Obyvatelé Moskvy dál chodí k pomníku obětem v Dnipru, policie květiny vyhazuje

Obyvatelé Moskvy dál pokládají květiny u pomníčku obětem ruského útoku v ukrajinském Dnipru, přestože jim hrozí zatčení, popsali reportéři agentury AFP. Při ruském raketovém útoku na bytový dům v Dnipru před devíti dny podle posledních údajů zemřelo nejméně 46 lidí, včetně šesti dětí, a osm desítek lidí utrpělo zranění. Dalších devět osob se stále pohřešuje.

Neoficiální pomníček obětem z Dnipra vznikl v Moskvě u památníku ukrajinské spisovatelky Lesji Ukrajinky. Ruská policie už několikrát květiny a další předměty z památníku odklidila a několik lidí na místě zatkla.

„Dávám najevo své pocity z této katastrofy, jak nejlépe umím. Chci vyjádřit svoji sounáležitost a soustrast lidem, kteří si nyní procházejí utrpením,“ vysvětlila u pomníčku 63letá matematička Jelena Ivanovová, která dorazila s kyticí žlutých chryzantém. Zatímco pokládala kytici, sledovala ji z automobilu zaparkovaného poblíž policie.

VIDEO: Útok v Dnipru prežila třiadvacetiletá dívka

Video se připravuje …

„Jakmile jsem před týdnem uviděl fotografie květin u pomníku, rozhodl jsem se, že se sem přijdu hned další den podívat,“ řekl novinářům 40letý průvodce Alexandr Vološin poté, co několik minut stál před pomníkem s kloboukem v ruce. „Chtěl jsem vidět na vlastní oči, že Moskvané mají s (lidmi v Dnipru) soucit,“ dodal. V sobotu podle něj bylo u pomníku mnoho květin, vinou ruských úřadů jich tam je dnes ale jen málo.

Soud dnes uložil pokutu ve výši 55 tisíc rublů (17 600 korun) dvěma studentům, kteří přišli k pomníku, uvedl informační kanál Sota. Studenti kanálu sdělili, že minulý týden položili na hrob bonbón, což je v Rusku ve zvyku, načež je zadržela policie, která jim zabavila telefony. Následně byli obviněni z diskreditace ruské armády a účasti na nepovolené demonstraci.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO