Od září zvedne ceny energií E.ON i Pražská plynárenská

Praha – Od září zvedne ceny energií také společnost E.ON. Stálí zákazníci od září zaplatí zhruba o 15 procent více z celkové ceny, kterou za elektřinu doteď platili. U plynu je nárůst o 50 procent z celkové ceny. Společnost Pražská plynárenská dnes oznámila, že rovněž od září zvýší u části odběratelů ceny zemního plynu v průměru o 29,8 procenta. Zdražení se u obou společností nedotkne zákazníků s platnou fixovanou cenou. Energie zdražují také další dodavatelé, například ČEZ nebo PRE.

Domácnost s menší spotřebou, která elektrickou energii od E.ON používá pro běžné účely jako svícení nebo zapojení běžných elektrospotřebičů a má roční spotřebu zhruba 1,5 MWh, zaplatí měsíčně o zhruba 110 korun více než dosud, řekla ČTK mluvčí společnosti Martina Slavíková. S novými cenami upraví E.ON také výši záloh. „Zhruba 80 procent našich zákazníků má už dnes nastavené své zálohy tak, že dokáží pokrýt i plánované zdražení ceníků. U zbylé pětiny klientů budeme muset zálohy od září navýšit. V poslední době vidíme i zvýšený zájem o úpravu záloh ze strany samotných zákazníků,“ uvedl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Zajímavost :  Ruský centrální depozitář podal u Soudního dvora EU žalobu kvůli sankcím

Ke zvýšení cen přiměla firmu dlouhodobě nepříznivá situace na energetických burzách, kde pro své zákazníky kupuje elektrickou energii i zemní plyn. „Ceny na burzách více než rok a půl neustále rostou a zvyšování těchto cen je extrémní. Ceny energií při nákupu na další rok narostly na burzách v porovnání s loňskem u elektřiny čtyřnásobně, a u plynu dokonce téměř pětinásobně. Z toho je patrné, že do ceníků pro zákazníky promítáme tento enormní nárůst pouze částečně,“ uvedl E.ON.

Od září zvedne ceny i Pražská plynárenská. „Vzhledem k nadále přetrvávajícímu nepříznivému cenovému vývoji na velkoobchodních trzích, je s účinností od 1.9. 2022 nucena Pražská plynárenská přistoupit u části zákazníků ke zvýšení prodejní ceny zemního plynu, a to celkově v průměru o 29,8 procenta,“ sdělil dnes ČTK mluvčí firmy Miroslav Vránek. Chystané zdražení se podle něj týká domácností a maloodběratelů, kteří využívají základní ceník STANDARD, popřípadě produkty na něj přímo navázané. Zákazníků využívajících fixované produkty se zvýšení ceny nedotkne.

Pro domácnosti, která využívá plyn na vaření, se měsíční náklady zvýší o 41 korun. Domácnosti, které na plynu vaří a ohřívají s ní vodu, vzrostou náklady o 407 Kč za měsíc, uvedl mluvčí Pražské plynárenské.

Zajímavost :  Kapacita v nizozemských LNG terminálech pokryje asi třetinu spotřeby plynu ČR

Hlavním důvodem růstu cen plynu na burzách jsou události související se situací v Rusku a na Ukrajině a nestabilita dodávek plynu do Evropy. Ceny plynu pak nepřímo ovlivňují i ceny elektřiny, stejně jako zvyšování cen emisních povolenek.

ČEZ zdražil elektřinu v nejběžnějším tarifu pro domácnosti (D02d) v produktu fixovaném na tři roky už od 1. července, od srpna zdražuje znovu. Nyní stojí jedna megawatthodina 6025 korun, od příštího měsíce 7464 korun, tedy o více než pětinu. U produktu s fixací na dva roky vzroste cena meziměsíčně o sedm procent na 7501 korun.

Pražská energetika zdražuje od 1. srpna nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 Kč na 7505 Kč za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Řada dodavatelů zdražila již od 1. července. Například firma innogy zvýšila u plynu cenu produktu Optimal fixovaný na tři roky o 100 korun na 2510 Kč za megawatthodinu. O stokorunu zdražila innogy také produkt na jeden rok Start 12 a produkt na tři roky Garance 36, a to na 2745 Kč, respektive 2540 Kč. Elektřinu zdražoval Centropol. K 1. červenci se zvýšila cena produktu Mini fixovaného na tři roky z původních 5205 Kč na 6381 korun.

Zajímavost :  Analýza: V Praze je nákladnější hypotéka, za metropolí dojíždění

Reklama

Celý článek zde |