Od úterý mohou žáci i učitelé ve většině krajů sundat roušky, rozhodla vláda

Od úterý nebudou muset při výuce nosit roušky žáci ani učitelé ve všech krajích s výjimkou Zlínského, Jihočeského a Libereckého kraje, rozhodla vláda.
Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

18:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

K prokázání bezinfekčnosti budou všude platit všechny druhy testů včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Po jednání vlády to uvedl ministr Vojtěch.

18:42 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Povinnost zakrytí dýchacích cest se nově nevztahuje na děti, které ještě nezahájily povinnou školní docházku, řekl Vojtěch. Doteď se výjimka vztahovala jen na děti do dvou let.

18:41 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ruší se povinnost nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorech saun, wellness a bazénů. Ty budou nově také moci být otevřeny na 50 procent kapacity.

18:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Zkracuje se doba pro podání druhé dávky vakcíny Moderna na 25 až 35 dní, řekl ministr Vojtěch.

18:39 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ruší se povinné testování ve školách a firmách, a to od 1. července. Lidé se budou muset prokázat, podobně jako v restauracích, testem, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech.

18:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Na pracovištích bude možné sundat roušku, pokud je člověk na jednom pracovním místě, například v kanceláři, řekl Vojtěch. Platí to pro všechny kraje s výjimkou Zlínského, Jihočeského a Libereckého kraje, rozhodla vláda. Ve společných prostorech, jako jsou například šatny, povinnost nošení ochrany dýchacích cest trvá.

18:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Na soukromých akcích se navyšuje povolená kapacita na 200 osob uvnitř a 500 osob venku.

18:34

Od 21. června budou moci do České republiky bez omezení lidé z celé Evropské unie a Srbska, pokud splní pravidla pro očkování, testování či prodělání nemoci. Na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podobný režim aktuálně platí pro občany Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska či Chorvatska. Do Česka mohou přijet bez omezení, pokud jsou alespoň 22 dní po podání první dávky vakcíny proti covidu-19, což bude platit nyní pro celou EU a Srbsko. Lidé musí být schopni očkování doložit národním certifikátem. “Počítáme s tím, že od 1. července budou uznávány pouze certifikáty Evropské unie, takzvané covid pasy,” řekl Vojtěch.

18:29

Od úterý 8. června se může zvýšit počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Po jednání vlády to sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Podmínky testování se v kultuře sjednotí s restauracemi a na kulturních akcích bude možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti.

Při zvýšení maximálního možného počtu návštěvníků od 8. června zatím stále bude platit, že je možné naplnit jen polovinu hlediště venku i uvnitř. Od 14. června pak bude kapacita venku už bez omezení, pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé využít jen polovinu kapacity. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci, venku bude možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční.

18:18

Od úterý nebudou muset při výuce nosit roušky žáci ani učitelé ve všech krajích s výjimkou Zlínského, Jihočeského a Libereckého kraje, rozhodla vláda. O přestávkách a ve společných prostorách povinnost nošení roušek zůstává.

18:02

Vláda podle mluvčí MŠMT schválila navýšení dotací na letní doučovací kempy ze 100 na 260 milionů Kč. Peníze mají stačit pro všechny žadatele o dotace.

18:01

Kvůli novým mutacím koronaviru bylo dosud sekvenováno přes 3100 vzorků. Prošetřuje se 30 podezření na rizikové mutace včetně indické či egyptské.

16:58

Dovolená, operace, nemoc nebo těhotenství. To všechno může stát v cestě druhé dávce očkování proti covidu. Zatímco u plánovaných operací nemají zdravotníci problém dávku odložit, u důvodů, jako je dovolená, už tak vstřícní nejsou. Aktuálně.cz shrnuje, co dělat, pokud se vás některý z těchto případů týká.

16:33

Koordinací výběru centrálního distributora vakcín proti covidu-19 pro Českou republiku byla pověřena zdravotní pojišťovna RBP. Veřejná zakázka už byla vypsána, její objem je 150 milionů korun. Termín podání přihlášek je 7. červenec a potvrzení nového distributora vakcín se očekává v polovině prázdnin, sdělila RBP v tiskové zprávě.

16:07

Distributor vakcín Avenier v pátek do České republiky přivezl slovenský dar 10 000 dávek vakcíny proti covidu-19 firmy Moderna. Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, kterému to potvrdilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Slovenský premiér Eduard Heger dar přislíbil při dubnové návštěvě Prahy.

Ze smlouvy podle webu vyplývá, že jde o dar v hodnotě 5,2 milionu korun. Vakcíny ze Slovenska přivezl Avenier do olomouckého distribučního centra v Hodolanech, dopravu platilo Slovensko.

Poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v Evropské unii, slíbily v dubnu kromě Maďarska dalších celkem 40 000 dávek vakcíny také Slovinsko a Rakousko.

15:09

Dodatečné peníze na letní doučovací kempy by měly jít z peněz původně určených na nákup testů na covid-19 pro školy, z vládní rozpočtové rezervy a úspor v rozpočtu ministerstva školství. V souladu s dohodou ministra školství Roberta Plagy s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO) z minulého týdne by se měl dotační program, který má nyní na doučovací kempy k dispozici 100 milionů korun, navýšit na zhruba 260 milionů korun. Peníze by měly stačit pro všechny žadatele o podporu.

15:00

Registraci cizinců k očkování proti covidu plánuje ministerstvo zdravotnictví spustit koncem týdne. Budou si ho platit, cena nepřesáhne 850 korun.

14:44 Ilustrační foto.

Praha chce, aby děti ve školách nemusely v červnu nosit roušky. Opatření je podle vedení města neefektivní. Testy prokázaly, že školy jsou bezpečné.

14:44

Vedení hlavního města chce, aby děti ve školách nemusely do konce nynějšího školního roku nosit roušky. Podle radních je opatření neefektivní a testy prokázaly, že prostředí ve školách je bezpečné. Pozitivní testy má pouze každý desetitisící testovaný. Novinářům to po dnešním jednání řekl radní Vít Šimral (Piráti). Magistrát již odeslal na ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví dopisy, ve kterých sděluje své stanovisko.

14:21

Část cestujících na letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu na koronavirus, ačkoli ho neabsolvovali. Na dotaz k opětovnému testování turistů vracejících se letecky z Tuniska do Prahy to v pondělí uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

13:33 Jan Hamáček

Sociální demokraté na jednání vlády navrhnou zrušení povinnosti nosit roušky ve školách v osmi krajích s nejnižším incidenčním číslem. Na tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. O možném zrušení povinnosti mít zakrytý nos a ústa při výuce dnes opět jednali ministři zdravotnictví Adam Vojtěch a školství Robert Plaga (oba za ANO) s hygieniky.

13:14

Pražský magistrát přidá Zdravotnické záchranné službě hlavního města 52 milionů korun na náklady spojené s pandemií covidu-19. Rozhodli o tom městští radní. Vedení ZZS původně žádalo o navýšení o 118,1 milionu na celý rok. Schválená částka má pokrýt prvních sedm měsíců roku, poté organizace v případě potřeby požádá o další navýšení na základě vývoje situace. ZZS zřizuje hlavní město, původně měla pro letošek v rozpočtu schválenou dotaci 505,5 milionu korun.

12:22

Roušku, která nezatěžuje životní prostředí, vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci. Díky použití kyseliny mléčné se rouška v přírodě rychle rozloží, a je ji tak možné kompostovat. Informoval o tom mluvčí univerzity Radek Pirkl. S koronavirovou pandemií jsou použité roušky stále větším problémem, denně se jich produkují miliony a plast, ze kterého jsou vyrobeny, může v přírodě zůstávat i desítky let. Novinka z Liberce by tak mohla ekologickou zátěž výrazně zmírnit.

11:07

Městská nemocnice Ostrava (MNO) ukončila provoz poslední covidové jednotky. Péči o pacienty s covidem-19 převzala běžná oddělení. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Nejvíce covidových lůžek mělo zařízení na přelomu roku, pro pacienty bylo tehdy vyčleněno sedm standardních oddělení se 140 lůžky a tři JIP oddělení se 14 lůžky.

10:58

Vláda dnes projedná konec povinného nošení roušek ve třídách. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je pro zrušení tohoto pravidla.

10:37

V Královéhradeckém kraji v neděli poprvé po téměř roce nepřibyl nový potvrzený případ covidu-19. Naposledy byl v kraji nulový záchyt nákazy v neděli 26. července loňského roku. Vyplynulo to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví. Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji ustupuje od konce února.

Zajímavost :  [Odpolední zprávy] • Kryptoměny nepotřebují nová pravidla, tvrdí bývalí američtí regulátoři • a další články

10:27

Na Slovensku začalo očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. Zájem Slováků o tuto vakcínu je ale obecně zatím nízký.

09:59

Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 5,87 milionu dávek očkování proti covidu-19, u většiny používaných vakcín jsou k plnému naočkování potřeba dvě dávky. Ukončené očkování má 1,74 milionu lidí.

09:41

Přehled pondělních událostí:

  • Testy v Česku v neděli potvrdily 90 případů koronaviru, nejméně od loňského 13. července. Pod stovkou byl denní přírůstek naposledy loni 19. července, kdy bylo 91 nakažených
  • Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, kleslo pod hodnotu 22. Ještě před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů
  • Distributor vakcín Avenier v pátek do České republiky přivezl slovenský dar 10 000 dávek vakcíny proti covidu-19 firmy Moderna
  • Vláda odpoledne projedná zmírnění koronavirových opatření. Měly se sjednotit pravidla pro kulturu s ostatními odvětvími. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jde například o uznávání potvrzení o testech na covid-19 a o počty účastníků kulturních akcí, přičemž vnitřních akcí by se mohlo nově účastnit 1000 lidí a venkovních 2000 lidí. Vláda se bude zabývat také nošením roušek ve školách

09:35

Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 40 570 lidí, zhruba o desetinu víc než před týdnem a za neděli dosud nejvíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

09:30

Čínskou vakcínou od firmy Sinovac budou nově smět v Číně očkovat i děti starší tří let. Dosud byla látka povolená pro starší 18 let. Farmaceutická firma dokončila první dvě fáze testování své vakcíny CoronaVac na této věkové skupině, kterého se zúčastnilo několik stovek dětí. Podle čínských úřadů se ukázalo, že je vakcína pro děti účinná a má jen mírné vedlejší účinky. Vláda ji proto schválila pro nouzové užití, píše agentura Reuters.

08:44

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1117 nových případů koronavirové nákazy. Jedná se o pokles oproti pondělí z minulého týdne, kdy Institut Roberta Kocha (RKI) nahlásil 1978 nově infikovaných. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden, je podle dnešních dat 24,3. V neděli to bylo 24,7 a před týdnem 35,1, napsal agentura DPA.

08:10

Thajsko dnes zahájilo dlouho očekávané hromadné očkování obyvatel proti covidu-19. Země se nyní potýká s třetí a zatím nejhorší vlnou nákazy koronavirem, napsala agentura Reuters.

Vláda hodlá tento měsíc podat šest miliónů dávek místně vyráběné vakcíny firmy AstraZeneca a dovážené vakcíny Sinovac. Doufá, že tak uklidní obavy obyvatel z pomalého začátku očkování a nedostatku zásob vakcíny.

08:08

Testy v Česku v neděli potvrdily 90 případů koronaviru, nejméně od loňského 13. července. Pod stovkou byl denní přírůstek naposledy loni 19. července, kdy bylo 91 nakažených. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, kleslo pod hodnotu 22. Ještě před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:28

V Německu ode dneška končí systém upřednostňování rizikových skupin a k očkování se mohou registrovat všichni, kdo o něj mají zájem a jsou starší 12 let. Zpřístupnění všem povede podle německých měst a praktických lékařů u mnoha lidí k frustraci, poněvadž hrozí, že si zájemci na termín první dávky budou muset počkat, uvedla dnes agentura DPA. 

V Německu dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 45 procent obyvatel. V současnosti je ale v mnoha oblastech kladen důraz na očkování druhou dávkou, protože plně očkovaný je zatím zhruba každý pátý.

06:27

Za rok 2020 bylo na území Prahy vyhozeno celkem 629 tun kovových odpadů, to je o 208 tun více než v roce předešlém. Klesla naopak kriminalita, přibylo cyklistů. Jak je to s požáry, spotřebou elektřiny nebo využitím městské hromadné dopravy? Odpovědi najdete v přehledné grafice. 

06:22

Slovensko v pondělí začne očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Zájem o tento přípravek projevilo formou registrace do očkovacího systému jen přes 5000 Slováků, byť země dovezla zásilku pro 100 tisíc lidí. Na očkování Sputnikem V úřady na pětimilionovém Slovensku vyčlenily pouze osm očkovacích center, po jednom v každém z krajů. Dnes odstartuje očkování v Bratislavě a v Žilině, další města se přidají v příštích dnech. Sputnik V dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravy (EMA).

Za jednu dávku Vakcíny Sputnik V zaplatilo Slovensko 17 eur.

Za jednu dávku Vakcíny Sputnik V zaplatilo Slovensko 17 eur. | Foto: Reuters

20:18

Cestovní kancelář uvádí, že má v Tunisku českou akreditovanou laboratoř s česky
mluvícím personálem. Společnost Poliklinika Anděl v tiskové zprávě potvrzuje, že personál odebírající vzorky a pracující v laboratoři má všechny potřebné certifikáty k tomu, aby tento úkon mohl provádět.

20:17

Cestovní kancelář Blue Style se ohradila proti sobotnímu zadržení klientů na letišti kvůli podezření na neplatné antigenní testy. “Dlouho jsme netušili, kdo konkrétně na letišti naše klienty zadržel a proč. Vyjádření od cizinecké policie jsme obdrželi až v neděli dopoledne. Po zjištění, proč se tak stalo, jsme byli velice znepokojení. K tomuto úkonu totiž nebyl důvod.” říká provozní ředitel cestovní kanceláře Blue Style Ondřej Rušikvas.

18:23 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš dnes také uvedl, že vláda se bude v pondělí zabývat sjednocením protiepidemických opatření v kultuře s ostatními. Jedná se třeba o uznávání potvrzení o testech na covid-19 a počty účastníků kulturních akcí, přičemž vnitřních akcí by se mohlo účastnit 1000 lidí a venkovních 2000 lidí. Vláda se bude zabývat také nošením roušek ve školách.

18:22 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

“Já jsem ráno psal slovenskému premiérovi, aby zkrátka změnili stanovisko, kde na Slovensku pro naše lidi neuznávají naše PCR testy,” řekl dnes Babiš. “To je špatně. My to uznáváme pro návštěvu Slováků u nás a doufejme, že Slovensko změní svoji pozici,” řekl Babiš.

18:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal slovenského premiéra Eduarda Hegera o uznávání českých testů na nemoc covid-19 při cestování na Slovensko. Český premiér to dnes uvedl v příspěvku na youtube. Lidé cestující z Česka na Slovensko si musí nechat provést test až na Slovensku. I při cestě do ČR ze Slovenska byl však zatím nutný další český potvrzovací test. Lidé cestující ze Slovenska do Česka sice mohli podstoupit jako podmínku pro vstup do země jeden test ještě na Slovensku před cestou, ale následně si museli stejně nechat udělat další test na covid-19 v Česku. Až v pondělí 7. června se Slovensko přesune do mírnější kategorie, kdy není povinný druhý test po příjezdu do ČR.

14:40

Na pražském Václavském náměstí začala protivládní demonstrace hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES. Organizátoři kritizují opatření vlády kvůli covidu.

13:40

Náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák od 1. června dočasně opustil post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Serveru Seznam Zprávy to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Na ministerstvu je Vajdák od začátku dubna, ale v nemocnici dosud dál působil na částečný úvazek. Vajdáka si jako náměstka vybral hned po dubnovém nástupu do čela ministerstva předchozí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), který ale už na konci května rezignoval. 

13:18

Bánov má přes 2000 obyvatel. V mateřské škole bylo potvrzeno 17 nakažených. V základní škole, která je spádovou pro děti z obcí Bánov, Suchá Loz, Bystřice pod Lopeníkem a ze Starého Města, bylo k dnešnímu dni potvrzeno onemocnění covid-19 u 11 lidí. Krajská hygienická stanice Zlínského kraje zavedla ihned po prvním potvrzeném případu protiepidemická opatření a byly vytrasovány rizikové kontakty.

“Z důvodu nárůstu počtu onemocnění a vysokému riziku šíření nákazy v mateřské škole bylo Krajskou hygienickou stanicí 29. května vydáno rozhodnutí o mimořádném opatření. Školka je uzavřena. V pondělí a v úterý bude, po dohodě s ředitelem, nařízeno ředitelské volno v základní škole,” uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).

13:01

V Bánově u Uherského Hradiště jsou v mateřské a základní škole ohniska nákazy covidem. Nakažených je 28, potvrzena byla britská mutace. Školy budou zavřené.

12:19

Cizinecká policie, která si v sobotu večer vyžádala opětovné otestování na koronavirus u českých turistů vracejících se z Tuniska prý měla podezření na falešné potvrzení.

“Při kontrole cestujících, kteří přiletěli z Tuniska, vzniklo podezření, že předložili falešné potvrzení o výsledku PCR testu. Dalším šetřením bylo zjištěno, že cestovní kancelář má v tuniské destinaci svého českého lékaře, který provádí testy na covid-19,” sdělila televizi CNN Prima News Renata Grecmanová z Cizinecké policie ČR.

12:02

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek nechá prověřit, zda byl požadavek cizinecké policie na nové testy na covid u turistů, kteří se v sobotu vrátili do Prahy z Tuniska, oprávněný.

Zajímavost :  [Odpolední zprávy] • Tom Lee ze společnosti Fundstrat říká, že Bitcoin se musí dále vyvíjet • a další články

11:49

Cestovní kancelář Blue Style se vyjádřila k incidentu, při kterém byli v sobotu večer na letišti několik hodin zadržováni turisté vracející se z dovolené v Tunisku. Podle mluvčí kanceláře Ilony Topolové řeší CK Blue Style věc ve spolupráci s cizineckou policií.

“Včerejší incident na letišti Václava Havla se týkal všech cestujících cestovních kanceláří vracejících se z Tuniska. Mezi těmito cestujícími byli i klienti CK Blue Style. Naši klienti mají platné testy i certifikáty vydané akreditovanou laboratoří postupující v souladu s pravidly stanovenými Českou republikou. Testy jsou prováděny certifikovaným personálem a provádění testů splňuje veškeré právní i zdravotní požadavky,” uvedla Topolová.

11:30

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock prohlásil, že je zatím příliš brzy na to, aby vláda přijala definitivní rozhodnutí ohledně rozvolnění opatření přijatých s cílem zabránit šíření koronaviru. To bylo původně v Británii naplánované na 21. června. V poslední době ale začal počet případů nákazy v zemi opět stoupat, což vyvolalo otázky, zda je na zmírnění opatření vhodná doba.

11:18

S ohledem na velice nízké přírůstky nově nakažených koronavirem v Izraeli doporučuje ministerstvo nejprve naočkovat rizikové pacienty, příbuzné rizikových pacientů a děti v rodinách, které chtějí vycestovat do zahraničí. “Bez ohledu na rizikové skupiny se může nechat naočkovat každý, kdo o to bude mít zájem,” dodalo.

11:18

Izrael v neděli začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury DPA dříve uvedlo, že rizika onemocnění jsou u nich vyšší než případné vedlejší účinky vakcíny. “Případy infekce srdečního svalu u mladistvých mezi 16 a 19 lety byly vzácné a proběhly bez komplikací,” uvedlo v prohlášení ministerstvo.

09:38

Indie za posledních 24 hodin odhalila 114 460 nových případů nákazy koronavirem, což je nejnižší údaj za dva měsíce. Úmrtí přibylo 2677. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Vzhledem ke zlepšující se situaci se v pondělí některé části země, včetně dvou největších měst Dillí a Bombaje, chystají zmírnit protikoronavirová opatření.

Od začátku pandemie již země s 1,37 miliardy obyvatel zaznamenala 28,8 milionu infikovaných koronavirem a 346 759 zemřelých. To je v absolutních počtech nakažených druhý nejhorší výsledek na světě za Spojenými státy, v počtu mrtvých celosvětově třetí nejhorší po USA a Brazílii.

Indie koronavirus

Indie koronavirus | Foto: Reuters

08:51

V sobotu proti minulému týdnu ubylo testů na covid o čtvrtinu. Podíl nakažených na počtu preventivních testů, jež tvoří většinu testů, tak stoupl.

08:17

Tisková mluvčí Letiště Václava Havla Klára Divíšková uvedla, že kontrolu testů při vstupu do České republiky je plně v kompetenci cizinecká policie.

Potvrdila pouze, že na kamerovém systému správa letiště zaznamenala větší množství lidí na terminálu 1. A také připomněla, že při odletu do cizích krajin je povinností turistů, aby si zjistili podmínky, za jakých je možné se vrátit zpět do země. 

08:08

Letadlo z Tunisu přiletělo do Prahy v sobotu po půl osmé večer. O zhruba hodinu později byla společnost GHC Genetics, která zajišťuje na letišti testování cestujících, požádána cizineckou policií, aby otestovala na nemoc covid-19 větší počet pasažérů, kteří se vrátili z Tunisu.

“Dostali jsme zprávu, že lidé, kteří přiletěli z Tunisu, nemají platné testy, proto jsme rychle přesunuli čtyři naše zaměstnance na místo. Nyní právě odebíráme testy. Věříme, že do půlnoci, kdy končíme, se nám podaří všechny otestovat,” uvedl kolem 22. hodiny Michal Mikšík z ruzyňské pobočky GHC Genetics.

Doplnil, že není výjimkou, kdy testy ze zahraničí, se kterými se turisté na pražském letišti prokazují, jsou neplatné nebo padělané. 

08:01