení.

Zajímavost :  Hledáte desetinásobek své investice? Zde je 5 nejlepších altcoinů, které si můžete koupit

Proti tokenu, jehož cena měla být údajně vázaná na cenu rozsáhlých venezuelských zásob ropy, se v době vzniku ostře postavil venezuelský kongres. Americké ministerstvo financí navíc v březnu 2019 uvalilo sankce na banku (se sídlem v Moskvě), která Petro financovala.

Petro začalo plně fungovat v roce 2020 a přestože jeho koncepce byla inovativní, nepodařilo se mu získat široké přijetí. Přestože bylo Petro spuštěno v době zvýšeného zájmu o kryptoměny, zejména o Bitcoin, nedokázalo se na trhu výrazněji prosadit. Jeho zavedení prezidentem Nicolasem Madurem nezískalo potřebnou legislativní podporu a právní status kryptoměny zůstal nejasný. Tato nejasnost značně bránila jeho přijetí a používání na domácím trhu.

Dokonce i jedna z předních bank v zemi, Banco de Venezuela, odmítala Petro přijmout, až dokud k tomu nebyla donucena prezidentským příkazem.

Zajímavost :  Danko chce udržať Pellegriniho v koalícii, myslí si politológ. V prezidentskej kampani môžu zavážiť aj protesty opozície

Posledním hřebíčkem do rakve této kryptoměny bylo tažení proti společnostem věnující se těžbě kryptoměn na území Venezuely ze strany národního dodavatele energie loni v březnu. Došlo k němu v rámci reorganizace Národního úřadu pro dohled nad kryptoaktivy uprostřed vyšetřování korupce, do něhož byla zapojena nejen ropná společnost PDVSA, ale i státní úřad (National Superintendency of Crypto Assets), který měl na kryptoměny dohlížet. Jeho šéf Joselit Ramirez Camacho byl ze své funkce odvolán. Následně byl obviněn z vazby na mezinárodní obchod s narkotiky a finančních zločinů v národním ropném průmyslu.

Závěr

Příběh měny Petro je důležitým příkladem složitosti spuštění národní kryptoměny. Pro úspěch je třeba zajistit takové věci, jako je právní legitimita, široké přijetí a funkční praktičnost. Konec Petra představuje důležitý moment v oblasti digitálních měn a podtrhuje poučení z tohoto ambiciózního, ale nakonec neúspěšného pokusu.

Zajímavost :  Analýza vývoje ekonomiky ČR / leden 2024

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO