Pátý největší prodej české firmy za poslední dekádu. Polské Allegro kupuje za 25 miliard e-shop Mall Group a dopravce WE|DO

Pátý největší prodej české firmy za poslední dekádu. Polské Allegro kupuje za 25 miliard e-shop Mall Group a dopravce WE|DO

Zdroj: Mall Group
  • Polská e-commerce platforma Allegro kupuje Mall Group a logistickou firmu WE|DO od akcionářů PPF, EC Investments a Rockaway Capital za 975 milionů eur

  • Transakce by měla být dokončena do poloviny roku 2022, platit se bude kombinací akcií a hotovosti

  • Allegro i Mall Group si od spojení společností slibují sdílení know-how a vytvoření mezinárodní e-commerce platformy se silnou zákaznickou základnou ve střední a východní Evropě

Allegro kupuje Mall Group a. s., přední e-commerce platformu v oblasti střední a východní Evropy, a logistického operátora WE|DO. Plánové spojení tří společností z oboru marketplace a dopravy posílí jejich postavení na mezinárodním trhu. Na 135 tisíc obchodníků nově vzniklé skupiny tak bude moci v regionu CEE využívat výhody „jednou zalistovat, prodávat všude“. Zároveň získají širší přístup na maloobchodní trh v celkové hodnotě 250 miliard eur.

V celém regionu mají společnosti dohromady 18 milionů zákazníků a 7200 zaměstnanců. Dohoda je pro firmu Allegro významným krokem v rámci mezinárodní expanze a brzy umožní celé skupině urychlit růst ve zbytku Evropy. Transakce podléhá obvyklým antimonopolním a regulačním schválením a očekává se, že bude dokončena v první polovině roku 2022.

Je to i defenzivní krok s mračny na obzoru, říká Avast k obřímu spojení s Nortonem

Společnost Allegro ve čtvrtek ve Varšavě oznámila, že se dohodla s Mall Group a dopravcem WE|DO na převzetí sta procent jejich podílu. Allegro se pyšní označením nejoblíbenější nákupní platforma v Polsku, což z ní dělá jednu z největších evropských e-commerce společností. Obě české firmy koupí polský obchod od akcionářů PPF, EC Investments a Rockaway Capital za 975 milionů eur (24,7 miliard korun). Jedná se o největší obchod v historii Rockaway Capital a pátý největší prodej tuzemské firmy s českými majiteli za posledních deset let. Prvenství v této oblasti drží letošní prodej Avastu americké společnosti NortonLifeLock za 8,6 miliard dolarů (195 miliard korun).

Zajímavost :  Hotovosť aj priveľa mŕtvych. Čo zlomilo krivku očkovania na Ukrajine

Společný růst

Zakladatel investiční společnosti Rockaway Capital a člen představenstva Mall Group Jakub Havrlant k akvizici směřoval od roku 2014, kdy založil E-commerce Holding. „Za šest let, kdy jsme vlastnili a řídili Mall Group, se nám z ní povedlo vybudovat předního internetového hráče v regionu CEE a dovést její hospodaření do černých čísel. I z toho je patrné, že se firmy nezbavujeme pod tlakem okolí, ale naopak Mall Group prodáváme v situaci, která je kombinací jejích úspěšných výsledků, zájmu investorů a příznivé situace na trhu,“ vysvětluje své rozhodnutí Havrlant.

Mall Group za loňský obchodní rok, který končil 31. března, zvýšila svůj obrat o 26 procent na 20,7 miliardy korun a poprvé skončila v zisku. Počet objednávek se meziročně zvýšil o 31 procent na 14 milionů. V březnu 2021 dosáhla skupina po sedmi letech budování hrubého objemu zboží ve výši 23,5 miliard korun, hrubé marže na úrovni 14 procent a nulového zisku EBITDA.

„Díky začlenění skupiny Mall Group bude naše přítomnost v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, v Maďarsku a v Chorvatsku, což odpovídá více než 250 miliardám eur a více než 70 milionům lidí, také základem pro vytvoření silného mezinárodního týmu v oblasti technologií, e-commerce a logistiky. To nám umožní přilákat nové talenty, nabídnout kariérní příležitosti v rámci celé rozšířené skupiny a vybudovat živější a rozmanitější organizaci,“ komentuje akvizici CEO společnosti Allegro François Nuyts.

Zaměření na inovace

Akvírovaný byznys zahrnuje aktiva e-commerce skupiny Mall Group a logistická aktiva společnosti WE|DO ve všech zemích, kde působí. Transakce se netýká společností Vivantis a MALL Pay, ani MALL.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny.

„Ve skupině Allegro vidíme partnera s podobným zaměřením na inovace, růst a s komplementární kulturou. Vnímáme rovněž mnoho synergií napříč našimi platformami a prostor pro výrazné urychlení řady již realizovaných projektů. Jako zakladatel společnosti Rockaway Capital jsem rád, že zůstáváme součástí tohoto příběhu a jako akcionáři společné skupiny se budeme podílet na jejím dalším růstu. Věříme, že e-commerce má ve střední a východní Evropě stále velký růstový potenciál, a velmi se těšíme na další spolupráci,“ uvedl Jakub Havrlant.

Zajímavost :  Dlouhého Kiwi letos do Česka dostalo mnohem víc zahraničních turistů než vloni. Zájem měli hlavně lidé z východní Evropy

Nuyts si od spojení tří firem slibuje vytvoření přední e-commerce platformy v celém regionu. Pod jednou virtuální střechou se díky akvizici spojí značky mimovrste, CZC.cz, Ceneo, eBilet, One a samozřejmě Mall, WE|DO a Allegro. Klienti společného portálu budou moci využívat program SMART! a řadu věrnostních výhod. Obchodníci zároveň získají přístup k inovativním řešením nebo reklamním službám.

Lepší pozdě než nikdy. Mall group byla vloni konečně zisková, vůbec poprvé ve své historii

„Jak my, tak společnost Allegro, jsme lídry ve svých zemích, kteří rozumí chování místních spotřebitelů. Spojením našich silných stránek budeme mít pro zákazníky a obchodníky v šesti středoevropských zemích připravený kompletní balíček. Těším se také na naše týmy. Vidím, jak si naše kultury vzájemně sedí,“ říká Jan Hanuš, CEO Mall Group. Transakce téměř zdvojnásobuje cílový trh skupiny v zemích s velmi pevným základem a růstovým potenciálem. Spojení rovněž umožní efektivní vyhledávání a přijímání mezinárodních obchodníků a podpoří akvizici nových klientů.

Platforma pro partnerský prodej

„Jsme neuvěřitelně nadšeni vyhlídkami, které máme před sebou. Náš obchodní model se dokonale hodí pro skupinu provozující tak velké tržiště, a navíc nabízíme přístup k rozsáhlé infrastruktuře a last-mile dopravě v zemích, kde působíme. Začali jsme také rozvíjet naše podnikání v oblasti 3P a těšíme se, že využijeme bezkonkurenčních zkušeností společnosti Allegro,“ doplňuje Hanuš.

Zajímavost :  T-Mobile za tři čtvrtletí zvýšil provozní zisk o pět procent na 8,96 miliardy Kč

Zkratka 3P marketplace znamená platformu třetí strany, přes níž formou partnerského prodeje výrobce přímo doručuje své zboží zákazníkům. Například pokud si kupující na Mallu objedná zboží značky Sport & Fashion, balík k němu poputuje přímo ze skladu této firmy, jíž platforma Mall předá objednávku. Jelikož Allegro i Mall mají s touto formou prodeje zkušenosti, mohou si navzájem předávat znalosti i partnery a plánují se spojit v mezinárodního obchodního giganta.

Transakce bude financována kombinací akcií a peněžních prostředků, z nichž 53,7 procenta tvoří hotovost, která je financována z dostupné hotovosti a nového dluhu, a 46,3 procenta tvoří akcie nebo hotovost. Společnost Allegro může podle svého uvážení buď vydat akcie prodávajícím akcionářům skupiny Mall Group, nebo dodatečně navýšit platbu v hotovosti. Očekává se, že proforma finanční páka společnosti Allegro po uzavření transakce nepřekročí 3,0x. Jako výhradní finanční poradce působila při jednání společnost J.P. Morgan, akvizice podléhá schválení antimonopolního úřadu. Po dokončení v roce 2022 půjde se skupina stane jedním z největších obchodů ve střední a východní Evropě.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO