Odboráři se poradí o postupu na podporu požadavků na růst platů

Praha – O dalším postupu na podporu požadavků na růst platů se dnes chystají jednat předáci odborových svazů veřejného sektoru. Odbory požadují navýšení výdělků tak, aby v letošním roce kupní síla lidem ve státních a veřejných službách neklesla. Odboráři se s vládou na výši a termínu přidání zatím nedohodli. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý řekl, že kabinet je připraven ještě letos platy navýšit, ale méně než o inflaci. Jasno má být zhruba do dvou týdnů. Odbory už dřív pohrozily protesty.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656.500 lidí. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ platu neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil.

Zajímavost :  Matovič zostrojil dokonalý stroj (komentár)

Inflace dosáhla v dubnu meziročně 14,2 procenta. Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje od července takové navýšení platů, aby letos reálně neklesly. Jurečka na úterním jednání navrhl několik variant, navýšení by ale inflaci nekopírovalo. Výdělky by ještě v tomto roce mohly vzrůst buď jen pracovníkům se zmrazeným platem, nebo všem rozdílně podle profesí, nebo všem stejně. Odboráři s návrhy spokojeni nebyli.

Zajímavost :  Dolar dnes posiluje, vystoupal na téměř čtyřtýdenní maximum. Meziroční růst...

Polovina pracovníků veřejného sektoru vydělávala loni přes 41.921 korun hrubého měsíčně. Průměrný plat ve veřejné sféře činil 44.782 korun. Průměrná mzda v soukromém sektoru byla loni 39.877 korun, polovina pracovníků měla méně než 33.552 korun. Za rozdílem je podle odborů i to, že ve státních a veřejných službách je vyšší podíl vysokoškoláků než v privátu.

Reklama

Celý článek zde |

Zajímavost :  V kauze Jána Heráka pribudli dve ďalšie obete. Spolu ich je šesť