Palivové dřevo za půlrok zlevnilo o 30 %, kvůli DPH ale hrozí odliv do ciziny

Praha – Palivové dřevo v poslední době i přes zvýšení DPH zlevňovalo. Cena dřeva se za posledních šest měsíců snížila až o 30 procent, další dřevní paliva jako pelety a brikety zlevnily zhruba o pětinu. Kvůli nárůstu DPH na dřevo, které se od nového roku zvýšilo o šest procent na 21 procent, ovšem hrozí omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Na dotaz ČTK to uvedl předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle odhadů v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.

Klastr zamýšlené zvýšení DPH na dřevo kritizoval i v loňském roce. Varoval před zdražováním a také vývozem vytěženého dřeva do ciziny, kde platí na komoditu nižší DPH.

“Tržní podmínky působily naštěstí opačným směrem. Palivové dřevo se totiž meziročně za posledních šest měsíců zlevnilo asi o 30 procent, dřevní pelety a brikety asi o 20 procent. Vládní zásah do DPH tedy lidem pouze umazal možnou úsporu o šest procent,” řekl k aktuálnímu vývoji Stupavský.

Zajímavost :  Pro strategické spojenectví ČR a Izraele je třeba více spolupráce, řekl Pojar

I přes zlevnění je však podle něj zvýšení daní pro tuzemský trh nadále problémem. “Již registrujeme plány na zvýšené vývozy dřeva a dřevních paliv, které se negativně projeví ve výběru DPH pro Českou republiku,” upozornil šéf klastru.

Připomněl, že Česko má nyní v regionu jedny z nejvyšších nákladů na vytápění. “Například DPH na stejné zboží v Německu a Česku je v takovém nepoměru, že se německému obchodníkovi vyplatí nakoupit například české pelety, vyvézt je do Německa a prodat je zpět českému zákazníkovi. Česká republika má potom z takového obchodu na výběru DPH nula, vydělá především zahraniční obchodník a DPH je odvedeno v zahraničí,” popsal Stupavský. V Německu podle něj platí DPH na dřevo ve výši sedmi procent, nižší než v Česku je například i v Rakousku nebo v Itálii.

Zajímavost :  Ředitelství silnic a dálnic se znovu pokouší prosadit plány na rozšíření...

Před podobným vývojem varovali dříve zástupci klastru vládu. “Reakci jsme neobdrželi,” dodal Stupavský.

Od začátku letošního roku platí některé změny, které vláda loni představila v tzv. konsolidačním balíčku, jehož součástí byly i změny v systému daní. Balíček má podle vlády zlepšit saldo státního rozpočtu v letošním roce o 97,7 miliardy korun.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Český železniční průmysl loni zvýšil obrat o sedm procent, zvýšil se také vývoz

Doporučujeme ke čtení také :