Okamžité platby čeká vylepšení. Stoupne limit

Klienti tuzemských bank se brzy můžou dočkat výrazného vylepšení okamžitých plateb. Maximální limit jedné okamžité platby stoupne ze současných 400 tisíc na 2,5 milionu korun. 

„K navýšení maximálního limitu dojde od 1. června,“ potvrdila webu Peníze.cz Petra Vodstrčilová, mluvčí České národní banky. Novinka se týká všech bank, které se zatím do systému okamžitých plateb zapojily. Jde skoro o všechny retailové banky v Česku kromě UniCredit, Sberbank, Expobank, Hello bank a Trinity bank.

Česko tak s téměř ročním zpoždění následuje standard, který platí v Evropské unii při provádění okamžitých SEPA plateb, respektive pro banky sdružené v systému SCT Inst. Tento limit od loňského 1. července stoupl na 100 tisíc eur z dřívějších 15 tisíc. Cílem bylo rozšířit možnost rychlých převodů i pro vyšší platby za výrobky a služby, případně uhradit i velké platby v prodlení. Okamžité platby fungují 24 hodin denně po sedm dnů v týdnu. Využívat je mohou jak spotřebitelé, tak i podnikatelé, firmy či instituce.

Nový limit pro okamžité platby v Česku – 2,5 milionu korun – je tedy přibližným ekvivalentem unijního standardu 100 tisíc eur, přestože tuzemské banky zatím nejsou členy zmíněného evropského sdružení a řídí vlastními standardy podle České národní banky.

Nejde však o jediný důvod, proč limit stoupne i v tuzemsku. „Tím dalším je požadavek některých tuzemských bank,“ říká Tomáš Hládek, gestor komise České bankovní asociace pro platební styk.

Tuzemské banky, které okamžité platby nabízejí, tak musí od začátku června přijímat transakce až do 2,5 milionu korun místo dosavadních 400 tisíc. Neznamená to ovšem, že by zároveň všechny zapojené banky musely stejnou možnost nabídnout klientům i při odesílání peněz. Pravidla jsou totiž závazná jen pro příchozí transakce. U odchozích si banky mohou určit vlastní (nižší) limit. Koneckonců i samotná účast ve schématu okamžitých plateb, který zajišťuje Česká národní banka prostřednictvím systému CERTIS, znamená pro banky povinnost zajistit klientům jen příchozí transakce (ne nutně i odchozí).

Zajímavost :  Polsko povolilo dolu Turów těžbu až do roku 2044. Navzdory protestům Česka a Německa

„Bude záležet na rozhodnutí jednotlivých bank, zda vůbec nějakým způsobem zvýší limit pro odchozí platby, a pokud ano, tak zda takovou možnost nabídnou všem svým klientům, nebo jen vybrané skupině,“ upřesňuje Hládek.

Už teď je jasné, že některé banky využijí novinku i pro odesílání peněz. Určitě půjde o Komerční banku. „Plánujeme po 1. červnu této možnosti využít pro naše klienty zejména z podnikového segmentu, kde je o odesílání okamžitých plateb vyšších objemů peněz velký zájem. Zvýšený limit pro odchozí okamžité platby bude stejný pro lidi i firmy,“ říká její mluvčí Pavel Zúbek. Zatím však nechce upřesnit, o kolik se maximální výše odchozího okamžitého převodu zvýší. „Ještě to není finálně rozhodnuto,“ dodává.

Další banky jako jsou ČSOB a Česká spořitelna sice říkají, že aktuálně takové zvýšení neplánují, zároveň to však nepřímo připouštějí. „Možnost po 1. červnu zvýšit limit pro odchozí okamžitou platbu je zvláště pro firmy zajímavá,“ reaguje Patrik Madle, mluvčí ČSOB. „Do budoucna zvýšení nevylučujeme,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. A například podle mluvčí Raiffeisenbank Petry Kopecké zatím není jasné, jak se k tomu banka postaví, tato záležitost čeká na projednání představenstvem banky.

Pod tlakem zavést novinku co nejdříve i na odchozí platby budou hlavně banky, které mají významný podíl firemních klientů. Může to být jejich konkurenční výhoda při získávání a udržení zákazníků. Vedle tří největších bank – ČSOB, České spořitelny a Komerční banky – to může být právě Raiffeisenbank. Naopak třeba Moneta Money Bank, která je výrazně retailovou bankou, tvrdí, že o navýšení současného limitu pro odchozí platby neuvažuje. „Naprosté většině našich klientů současný limit vyhovuje a jeho zvýšení nepožadují,“ říká Zuzana Filipová, mluvčí Monety.

Zajímavost :  Česko se připravuje na další rozvolnění. Shrnujeme, co nás čeká od pondělí a v příštích týdnech

Air Bank během dubna limit pro odchozí okamžité platby naopak snížila. Klienti teď mohou v jedné transakci odeslat maximálně 50 tisíc korun, zatímco dřívější limit byl 400 tisíc. „Jedná se o preventivní bezpečnostní opatření, kterým reagujeme na častější výskyt telefonických podvodů neboli vishingu,“ upřesňuje Vladimír Komjati, vedoucí komunikace Air Bank. Vyšší platbu lze rozdělit do několika za sebou.

Air Bank tím nastavila nejpřísnější podmínky na českém trhu. S požadavky na zvýšení limitu se tolik setkávat nemusí, protože firemní účty nenabízí.

Většina bank, které okamžité platby zatím zavedly, používá nejvyšší možný limit 400 tisíc korun i pro odchozí transakce. Výjimkou je pouze Fio banka, která hned při startu této služby snížila limit pro odchozí okamžitou platbu na 100 tisíc korun. Stotisícovou hranici zpočátku zvolila i Česká spořitelna, už před několika měsíci ji ale zrušila a přešla na standardních 400 tisíc.

Okamžité platby v Česku k 4. květnu 2021

Banka Odchozí Příchozí
Air Bank ano ano
Creditas ano ano
Česká spořitelna ano ano
ČSOB ano ano
Equa bank ano (jen v aplikaci) ano
Expobank ne ne
Fio banka ano ano
Hello bank ne ne
J&T Bank ne ne
Komerční banka ano ano
mBank ano (jen v internetbankingu) ano
Moneta ano ano
Oberbank ano ano
PPF banka ano ano
Raiffeisenbank ano ano
Sberbank ne ne
Trinity Bank ne ne
UniCredit Bank ne ne
Zdroj: Peníze.cz

Okamžité platby v Česku zatím fungují jen v rámci tuzemských převodů. Na jejich využívání k posílání peněz v rámci Evropské unie si klienti budou muset ještě asi delší dobu počkat. Podle ČNB záleží plně na jednotlivých bankách, jestli se do schématu okamžitých SEPA plateb (SCT Inst) zapojí. „Domácí ani evropská legislativa jim nenařizuje okamžité SEPA platby nabízet, ačkoliv to Evropská komise zvažuje,“ říká mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Zajímavost :  Poslední den na podání daňového přiznání. Existuje ale cesta, jak povinnost oddálit

Hlavním důvodem neúčasti v evropském systému jsou podle ní implementační náklady na straně bank a vnímaná nízká poptávka na českém trhu po této službě. „Tuzemské banky nicméně mají možnost se do sdružení SCT Inst zapojit, účasti nic nebrání,“ připomíná mluvčí ČNB.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO