ODEMČENO: Skončil další dodavatel energií, Středula udělá z Prahy Davos, e-shopy budou krachovat

Odemykáme >>>

Energetická krize přinesla další byznysovou oběť a přibližně 7,8 tisíce odběrných míst má od začátku dubna nového dodavatele. Společnost ZFP Energy se v tichosti sloučila se svým obchodním partnerem, společností Gazela, a tím jí předala své zákazníky včetně jejich smluv. Informaci ZFP Energy publikovala na svých stránkách.

Odemykáme >>>

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula chce vyhrát prezidentské volby mimo jiné s plánem udělat z Pražského hradu „evropské budoucnostní centrum“. Zároveň slibuje, že v případě zvolení prošetří, co se v Kanceláři prezidenta republiky dělo za éry kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého. „V případě zvolení prezidentem bych se na to určitě začal ptát velice rychle. Tady je třeba vědět,“ tvrdí Středula.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Premiér Fiala chce uspořádat evropský summit o obnově Ukrajiny

Odemykáme >>>

E-shopy si v posledních měsících procházejí očistcem, po raketovém růstu během pandemie přišlo bolestivé vystřízlivění kvůli stále se zhoršující ekonomické situaci. „E-shopy nakoupily hodně zásob, posílily interní týmy a rozšířily sklady. To teď hapruje v rozpočtech,“ říká v rozhovoru investor Ondřej Klega z investiční skupiny eRockets, která se zaměřuje právě na investice do oblasti e-commerce. Proto nyní očekává krachy některých hráčů na trhu.

Zajímavost :  Výbuch terminálu v Texasu škrtí export plynu pro EU. Oprava potrvá měsíce, cena roste

>>> výběr z rubriky E15 Premium

Česko rozbíhá záchrannou operaci pro 130 miliard korun. Právě takový objem měl loni export tuzemských firem do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu. Všechny trhy jsou teď kvůli válce na Ukrajině více či méně blokované. Vedle ministerstva průmyslu, které začalo pracovat na podpůrném balíčku pro exportéry, přichází velká příležitost v podobě českého předsednictví. Před podpisem jsou obchodní dohody s Novým Zélandem, Mexikem nebo s Chile.    

Video se připravuje …

Prostor X: Rozhovor s Josefem Středulou

Jeden z největších evropských investičních fondů Fundsmith kompletně odprodal ze svého portfolia akcie kavárenského řetězce Starbucks. Cenné papíry americké společnosti, která působí i v Česku, jsou poslední měsíce v nemilosti investorů. Od začátku roku spadl kurz přibližně o třetinu a akcie se obchodují dokonce levněji, než tomu bylo před pandemií koronaviru.    

Česko si zřejmě užívá posledních pár kvartálů hospodářského růstu. Koktejl toxických vlivů zahrnující masivní inflaci, razantně se zpřísňující politiku České národní banky i chronicky seškrtávané vyhlídky globální ekonomiky zcela převrací ekonomickou budoucnost země. Ačkoli ještě zkraje roku počítaly odhady ekonomů s přibližně čtyřprocentním růstem tuzemské ekonomiky, nyní odhady padají strmě dolů. Mnohdy se vejdou do jednoho procenta a stále klesají. Podle expertů je jedinou nadějí Česka, kterak se vyhnout masivnější recesi, stát se cílem obřích investičních projektů à la takřka dennodenně skloňovaná gigafactory.

Nově vyráběná osobní a lehká užitková auta v Evropě nebudou smět od roku 2035 vypouštět emise, říká v klimatickém balíčku Fit For 55 zahrnutý návrh, který ve středu schválil Evropský parlament. Přestože o konečné podobě nařízení ještě budou evropské orgány jednat, už nyní je zřejmé, že výrobě vozů se spalovacími motory dává Evropská unie dle očekávání sbohem. Nahradit vozy na naftu a benzin mají elektromobily. Potvrzení evropské trajektorie dává jasný signál i českému autoprůmyslu, který čekají zásadní strukturální změny

Obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb vedou Čechy k podpisu hypotéky, která je uváže ke stávající sazbě i na deset let. Dlouhou fixaci volí i přesto, že s největší pravděpodobností odejdou z banky s úrokovou sazbou nad hranicí šesti procent. Ukázal to průzkum, který pro Broker Consulting vypracovala agentura Ipsos, a zájem o fixaci úroků na dlouhá léta potvrzují i odborníci. Ti to připisují strategii bank lákat u delších fixací na nižší sazby i stále chabé finanční gramotnosti Čechů.        

Celý článek zde