Orbánův Fidesz vyhrál volby, naznačují odhady výsledků hlasování v Maďarsku

Odhady výsledků dnešních parlamentních voleb v Maďarsku, které zveřejnila veřejnoprávní televize, naznačují, že zvítězila konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Podle průzkumu institutu Medián mezi voliči, kteří již hlasovali, získal Fidesz 121 ze 199 křesel v parlamentu. Opoziční koalici Společně za Maďarsko by podle stejné ankety připadlo 77 poslaneckých míst.

Agentura APA napsala, že Fidesz, který v Maďarsku vládne od roku 2010, zřejmě zůstane u moci další čtyři roky, v parlamentu ale přijde o dvoutřetinovou ústavní většinu.

Zajímavost :  Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Premiér Orbán se v předvolební kampani prezentoval jako pragmatik, který zajistí, že Maďarsko zůstane mimo válku na Ukrajině a neoctne se bez dodávek energetických surovin. Šestičlennou opoziční alianci naopak obviňoval z toho, že Maďarsko zavleče do konfliktu, což zástupci uskupení Společně za Maďarsko popírali.

Orbán je v maďarské politice 33 let. Jeho strana Fidesz od roku 2010 i díky ústavní většině v parlamentu prosadila hluboké změny v politickém, společenském i ekonomickém životě země. Vláda Fideszu už léta vede spory s Evropskou komisí, podle které omezuje principy demokracie a právního státu i svobodu médií.

Zajímavost :  České Energo-pro loni skokově navýšilo zisk na 2,5 miliardy korun

Zároveň s volbami se dnes konalo vládou prosazené referendum o takzvaném zákonu proti pedofilii, který se týká sexuálních menšin. Zákon kritizují ochránci lidských práv i Evropská komise.

Celý článek zde