Plyn je nejlevnější od začátku války na Ukrajině, jeho cena klesla pod 80 eur

Cena plynu pro evropský trh klesla pod 80 eur za megawatthodinu, a dostala se tak nejníže od února, než začala válka na Ukrajině. Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. K poklesu cen přispívá i rychlé plnění zásobníků, což snižuje obavy z dopadů případného zastavení dodávek plynu z Ruska.

Zajímavost :  Své investice už ohlídáte i z chytrého telefonu. Český startup Fondee spustil mobilní aplikaci

Krátce po 14:00 středoevropského letního času se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červenci pohybovala v TTF kolem 78,50 eura (1934 korun), a proti předchozímu dni tak vykazovala pokles přibližně o 1,4 procenta. Ceny se začaly zvyšovat už loni na podzim, podle části ekonomů v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv.

Zajímavost :  Nerudová získala peníze na prezidentskou kampaň od zakladatele Partners Borkovce i od Kinského

Před rokem se cena plynu v TTF pohybovala kolem 19 eur za megawatthodinu, ale už před koncem loňského roku překročila 120 eur za megawatthodinu, než se opět snížila. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu stál plyn v TTF přechodně i 345 eur.

Ruská plynárenská společnost Gazprom už v dubnu zastavila dodávky plynu do Polska a do Bulharska a pak i do některých zemí na severu Evropy se zdůvodněním, že odmítly za plyn platit v rublech. Rusko začalo platby ve své měně vyžadovat po únorové invazi, když na něj západní země uvalily sankce, a většinu finančních transakcí mezi Ruskem a Západem tak znemožnily.

Zajímavost :  Rusnokova rozlučka. ČNB opět výrazně zvedá úroky

Plán Česka při odstavení dodávek plynu

Video se připravuje …

Celý článek zde