Omán a Česká republika zahájily jednání o dodávkách zkapalněného zemního plynu

Praha – Omán zahájil s Českou republikou jednání o možných dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) do České republiky. Kromě samotného dovozu je také možnost, že by ČR investovala do vlastní výrobny zkapalněného zemního plynu přímo v Ománu a LNG si tak vyráběla sama. Vyplynulo to z jednání zástupců akademicko-podnikatelské mise, které se skládala ze zástupců České geologické služby, ministerstva životního prostředí, VŠCHT v Praze, VŠB Ostrava, VUT v Brně a zástupců některých českých firem v Ománu pod záštitou honorárního konzula Sultanátu Omán Ivo Vaňka.

„Nejvíce oceňuji vstřícnost ománské strany pro zahájení rozhovorů o dodávkách zkapalněného zemního plynu do České republiky i nabídku realizace české investice do zkapalňování zemního plynu ve speciální ekonomické zóně,“ uvedl dnes Vaněk.

Akademicko-podnikatelská mise do Ománu se uskutečnila na konci března. Omán podle Vaňka nemá velké přebytky zkapalněného plynu. „Co vyrobí to prodá, ale rezervy tam ještě v každém případě jsou a Omán je připravený pomoci České republice ve svízelné situaci,“ uvedl Vaněk s odkazem na hrozbu zastavení dodávek ruského plynu do Evropy.

Zajímavost :  Výroba ve Škoda Auto se po Vánocích rozjede až 10. ledna

Možnou výrobu LNG v Ománu by podle něj mohl zainvestovat soukromý subjekt z Česka nebo stát jako takový. ČR by díky tomu podle něj nakupovala a zkapalňovala plyn za ty nejlepší ceny, možné přebytky by mohla podle Vaňka například také prodávat dalším státům EU. „Česká republika tuto nabídku dostala a já ji tímto prezentuji,“ uvedl Vaněk.

S Ománem by mělo v říjnu vzniknout také letecké spojení, jednou týdně by mělo pražské letiště a letiště Salála v druhém největším městě Ománu spojit letadlo společnosti SalamAir. Letecké spojení začne fungovat po tamním monzunovém období od 1. října a potrvá do konce dubna, kdy se kvůli monzunům opět zastaví.

Zajímavost :  HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Špionky, gastrocestování a nový případ manželů Warrenových

Mise se zaměřila také na spolupráci v těžbě ománských nerostných surovin, konkrétně zlata, mědi, uranu, chromu, niklu nebo sklářských písků. Omán by mohl s ČR spolupracovat také v energetice z obnovitelných zdrojů nebo ve výstavbě rafinérií. Během cesty do Ománu se uskutečnilo na 20 jednání na vysoké úrovni, například s prvním náměstkem ministra energetiky a nerostných surovin nebo viceprezidentem Petroleum Development Oman, která je vlastníkem vytěžené ropy a zemního plynu v Ománu.

Zkapalněný zemní plyn je zemní plyn ve zkapalněné formě. Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600krát menšímu objemu snadněji dopravován pomocí tankerů nebo cisteren.

Zajímavost :  Státní rozpočet na tento rok by nová vláda mohla schválit...

Reklama

Celý článek zde |