Peníze dál rychle zdražují. ČNB prudce zvedá sazby

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla o čtvrtém zvýšení úrokových sazeb v řadě. A znovu přidala o dost víc než předtím: Základní dvoutýdenní repo sazbu zvedá na 2,75 %, lombardní sazbu na 3,75 % a diskontní sazbu na 1,75 %. Nové sazby začnou platit zítra.

Vzhledem k inflaci, která naposledy v září vyskočila k pětiprocentní hranici a má dál růst, se výraznější zvýšení úroků očekávalo. Ne ale tak zásadní, k jakému rada sáhla. Tentokrát základní úrok zvedla o 1,25 procentního bodu, zatímco na konci září to bylo o 0,75 procentního bodu a v červnu a srpnu to bylo pokaždé o 0,25 procentního bodu. Jde o mimořádnou situaci: na konci září to bylo poprvé v tomto tisíciletí, co rada na jednom zasedání základní úrok zvedla o víc jak základních 0,25 procentního bodu.

Ještě předtím sazby zvyšovala naposledy loni v únoru, kdy ještě brzdila rozjetou ekonomiku a základní repo sazbu zvýšila z 2 na 2,25 %. Pak ale v západním světě nastoupila pandemie koronaviru, na pár týdnů se zastavila globální ekonomika a centrální banka poslala postupně své úroky ke dnu. Od loňského května tak repo sazba do letošního konce června byla na 0,25 %.

„Hlavním důvodem pro agresivnější postup ČNB je vysoká inflace, příslib jejího dalšího nárůstu a destabilizace inflačních očekávání. K tomu se přidává i relativně slabá koruna, které se nedaří primárně proto, že kormidlo začínají obracet vedle ČNB i velké světové centrální banky v čele s Fedem a v závěsu s Bank of England. A to je na trzích vidět na rychlém růstu krátkých dolarových výnosů, které pak působí jako magnet vysávající kapitál z rizikovějších koutů globálního finančního systému,“ říká Jan Bureš, ekonom Patria Finance.

Zajímavost :  Naší vizí je mezifiremní komunikace bez lidského zásahu, říká Petr Baudiš ze startupu Rossum

Bankovní rada ukazuje odhodlanost dostat inflaci výhledově zpět ke dvěma procentům, což je její dlouhodobý cíl. Inflaci na současnou úroveň ale tlačí především nákladové tlaky související se znovu nastartovanou globální ekonomikou. Ty by v následujících měsících ale mohly povolit a pak by měla začít působit měnová politika ČNB.

ČNB ve svém novém výhledu očekává průměrnou inflaci v příštím roce 5,6 %, přičemž na začátku roku by se měla dostat dokonce k 7 %. 

Zajímavost :  Zadlužená Arca má další problém. Policie ji vyšetřuje kvůli několika trestným činům

Centrální banky zvyšují úroky v situaci, kdy chtějí ekonomiku přibrzdit. Vyšší úroky totiž znamenají dražší úvěry a v ideálním světě, kde se vyšší úroky propíší i do úroků na spoření, také větší chuť lidí držet peníze na bankovních účtech, tedy nižší ochotu utrácet.

Růst ceny peněz už je vidět nějakou dobu na hypotečním trhu. Zatímco na začátku roku 2021 se hypotéky běžně prodávaly s úrokem pod dvě procenta, teď se úrok u nových hypoték pohybuje v rozmezí od tří do čtyř procent.

Úroky už některé banky zvedly i u spoření. Na dnešní rozhodnutí ČNB už reagovala Trinity Bank a zvýšila úrok na spořicím účtu na 2,08 % ročně. Jde o nejvyšší úrok na spořicích účtech v Česku, Trinity navíc úrok neomezuje jen na určitou výši vkladu. Zároveň ale platí, že tento úrok je jen pro nově zřízené spořicí účty a vklady. Do teď Trinity nabízela úrok 1,58 % a i ten byl nejvyšší na trhu. Zvýšení úroku na spořicím účtu oznámila také Air Bank, která ho zvýší až od 22. listopadu, a to na 1,5 % (ze současných 0,75 %). Úrok je na vklad do 250 tisíc korun a dostane ho jen ten, kdo za měsíc udělá alespoň pět plateb kartou.

Zajímavost :  Labe v Pardubicích překlene nový železniční most, Správa železnic vydá na opravu mostů 2 miliardy

Kdo má volné prostředky a nechce s nimi riskovat ztrátu, pro toho se nabízí protiinflační dluhopis, který nabízí ministerstvo financí.

Historický vývoj repo sazby v grafu:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO