Novým guvernérem ČNB je Aleš Michl, jmenoval ho prezident

Novým guvernérem České národní banky (ČNB) bude od července Aleš Michl. Dnes ho do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Současnému guvernérovi Jiřímu Rusnokovi končí v půlce roku druhý mandát a třetí už pravidla neumožňují. Prezident při jmenování Michla uvedl, že mu je líto, že nemůže Rusnoka uvést do funkce guvernéra znovu.

„Je pro mě ctí pracovat pro republiku,“ uvedl při jmenování Michl. „Hlavním cílem bude vrátit inflaci ke 2 %. Předpokládám, že to bude trvat dva roky. Jde z větší části o nákladovou inflaci, která je převážně dovezená přes drahé energie a vysoké úrokové sazby ji nesnižují,“ dodal nový guvernér.

Michl v minulosti působil například jako investiční stratég v Raiffeisenbank nebo spoluzakládal investiční fond Quant. Svůj podíl v něm po jmenování do bankovní rady ČNB převedl do svěřenského fondu. Byl také externím poradcem někdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Členem bankovní rady ČNB je od konce roku 2018.

Michl je jedním ze dvou radních ČNB v sedmičlenném orgánu, který je proti zvyšování úrokových sazeb, kterým se centrální banka snaží reagovat na vysokou inflaci. Ta naposledy v dubnu vystoupala meziročně na 14,2 %, je nejvyšší za tři dekády a zhruba do půlky roku má podle aktuálních prognóz dál růst.

Zajímavost :  Diplomaté z uzavřených ruských konzulátů musí opustit Česko do 12. března

„Dopředu uvažující člověk ví, že se inflace časem zase vrátí ke dvěma procentům. Inflace se přežene Českem stejně jako celým světem. Nepomůže nic. Věřím, že za rok by se už mohla začít snižovat. Teď bude ještě nějakou dobu hodně nepříjemná,“ řekl Michl v lednovém rozhovoru pro Finmag.

Rychlé zvyšování úroků se nepozdává ani Zemanovi. „Nedomnívám se, že na inflaci má podstatný vliv,“ řekl prezident v únoru MF Dnes. „Nechci, aby došlo k opačnému extrému, aby úroky rychle klesaly. Nedomnívám se ale, že existují důvody pro jejich další růst,“ uvedl dnes při jmenování Michla.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země. Nejvíc je teď vidět rychlé zvyšování úrokových sazeb, dříve to byly měnové intervence nebo omezování hypotečního trhu. Guvernér v ní má jeden hlas ze sedmi. Tím, že se Michl stává guvernérem, tedy nedojde automaticky k obratu v přístupu ke zvyšování úroků. Prezident ale teoreticky může k obratu pomoci, kdyby do rady jmenoval nové členy, kteří budou proti vysokým úrokům.

Na prvním zasedání bankovní rady pod jeho vedením chce Michl navrhnout stabilitu úrokových sazeb po určitou dobu. „Následně vyhodnotíme dopady dosavadní měnové politiky, vyhodnotíme aktuální stav ekonomiky a potom rozhodneme, co dál,“ řekl při jmenování.

Zajímavost :  Dominik Stroukal: Zbožné přání kryptoměnových paličů

Každý člen bankovní rady je volen na šest let. V půlce roku 2022 končí první funkční období Tomáši Nidetzkému a Vojtěchu Bendovi. V únoru 2023 pak první mandát dokončí i Marek Mora a druhý Oldřich Dědek (ten je druhý ze současných radních proti růstu úroků). Jmenování radních je čistě v kompetenci prezidenta.

„Lze předpokládat, že jmenování Michla guvernérem doplní prezident Zeman i jmenováním kritiků vysokých sazeb do bankovní rady ČNB. Toto trhy v současné době předpokládají, a proto jsme mohli vidět výrazné oslabení koruny po úniku informace v minulém týdnu, že guvernérem má být právě Michl,“ říká Pavel Peterka, ekonom skupiny Roklen.

„Prezident hovořil při jmenování Aleše Michla o Vladimíru Dlouhém a Petru Bartoňovi, ale není jasné, zda už se konkrétně rozhodl. Nejistota ohledně podoby nového týmu a nového konsensu na měnové politice tak přetrvává,“ dodává Jan Bureš, ekonom Patria Finance. Upozorňuje také, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neuspěl s návrhy kandidátů, kteří by představovali kontinuitu v současné politice ČNB.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Zajímavost :  Daňové přiznání: Zjistili jsme, na co se lidé nejčastěji ptají. Zde jsou odpovědi

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |