Plynárenský obr Gazprom v červnu vyhlásil stav vyšší moci německé společnosti Uniper

Německá společnost Uniper, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu, dostala od ruské plynárenské společnosti Gazprom oznámení o zásahu vyšší mocí. To by znamenalo, že se Gazprom snaží vyvázat z odpovědnosti za neplnění závazků vůči Uniperu. Německý podnik ale sdělil, že oznámení Gazpromu neuznává, protože má retroaktivní účinnost, a to od 14. června. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Reuters krátce předtím s odkazem na své zdroje napsal, že Gazprom vyhlásil zásah vyšší moci na dodávky zemního plynu do Evropy nejméně jednomu významnému odběrateli, kterého ale nejmenoval. Odvolával se na dopis Gazpromu s datem 14. června, později uvedl, že dopis má datum 14. července. Účinnost oznámení je od 14. června.

Zajímavost :  Stát podpoří zaměstnávání seniorů a dalších lidí. Úleva firmám na pojistném přijde na miliardy

Gazprom v tomto červnovém oznámení uvedl, že nemůže plnit své závazky kvůli mimořádným okolnostem, nad nimiž nemá kontrolu. Datum vyhlášení vyšší moci se zhruba kryje se začátkem omezování kapacity plynovodu Nord Streamu 1 na současných zhruba 40 procent původního stavu. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU, nyní ale prochází pravidelnou údržbou, která by měla trvat do 21. července.

Zajímavost :  Zázrační roboti? Kubíčkova WSM byla letadlo, potvrdil soud

Celý článek zde