Nikdo soudný vám nemůže dát garanci, že se nebude opět zavírat, připustil Havlíček

Nikdo soudný nemůže dát garanci, že na podzim nebudou kvůli koronaviru další omezení, uvedl dnes v diskusi ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Doufá v dostatečné proočkování společnosti. “Tuto garanci vám nedá nikdo soudný nikde ve světě,” řekl ministr. Události ohledně koronaviru doma i ve světě sledujeme v online reportáži.

Karel Havlíček.

Karel Havlíček. | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • V Česku epidemie dál slábne, ve čtvrtek testy na koronavirus potvrdily 190 nových případů, před týdnem to bylo přes 400. Oproti středě je nárůst nižší zhruba o 60 případů.
  • Varianta delta známá jako indická se v regionu Nového Boru potvrdila u pěti lidí nakažených koronavirem. Nových případů tam ale přibývá ojediněle.
  • Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu, pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, ale nezatíží to nemocnice, řekl epidemiolog Maďar. Podle něj je naivní si myslet, že jsme epidemii překonali.
  • Ministr průmyslu Karel Havlíček a obchodu připustil, že nikdo na světě není schopen zaručit, že se kvůli zhoršení pandemie nebude opět zavírat. 
  • Kvůli koronaviru museli uzavřít Domov důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Jeden z klientů už nemoci podlehl, přestože byl počátkem roku proti covidu-19 očkovaný. 
  • Sněmovní zahraniční výbor vyzval vládu k tomu, aby pro české občany, kteří byli ve třetích zemích očkováni proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a certifikovanými v Česku, platily při pobytu v Česku totožné podmínky jako pro občany očkované v Česku.

11:33

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 119 případů koronaviru, o 18 míň než předchozí týden. Týdenní bilance je nejnižší od přelomu srpna a září.

11:23

V Karlovarském kraji přibylo za týden 17 nakažených koronavirem, za přechozí týden jich bylo 13. Vakcínu proti covidu dostalo téměř 120.000 lidí.

11:20

Jako další riziko pro vývoj epidemie označil Maďar variantu delta, která je známá jako indická. “Od momentu importu do země (…) má tendenci za měsíc až dva vytlačit britskou variantu,” konstatoval. Před touto mutací jsou navíc podle něj chráněni jen lidé, kteří dostali obě dávky očkování.

11:20

Nejhorší variantou by bylo to, že bude stoupat epidemie a zároveň se to projeví v nemocnicích. Podle Maďara je rizikem, že část nejstarší populace stále není očkována. Potřeba je podle něj přesvědčit i mladší lidi, kteří nevnímají covid-19 jako riziko, aby se očkovat nechali. Podle Maďara například ve Velké Británii klesá průměrný věk hospitalizovaných, v nemocnicích končí kvůli covidu i děti.

11:20

Za poměrně pravděpodobný označil Maďar scénář, že na podzim se zhorší epidemiologická situace a bude stoupat reprodukční číslo. To udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Nyní je dlouhodobě pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie klesá. “Epidemie je rizikovější v zimních obdobích o desítky procent,” řekl Maďar. Tento scénář počítá s tím, že by se zhoršení situace neprojevovalo v nemocnicích, tedy, že by nemocnice nebyly zahlceny lidmi s těžkým průběhem onemocnění. Pak by podle Maďara bylo možné udržet epidemii pomocí měkkých opatření.

11:20

Podle epidemiologa Rastislava Maďara je málo pravděpodobný scénář, že nastane útlum epidemie. “Tomu nevěřím, tak naivní nemůžeme být,” řekl epidemiolog. Další možností je, že infekce bude postihovat lokální ohniska a kolektivy neočkovaných. Za předpokladu dobré proočkovanosti se ale nebude šířit plošně.

11:19

Na Vysočině za týden přibylo 85 lidí s covidem-19, o 39 méně než v týdnu předchozím, tři nakažení zemřeli. Nemocných je v kraji 247 lidí.

11:18

Na jihu Moravy přibylo za týden 159 nových případů covidu-19, je to o 83 méně než před týdnem. Týdenní incidence na 100 000 obyvatel klesla na 13.

11:18

V Moravskoslezském kraji bylo za uplynulý týden podle Chytré karantény na covid pozitivně testováno 208 lidí. V předchozím týdnu to bylo o 135 více.

11:18

Podle Státního zdravotního ústavu se loni o 2,4 procentního bodu zvýšil počet lidí, kteří často pijí alkohol. Denně nebo obden loni pila pětina dotázaných. Výrazně také vzrostla odhadovaná průměrná roční spotřeba, loni činila osm litrů čistého alkoholu, při odečtení abstinentů dokonce 9,5 litru. To představuje nárůst o 0,3 a 0,7 litru. Spotřeba alkoholu na hlavu byla loni nejvyšší za poslední tři roky. Podle odborníků může mít zvýšená spotřeba souvislost s epidemií covidu-19.

11:14 Karel Havlíček (ANO)

Nikdo soudný nemůže dát garanci, že na podzim nebudou kvůli koronaviru další omezení, uvedl dnes v diskusi ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Doufá v dostatečné proočkování společnosti. “Tuto garanci vám nedá nikdo soudný nikde ve světě,” řekl ministr v diskusi zástupců oboru hotelnictví a gastronomie a vlády. Podle něj se ale vláda snaží očkovat jak to nejvíce jde, podle toho, jak přichází vakcíny ze zahraničí. “V průběhu července dosáhneme (proočkovanosti) 70 procent,” dodal. Vláda podle něj proti loňsku nastavila lepší systém testování, jak PCR testy zdarma, tak i antigenní testování.

10:38