Nezaměstnanost v říjnu klesla na 3,4 pct, se zimou se očekává růst

Praha – Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,4 procenta ze zářijových 3,5 procenta. Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval 251.689 uchazečů o zaměstnání, což je zhruba o 10.500 méně než v předchozím měsíci. Podle analytiků jsou za říjnovým poklesem sezonní faktory, například pokračující práce ve stavebnictví, a také oživování ekonomiky. V dalších měsících lze ale s příchodem zimy očekávat nárůst počtu nezaměstnaných, k růstu nezaměstnanosti zřejmě začnou přispívat i problémy v průmyslu, míní analytici oslovení ČTK.

Nezaměstnanost se snižuje od března. Na začátku roku se kvůli omezením v době epidemie koronaviru vyšplhala na 4,3 procenta. Na stejné úrovni jako v říjnu byla naposledy loni v dubnu. Loni v říjnu dosahovala 3,7 procenta, nezaměstnaných tehdy bylo o téměř 20.000 víc než letos v říjnu.

Trh práce podle ÚP ČR ovlivňuje poptávka zaměstnavatelů po dělnických a technických profesích. Dlouhodobý zájem je i o kvalifikované řemeslníky. V říjnu podle generální ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona trval zájem o sezonní pracovníky v zemědělství, zahradnictví, lesnictví a rybářství nebo třeba v živočišné a potravinářské výrobě a obchodu.

Zajímavost :  Pražská burza smazala celý nárůst z předešlých tří dnů

Zaměstnavatelé ke konci října nabízeli prostřednictvím úřadů práce 352.454 volných pracovních míst. Bylo to zhruba o 5500 méně než v září, naopak proti loňskému říjnu volných míst přibylo asi o 41.700. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze, kde nabídka volných míst činila přes 96.100, a ve Středočeském kraji, kde zaměstnavatelé nabízeli 65.170 míst. Celorepublikově na jedno volné pracovní místo připadl v říjnu méně než jeden uchazeč.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka na trhu práce doznívá příliv čerstvých absolventů škol, ale ještě se neprojevuje pokles aktivity ve stavebnictví v souvislosti s počasím. „Díky tomu bývá říjen měsícem s nejnižší nezaměstnaností v roce (společně s červnem). Tentokrát se navíc projevuje oživení ekonomiky po pandemii,“ podotkl Marek.

V dalších měsících se podle Marka postupně začne prosazovat vliv nástupu zimy. „Bohužel se mohou také začít projevovat dopady problémů, kterým nyní čelí automobilový průmysl a navazující odvětví. Podíl nezaměstnaných na práceschopném obyvatelstvu by nicméně snad neměl překročit hranici čtyř procent,“ odhadl.

Zajímavost :  Internet k nakupování používá skoro o polovinu víc Čechů, než před pandemií

Růst nezaměstnanosti v následujících měsících v souvislosti s útlumem sezonních prací, zejména v zemědělství a v lesnictví, očekává i úřad práce. Najmon ale upozornil, že situace na trhu práce se bude odvíjet především od aktuální epidemické situace.

Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na 3,4 procenta ze zářijových 3,5 pct. V říjnu byla mezi kraji nejvyšší nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji, kde dosahovala 5,1 procenta, následoval Ústecký kraj s pěti procenty a Karlovarský kraj s podílem nezaměstnaných 4,3 procenta. Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných i loni v říjnu, což podle úřadu práce odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji, a to 2,1 procenta. Meziročně se situace nejvíce změnila na Karlovarsku, kde podíl nezaměstnaných proti loňskému říjnu klesl o 0,7 procentního bodu na 4,3 procenta.

Mezi okresy byla na konci října nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ, a to 1,4 procenta, na Rychnovsku činila 1,6 procenta a na Pelhřimovsku, Jindřichohradecku a Benešovsku byla shodně 1,7 procenta. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí Karvinsko s podílem nezaměstnaných 8,6 procenta. Následuje Mostecko a okres Ostrava-město, kde nezaměstnanost dosáhla v říjnu 6,4 procenta, respektive šest procent.

Zajímavost :  Ocelárna ArcelorMittal vykázala ve čtvrtletí nejvyšší zisk za více než deset let

V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za září nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO