Pelosiová vystoupila v tchajwanském parlamentu, Čína na ostrov uvalila sankce

„Tchaj-wan je jednou z nejsvobodnějších společností na světě,“ prohlásila Pelosiová v parlamentu. Při setkání s tchajwanskou prezidentkou pak zdůraznila, že Spojené státy Tchaj-wan neopustí.

„Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti,“ prohlásila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost,“ dodala.

V reakci na návštěvu Pelosiové si Čína předvolala amerického velvyslance v Pekingu Nicholase Burnse, aby mu vyjádřila svůj „silný protest“ a varovala USA, že „zaplatí cenu za své vlastní chyby“. „Jde o nehorázný krok a jeho následky jsou extrémně vážné,“ řekl čínský viceministr zahraničí, který Washington vyzval k přijetí „praktických opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu“.

Kromě politických činitelů se podle stanice BBC Pelosiová sejde i se zástupci občanské společnosti, konkrétně třemi prominentními prodemokratickými aktivisty, a zástupci z byznysu, především s Markem Liouem, předsedou největšího tchajwanského výrobce polovodičových čipů TSMC.

Zajímavost :  Ukrajina v září spustí rozsáhlou privatizaci, cílí na menší města a zemědělství

Partnerství s tchajwanskou firmou TSMC pomůže USA obnovit narušený řetězec dodávek čipů, které využívají mimo jiné i v armádním průmyslu. Nový americký zákon týkající se investic do počítačových čipů označila Pelosiová za příležitost pro další partnerství.

Čína mezitím na Tchaj-wan uvalila ekonomické sankce. Přerušila dodávky písku na Tchaj-wan a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby.

Dvěma tchajwanským nadacím také Čína již neumožní finančně spolupracovat se společnostmi a jednotlivci v pevninské Číně, konkrétně jde o Tchajwanskou nadaci pro demokracii a Tchajwanský fond pro mezinárodní spolupráci a rozvoj.

Zajímavost :  Svoj hlas vhodila do volebnej urny aj najstaršia Prešovčanka

Tchajwanské ministerstvo obrany prohlásilo, že avizovaná čínská vojenská cvičení v okolí ostrova jsou „snahou o zničení regionálního míru a stability“. „Tchaj-wan je ve zvýšené pohotovosti a na cvičení zareaguje včasně a vhodně,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva obrany.

Pelosiová na Tchaj-wan přiletěla v úterý večer. Čína na přistání reagovala mimo jiné oznámením několikadenních vojenských cvičení s ostrou střelbou v šesti různých oblastech v okolí ostrova.

Zajímavost :  Boj o spalovací motory. Pětice zemí EU, včetně Slovenska, usiluje o odklad zákazu. Pomoci chce i Česko

Celý článek zde