ODEMČENO: Na místě dolu vyrostou byty, PwC varuje před krizí, hypotéky přestaly zdražovat

Sokolovsko sází na projekt SmartCity u jezera Medard. Hypoteční sazby narazily na strop. Pro zdražování není důvod, půjčky mohou i zlevnit. Může nastat rychlý hospodářský šok, který potrvá rok a půl, říká partner poradenské společnosti Petr PwC Smutný.

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC.

odemykáme >>>

Až do roku 2000 ležel nedaleko Sokolova hnědouhelný důl Medard-Libík. Kvůli odklonu od uhlí začal útlum těžby ještě před úplným vydobytím ložiska, až se těžba na přelomu tisíciletí zastavila úplně. Na místě dolu vzniklo největší umělé jezero v Česku. V jeho okolí by v nadcházejících dvaceti letech měla vzniknout aglomerace pro osm až deset tisíc lidí. Připravovaný projekt od pražského studia A8000 by měl nastartovat proměnu celého Sokolovska. 

Zajímavost :  Zájem o letenky po létě výrazně klesne, bojí se prodejci. Poptávku sníží i vyšší ceny

odemykáme >>>

Už jsme dosáhli vrcholu inflace. Nyní naopak může nastat krize poptávky, ceny do roka mohou začít klesat, předpovídá v rozhovoru pro deník E15 Petr Smutný, partner poradenské společnosti PwC, kde působí jako vedoucí restrukturalizačního oddělení v regionu střední a východní Evropy. Firmy v reakci na propad poptávky musí výrazně snížit náklady. Některé odloží investice, jiné mohou začít propouštět.

Zajímavost :  Komentář Jana Úšely: Osladíme to Evropě, nebo to tentokrát osladí...

odemykáme >>>

V Česku se v posledních týdnech uzavřel prostor pro další zvyšování hypotečních sazeb. Zhruba od poloviny června klesají náklady tuzemských bank na financování hypoték v důsledku snižování úroků na mezibankovním trhu. „Cena peněz“ pro banky přitom klesá navzdory intenzivnímu zvyšování úrokových sazeb ČNB a nevyzpytatelné budoucí míře inflace. Ani bankéři nevylučují v horizontu několika měsíců pokles sazeb.    

>>> výběr toho nejlepšího z rubriky E15 Premium

Usilovat o rovné ohodnocení zaměstnanců České pošty napříč regiony. Tak vypadá záměr soukromé iniciativy Rovná mzda, kterou koncem května založil právník Matej Komora. Diskriminovaným zaměstnancům nabízí „plně hrazené právní zastoupení u soudu“, za což si chce účtovat třicet procent vymožené částky. Pokud by uspěl, mohly by jeho odměny přesáhnout i miliardu korun. Žádné právní služby, o nichž píše iniciativa na stránkách, však neposkytuje. Objednává si je od advokátní kanceláře.   

Zajímavost :  Stav silnic je v Česku tristní, ukázalo srovnání zemí EU. Zlepšuje ho hustá železnice

Válka na Ukrajině, vysoká inflace i energetická krize ovlivňují český státní rozpočet. Česko se nezadržitelně zadlužuje, aby svým občanům zajistilo alespoň část té životní úrovně, na jakou byli zvyklí. Fialova vláda přitom nechce zvedat daně až na jednu výjimku – daň z neočekávaných zisků. „Pokud má stát mimořádné výdaje, jednou ze zvažovaných variant je zajištění mimořádných příjmů,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Video se připravuje …

Kvartál s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou

Na rychlý nákup některých modelů přepychových hodinek teď mohou zákazníci  zapomenout. Rolex či Patek Philippe a další luxusní hodinářské značky nestíhají vyrábět a některé modely ze základních řad jsou zcela vyprodány. 

Ukrajina už pět měsíců svádí boj o svou suverenitu, pokud však přežije, může pro ni mít svízelné období i pozitivní efekt. Válka zbavuje obrovského vlivu oligarchy. Moc se totiž během bojů ve velké míře koncentrovala do rukou politiků, státního aparátu a armády a miliardáři zvyklí na roli šedých eminencí jsou bezradní.

Celý článek zde