Peníze na Ukrajinu trochu jinak. Český Orbit Capital pošle do tamního startupu 200 milionů

Investiční kolo vedl největší investor do vzdělávacích technologií na světě, americký fond Owl Ventures. Dále se ho účastnily fondy Diligent Capital, Hoxton Ventures nebo například Educapital. 

Startup plánuje využít peníze k dalšímu vývoji umělé inteligence a na tvorbu specializovaného obsahu pro lektory. „Stali jsme se číslem jedna pro lektory z mnoha zemí a přední světovou značkou v oblasti jazykových kurzů online. Díky financování plánujeme pokračovat v rozšiřování své působnosti ve Spojených státech a v Evropě – zdvojnásobíme počet kurzů založených na umělé inteligenci,“ říká šéf a spoluzakladatel Preply Kirill Bigai. „Splníme svůj slib, že propojíme největší komunitu živého jazykového vzdělávání na světě,“ dodal.

Online platforem na výuku angličtiny existuje řada, a to i těch, které se specializují na propojování studentů přímo s lektorem. Preply se od nich chce odlišit svou robustností. Využívá ji 32 tisíc lektorů, včetně stovky vyučujících z Česka. Statisíce studentů ze 180 zemích světa se díky tomu mohou naučit 50 jazyků. K efektivnějšímu propojování mají navíc pomáhat i algoritmy pracují s daty o lokalitě, ceně, znalostech dalších jazyků a podobně.

Zajímavost :  Robert Malecký: Až zvítězí pragmatismus. Proč nás rozčilují slova ekonoma Sachse o Ukrajině

„Pokud jste například z Ostravy a máte zájem se naučit japonsky, bude pro vás velmi složité najít lektora, který bude dostupný přesně v čase, kdy potřebujete. S Preply tato starost odpadá, protože v online katalogu si jednoduše vyfiltrujete přesně to, co vám vyhovuje,“ vysvětluje Bigai. 

Orbit Capital věří, že investice pomůže startupu urychlit růst na americkém a evropském trhu. I z toho důvodu je to jedna ze dvou největších investic fondu. „V tomto roce jsme už investovali do polského startupu Booksy obdobnou částku. Preply spolu s Booksy tak získaly nejvyšší tickety od založení fondu,“ říká Radovan Nesrsta, hlavní partner fondu Orbit Capital.

Orbit Capital se specializuje na takzvaný venture debt financování, což je specifická půjčka, v rámci níž zájemce o úvěr již prokázal fungující byznys model, chce dál růst, ale zároveň ještě nesplňuje parametry, aby mu půjčila banka. K tomu se zaměřuje i na běžné investice, za něž získává ve startupech podíl. To je i případ Preply.

Zajímavost :  Sněmovna schválila vyplacení příspěvku pět tisíc na dítě. Náklady budou činit skoro osm miliard

Společnost Preply má dnes více než 400 zaměstnanců z 30 zemí. Založila ji v roce 2012 ukrajinská trojice Kirill Bigai, Serge Lukyanov a Dmytro Voloshyn. 

Na online propojování lektorů se studenty se v minulosti zaměřoval i český startup Blabu, do kterého investovala například i skupina Miton. Loni ovšem projekt definitivně skončil, když se mu nepodařilo vypořádat se s dopady pandemie.

Zajímavost :  Majster sveta chváli Slafkovského: Je už hotový hráč, vraví Nagy

Celý článek zde