Nová vláda povinné očkování nad 60 let zruší, uvedl šéf lidovců Jurečka

Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, ministerstvo práce odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů. Vyhlášku připravilo ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO).

Podle vyhlášky se povinné očkování bude týkat zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a složek integrovaného záchranného systému. Očkovat by se podle návrhu měli dát také strážníci městské policie, dobrovolní hasiči, medici nebo studenti zdravotnických škol. Povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let, s čímž nesouhlasí zástupci budoucí vlády ani vakcinologická společnost.

Jurečka v pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekl, že nastupující vláda takovou vyhlášku nemůže akceptovat a očkování pro lidi nad 60 let zruší. Pokud některé profesní skupiny budou s povinným očkováním v jejich oblasti souhlasit, vláda jim vyjde vstříc. Jurečka kritizoval vládu, že neudělala dost při přesvědčování lidí, aby se očkovat nechali.

Zajímavost :  Vláda rozhodla o změnách ve složení Bezpečnostní rady státu a schválila i úpravy v protiepidemických opatřeních

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) kritiku označila za „bezbřehý populismus“. S povinným očkováním lidí nad 60 let souhlasí. Je podle ní potřeba, aby ohrožené skupiny dostaly od státu jasný signál a nechaly se očkovat.

Podle Maláčové zkušenosti ze zahraničí ukazují, že kvůli povinnému očkování odešlo ze sociální oblasti asi 0,1 procenta zaměstnanců. Jurečka se obává, že odejít může výrazně více. Maláčová řekla, že se nadcházející týden s Jurečkou setká a budou jednat o předání vedení ministerstva. Vyzvala ho, aby se dohodli na opatřeních, která by pracovníky od odchodu odradila.

Zajímavost :  Co vám (ne)uteklo: Průša chce změnit Palmovku, malí akcionáři O2 jdou proti PPF, Primark sílí...

Jak funguje Covid pas

Jak bude fungovat covid pas?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO