Nizozemská centrální banka povoluje první krypto službu v zemi po AMLD5

V září 2019 nařídila centrální banka Nizozemska (DNB) jakýmkoli subjektům zapojeným do kryptoměn registraci v bance. Nyní se tak stalo – poprvé.

Nizozemská CB udělila první povolení

Ačkoli v zemi dříve působily i jiné krypto společnosti, nové zákony AMLD5 údajně způsobily uzavření nebo přesun těchto subjektů. Například šlo o oblíbenou kryptoderivátovou burzu Deribit, která opustila Nizozemsko v lednu 2020. Nyní Nizozemská centrální banka De Nederlandsche Bank NV (DNB) poskytla společnosti AMDAX BV možnost působit pod její jurisdikcí.  

Je to poprvé, co byla v zemi schválena společnost zabývající se digitálními aktivy po zavedení přísných nových předpisů, které vedly k uzavření nebo opuštění Nizozemska mnoha firmami spojenými s kryptoměnami.

AMDAX BV

Získat oficiální registraci banky se podařilo společnosti AMDAX BV sídlící v Amsterdamu. AMDAX BV je údajně první firmou v oblasti digitálních aktiv registrovanou podle nové regulační struktury. Ohledně svých kryptoměnových služeb uvedla:

„Společnost AMDAX BV byla zaregistrována De Nederlandsche Bank (DNB) jako první poskytovatel krypto služeb v Nizozemsku. To umožňuje společnosti AMDAX zpracovávat kryptografické transakce a ukládat kryptoměny.“

Ačkoli ke schválení došlo až nyní, společnost započala svou cestu k získání udělení povolení již v květnu. Své kryptoslužby bude nyní nabízet jedincům i institucím.

Spoluzakladatel AMDAX BV Valentino Cremona vyzdvihuje „vysoké standardy,“ které jeho společnost splňuje. Dále uvádí:

„Trh potřebuje jasné právní rámce, jako je soubor požadavků DNB. Tato registrace ukazuje investorům, že krypto je vyspělá třída aktiv, nikoli pro zločince, ale pro chytré investory.“

Regulace v EU

Podle interních dokumentů, které v září zveřejnila agentura Reuters, se v příštích čtyřech letech zaměří hospodářská unie na tvorbu nových předpisů pro blockchain a využití digitálních aktiv pro mezinárodní převody peněz.

Zatím jsme se přitom bavili zpravidla jen o zákonech proti praní špinavých peněz, nikoli o kryptoregulacích jako takových. To znamená, že do roku 2024 můžeme očekávat „komplexní rámec umožňující ve finančním sektoru zavádění technologie distribuované účetní knihy (DLT) a kryptoaktiv.“ Zda se tím nějak změní úloha Holandské centrální banky zatím není jasné.

Závěr

Kryptospolečnosti, které by chtěly do Nizozemska, mají údajně povinnost zažádat o schválení místní centrání bankou. Přibližně po roce od zavedení těchto požadavků tu máme první schválení, které údajně zatím jako jediná obdržela společnost AMDAX BV.

Zdroj Zde

Zajímavost :  [Večerní souhrn článků] • Téměř polovina obchodníků s kryptoměnami jsou dlouhodobí investoři • a další články