Petr Pavel: Generálem v NATO, za války i za covidu. Vysněná konečná stanice – Hrad

Válka na Ukrajině

Petr Pavel bývá často dotazován v souvislosti s aktuální situací na Ukrajině. Patřil k těm, které zaskočil přímý vojenský střet mezi oběma zeměmi. Připustil, že za určitých okolností by byl i pro vyhlášení bezletové zóny nebo pro vyslání vojáků NATO na Ukrajinu, aby tam ochránili humanitární koridory. 

Pavel varuje, že vyhýbání se konfliktu by si Rusko mohlo vyložit jako slabost Západu. Často upozorňuje na Putinovy ambice o obnovení vlivu Sovětského svazu. „To, co se odehrává mezi Ruskem a Západem, se netýká pouze členství Ukrajiny v NATO, ale budoucí formy vztahů, podoby světového právního a finančního systému,“ sdělil bývalý generál Deníku. V rozhovoru pro Stream.cz pochválil vládu za aktivní přístup v podpoře Ukrajiny a zkritizoval nízkou připravenost Západu na agresivní kroky Ruska. Podporuje také snahu o co možná největší izolaci Ruska.

Inflace a energetika

K otázkám inflace a energetické krize se Pavel začal vyjadřovat až v poslední době. Kritizuje nedostatek odborné diskuze a neschopnost vlády srozumitelně vysvětlovat svá opatření veřejnosti. Nesouhlasí ani s plošným zvyšováním platů státních zaměstnanců, na které tlačí odbory v čele s Josefem Středulou.

Před vypuknutím války na Ukrajině podporoval prohlubování jednotného evropského energetického trhu, nyní vyzdvihuje důležitost energetické bezpečnosti státu. Oceňuje dočasné zařazení jádra mezi zelené investice.

Názory na COVID-19

Na jaře 2020 založil Petr Pavel iniciativu Spolu jsme silnější, skrz kterou podporoval lidi v první linii v boji s pandemií covid-19 a ty, které pandemie zasáhla nejvíce, prostřednictvím veřejných sbírek.

S experty sestavil systém protikrizové obrany, který by měl napomoci k efektivnějšímu zvládání budoucích krizí. Vždy by v takových případech měly být k dispozici plány zásobování, jednotná legislativa, srozumitelná komunikace ze strany státu nebo zdroje transparentního financování. Na jeho uvedení do praxe by rád spolupracoval s aktuální vládou Petra Fialy (ODS).

Prezidentské volby přehledně: kdy se budou konat a kdo může kandidovat

Petr Pavel a Miloš Zeman

Pavel na svém Twitteru i v rozhovorech několikrát kritizoval Zemanovy názory nebo jeho postoje k Rusku, Číně a k Bezpečnostní informační službě ČR. Na jeho slova reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prostřednictvím sociálních sítí opakovaně upozorňoval na Pavlovo členství v KSČ, které je v rozporu s jeho současnými názory.

Zajímavost :  Čo Slovensko získa z bilióna eur pre Ukrajinu?

O nepříliš dobrých vztazích zřejmě svědčí i fakt, že Miloš Zeman, který v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News hovořil o kandidátech na prezidenta, Petra Pavla ve svém výčtu vůbec nezmínil, i když je to podle mnohých názorů a průzkumů klíčový kandidát.

Členství Petra Pavla v KSČ

V souvislosti s Petrem Pavlem se často skloňuje jeho předlistopadové členství v KSČ, které sám potvrdil a často se o něm v rozhovorech i na sociálních sítích otevřeně zmiňuje. Zpětně své rozhodnutí označil za chybu, které lituje. Podle svých slov politiku v té době příliš neřešil a přihlášku do strany podal především proto, aby zvýšil své šance dostat se k výsadkovému útvaru v Prostějově. Hned v prosinci 1989 ze strany vystoupil.

Zajímavost :  Klíčový výbor Europarlamentu dal zelenou rychlejšímu nástupu obnovitelných zdrojů

Pavel si stojí za tím, že během působení v KSČ nikomu neublížil ani nikoho nepoškodil. Opakovaně také odmítl tvrzení, že byl členem tehdejší vojenské rozvědky, což dokládá zveřejněním svazků z Archivu bezpečnostních složek. Dokumenty zpřístupnil na svých webových stránkách. Především za pozitivní služební hodnocení potom sklidil značnou kritiku.

Stojí v nich, že pomáhal „prosazovat vedoucí úlohu strany mezi svými podřízenými“. Pavel ovšem argumentuje tím, že taková hodnocení byla součástí všech kádrových spisů a vždy zněla podobně.

Danuše Nerudová chce být první českou prezidentkou. Oslovit chce seniory i mladé

Podpora kandidáta pro prezidentské volby

Ačkoli Pavel ohlášení své kandidatury dlouho odkládal, dnes už není pochyb, že to s ní myslí vážně. Do svého týmu přizval řadu odborníků včetně politického marketéra Michala Repy, který pomohl k vítězství stávající slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové.

O možnosti politické podpory Pavel jednal se zástupci koalice SPOLU, jejím kandidátem ale být nechce. Přesto že oficiální zahájení kampaně plánuje až na konec prázdnin, se sběrem podpisů občanů už začal. Jako občanský kandidát jich bude potřebovat padesát tisíc.

Sponzoři prezidentské kampaně

Pavlovy nejvýznamnější sponzoři jsou zakladatel globální softwarové společnosti Y Soft Václav Muchna a partner Pale Fire Capital Dušan Šenkypl. Oba Pavlovi zatím poslali půl milionu korun. Čtvrt milionu darovali spoluzakladatel největší sázkové kanceláře v Česku Tipsport Jaroslav Beran a mecenáš Nadačního fondu Neuron na podporu vědy Martin Ducháček. Dále Pavla podpořil také odborník na CRM a cross-selling Petr Hykel.

Třetí v posledních prezidentských volbách. Pavel Fischer může opět promluvit do boje o Hrad

Vojenská kariéra Petra Pavla

Pavel v roce 1983 nastoupil po absolvování vysoké vojenské školy k výsadkovému vojsku. Jako jeden z mála armádních činitelů tehdy ovládal angličtinu, což mu později v polistopadové éře pomohlo nejen ke studiu na zahraničních školách, ale také k získání důležitých vojenských funkcí.

Zajímavost :  Schodek státního rozpočtu za prvních pět měsíců dosáhl 189,3 miliardy korun....

Stal se mimo jiné velitelem české jednotky na misi UNPROFOR, náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a v letech 2015 až 2018 předsedou vojenského výboru NATO. V květnu 2014 mu byla udělena hodnost armádního generála. Za svou práci získal řadu ocenění včetně amerického státního vyznamenání Legion of Merit (Záslužná legie), francouzského Řádu čestné legie nebo medaile Za hrdinství.  

Válka v Jugoslávii 

Prvním výrazným úspěchem v kariéře byla zmíněná mise UNPROFOR, tedy mírová operace OSN sestavená během války v Jugoslávii v letech 1992 až 1995. Jednotka vedená Petrem Pavlem tehdy zachránila více než padesát francouzských vojáků, kteří uvízli na základně ve válečné zóně mezi Srby a Chorvaty. 

Nejvyšší vojenský představitel NATO  

Největší úspěch přišel v samotném závěru kariéry. Byla jím funkce předsedy vojenského výboru NATO, kterou Pavel získal v roce 2015. Stal se tak nejvyšším vojenským představitelem a hlavním poradcem generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Už během svého působení ve funkci upozorňoval na několik problémů.

Kromě Islámského státu a migrační vlny ze zemí Blízkého východu nebo severní Afriky označil za bezpečnostní hrozbu Rusko a konflikt na východě Ukrajiny. V červnu 2018 Pavla ve funkci nahradil maršál britského vojenského letectva Stuart Peach.

Rozhovor pro Prostor X: Ve vojenské tajné službě jsem nikdy nebyl, ty lži mě mají poškodit, říká Petr Pavel 

Video se připravuje …

Prostor X: Rozhovor s Petrem Pavlem

Rodina. Kdo je manželka Petra Pavla? 

Petr Pavel je podruhé ženatý. Z prvního manželství s Hanou Pavlovou má syny Petra a Jana. V případě Pavlova zvolení do funkce prezidenta by se první dámou stala podplukovnice Eva Pavlová

Volební průzkumy: Šance na vítězství v prezidentských volbách

Agentury začaly v průběhu roku přicházet s průběžnými volebními průzkumy. Petr Pavel podle nich patří mezi hlavní favority. Vysoké šance mu dávají i sázkaři.

Další kandidáti na prezidenta v roce 2023

Seznam kandidátů na prezidentskou funkci se zaplňuje. Do prezidentských voleb se chystají například podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš nebo Tomáš Březina, senátor Marek Hilšer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová nebo předseda odborových svazů Josef Středula. Spekuluje se též o bývalém premiérovi Andreji Babišovi.

Kandidáti na prezidenta 2023 přehledně >>>  

Petr Pavel
Datum narození 1. listopadu 1961
Manželka Eva Pavlová
Povolání Armádní generál ve výslužbě
Vzdělání Vysoká vojenská škola pozemního vojska ve Vyškově
Oficiální oznámení kandidatury Oficiální vyhlášení připravuje na srpen
Sázky na prezidentské kandidáty 2023: Jak odhadují šance zájemců o Hrad sázkové kanceláře
Andrej Babiš prezidentem? Co zatím prohlásil ke své kandidatuře na Hrad

Celý článek zde