OKD bylo loni ziskové, vytěžilo něco přes 2,5 milionu tun černého uhlí

Rok 2021 uzavřela státem vlastněná důlní společnost OKD s kladným hospodářským výsledkem, pomohla jí vysoká cena černého uhlí na světovém trhu. Celková produkce uhlí dosáhla více než 2,5 milionu tun, původní plán tak byl překročen o 370 tisíc tun.

Jak dále společnost uvedla v tiskové zprávě, významnou pomocí byly vysoké ceny černého uhlí na světovém trhu. Díky nim se podnik udržel v zisku, tržby překročily plánovanou hodnotu o více než 40 procent (konkrétní výši tržeb a zisku firma neuvedla). OKD má v současnosti zhruba 2700 vlastních zaměstnanců a okolo 800 dodavatelských pracovníků.

V provozu zůstává už jen poslední činný důl – ČSM u Stonavy na Karvinsku. Doly ČSA a Darkov u Karviné ukončily provoz v únoru loňského roku s ohledem na ztrátový provoz. Ironií osudu začala o pár měsíců později cena černého uhlí prudce růst a provozování dolů se opět stalo ziskovou aktivitou.

Zajímavost :  Muskův tweet opět zafungoval. Kryptoměna dogecoin vzrostla

„Dařilo se nám díky řadě faktorů, mezi které se řadí především naše úspěchy v těžbě v průběhu celého roku, velmi příznivé ceny uhlí v posledních měsících, náš trvající důraz na kontrolu provozních nákladů, úspory v oblastech investic, nákupů i oprav, jakož i zvýšená efektivita zpracování naší produkce. Naše výsledky jsou tak zásluhou všech našich zaměstnanců i pracovníků našich dodavatelů,“ uvedla k výsledkům předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Zajímavost :  Evropané se nechtějí vracet do kanceláří. Po osmihodinové pracovní době se stýská jen 14 procentům lidí

Plán těžby na rok 2022 předpokládá, že z Dolu ČSM bude vytěženo zhruba 1,3 milionu tun uhlí. „Plánujeme těžit celý příští rok naplno, během roku budou postupně ubývat ražby, tak jak budou dokončovány přípravy jednotlivých porubů,“ upřesnil ředitel provozu OKD David Hájek.

Činnost OKD kromě uzavření většiny hlubinných dolů ovlivnila v posledních dvou letech také epidemie onemocnění covid-19. „Teď aktuálně máme v OKD 78 procent zaměstnanců, kteří prošli kompletní vakcinací. Chceme i dále naše lidi motivovat, aby mysleli na své zdraví a také svých kolegů. V lednu opět zajistíme pro naše zaměstnance možnost očkování přímo na šachtách,“ dodal výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Zajímavost :  Čínská ekonomika příští rok stoupne o 5,3 %, odhaduje čínská akademie sociálních...

(dtr)

Celý článek zde