NÚKIB v říjnu evidoval 14 kybernetických incidentů, tlaku stále čelí nemocnice

Brno – Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v říjnu evidoval 14 kybernetických incidentů, letos druhý nejvyšší počet po březnu s 30. Většina neměla vážné následky a rychle se vyřešily. Zvýšenému tlaku hackerů podle NÚKIB stále čelí zdravotnictví. Ke konci října úřad eviduje 24 kybernetických incidentů, o osm víc než za celý loňský rok. NÚKIB o tom informuje na webu.

V říjnu šlo podle NÚKIB ve více než dvou třetinách případů o incident, který se podařilo rychle vyřešit. Šest incidentů vyústilo v nedostupnost služeb. „U poloviny organizací tuto nedostupnost způsobily DDoS útoky, za druhou polovinou stojí technické chyby na straně dotčených organizací,“ uvedl NÚKIB. Při útoku DDoS (distributed denial-of-service) se hackeři snaží zaplavit síť neobvykle vysokým objemem datového provozu s cílem ochromit ji tak, že není schopna zvládnou rozsah požadovaných dat

Zajímavost :  Češi plánují utratit za Vánoce v průměru 12.700 korun

Kromě narušení dostupnosti se NÚKIB zabýval škodlivými kódy, které organizace objevily ve svých sítích, také takzvanými phishingovými kampaněmi, jejichž cílem jsou osobní data či přístupová hesla uživatelů. Řešil i dva případy průniků. Jeden z incidentů pak NÚKIB eviduje jako narušení informační bezpečnosti. Šlo o ransomwarový útok na českou společnost, kdy se útočníkům pravděpodobně podařilo získat data společnosti, vyhrožovali totiž jejich zveřejněním.

Zvýšenému tlaku hackerů stále čelí podle NÚKIB české zdravotnictví, kdy ke konci října eviduje úřad 24 incidentů, loni jich bylo 16, předloni jen šest. Z říjnových incidentů se zdravotnictví týkaly tři. Do nárůstu se ale podle NÚKIB promítl i fakt, že se zvýšil počet nemocnic, které jsou povinné tyto incidenty hlásit.

Zajímavost :  Tvrdý lockdown spred roka sa nezopakuje, koalícia opäť nepočúva odborníkov

S příchodem pandemie covid-19 podle úřadu zesílily především takzvané ransomwarové útoky na nemocnice. „Útočníci začali využívat skutečnosti, že nemocnice jsou přetížené. Předpokládají proto, že budou ochotnější zaplatit za dešifrování dat a znovuzprovoznění svých systémů, které se může jevit v porovnání s reinstalací všech nakažených stanic a serverů rychlejší,“ uvedl NÚKIB.

Loni dostal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost podle zprávy o kybernetické bezpečnosti 468 hlášení o kybernetických bezpečnostních incidentech. Přímo pak řešil 99 z nich, což byl dvojnásobek proti roku 2017, kdy vznikl. Za nejvýznamnější označil NÚKIB hackerské útoky na Fakultní nemocnici Brno a Psychiatrickou nemocnici Kosmonosy, ale také napadení e-mailů strategické státní instituce. Sofistikovaný a cílený kyberútok, který by narušil systémy kritické infrastruktury, se však podle úřadu neudál.

Zajímavost :  Vesmírná kamikaze. NASA vyslala do kosmu plavidlo s cílem záměrně narazit do asteroidu, v budoucnu by tak chtěla chránit Zemi

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO