Odbory se na briefingu vyjádří ke zrušené demonstraci v Praze

Praha – Zástupci Českomoravského konfederace odborových svazů (ČMKOS) se dnes na briefingu vyjádří ke zrušené demonstraci, která se měla konat v úterý 21. května na pražském Malostranském náměstí. Odboráři na ní chtěli protestovat proti záměrům vlády v zákoníku práce či důchodech. Akci ale zrušili, protože chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a s ohledem na rozjitřenou situaci i v České republice.

Odbory ve čtvrtek uvedly, že demonstraci zrušily po konzultacích se svými slovenskými kolegy. Zdůraznily, že vždy preferovaly nalézání konsensu a sociální dialog. Současně vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o tématech, která se měla na protestní akci řešit. Fiala krok odborů ocenil a věří, že to bude znamenat i návrat k jednacímu stolu.

Zajímavost :  Analýza: Pokles sazeb ČNB banky zohledňují snížením úroků spořicích účtů

Odboráři se chtěli na demonstraci vymezit například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do důchodu. Důvody pro svolání demonstrace podle ČMKOS trvají, proto doufají, že k jednání s premiérem zasednou co nejdříve.

Minulý týden odboráři předčasně opustili zasedání tripartity. Vadilo jim Fialovo vyjádření na adresu odborů poté, co předáci požadovali omluvu za dřívější výroky člena výkonné rady ODS Pavla Drobila, že odbory nejsou partner, ale nepřítel. Premiér tehdy řekl, že zástupci odborů tím ukázali, jak si představují sociální dialog.

Reklama

Zajímavost :  Výroba aut do konce dubna stoupla o 14,4 % na rekordních 531.355 vozů

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO