Po jahodách na poli u Olomouce se jen zaprášilo, musí dozrát další

Olomouc – Pole s jahodami v Olomouci a Prostějově dnes ráno zaplnili lidé, kteří vyrazili na první samosběr tohoto oblíbeného letního ovoce. Zájem byl tak velký, že například na poli v Olomouci-Slavoníně vysbírali červené plody za necelé čtyři hodiny. Samosběr tam musel být na několik dní přerušen, aby mohly dozrát další jahody. Na sociálních sítích o tom informoval provozovatel jahodáren Jan Dostál. Sklizeň jahod byla letos v Olomouci a Prostějově díky brzkému příchodu jara zahájena o dva až tři týdny dřív než v předchozích letech.

Fotogalerie

Rodina Dostálova hospodaří na šesti hektarech jahod v Olomouci, v Prostějově má zhruba 5,5 hektaru a v Brně více než 13 hektarů. Na pole s jahodami v okrajových částech Olomouce a Prostějova hned ráno vyrazily desítky nedočkavých sběračů, kteří nechtěli ponechat nic náhodě. Zhruba třetinu úrody jahod na těchto plantážích letos totiž poničily jarní mrazy.

Zajímavost :  Zástupci věřitelů a podnikatelů varují před zkrácením oddlužování

Farmář Dostál kvůli očekávané nižší úrodě jahod letos zrušil stánkový prodej a veškerou produkci oblíbeného ovoce ponechal pro samosběr, aby uspokojil vysokou poptávku. Loni lidé za kilogram jahod při samosběru na plantážích v Olomouci a Prostějově platili 75 korun, letos cena vzrostla na 85 korun. “Cenu jsme tři roky nezvyšovali. Loni se nám ji ještě podařilo udržet díky nadúrodě,” podotkl Dostál.

Zajímavost :  Příjmy Ruska z ropy se meziročně více než zdvojnásobily, vyplývá z dat...

Ceny jahod ze samosběru jsou ale stále výrazně nižší, než je tomu u dovážených jahod v supermarketech či tržnicích. Na plantážích v Olomouci, Prostějově a Brně nejsou plody znečištěné hlínou, protože leží na slámové podestýlce. Pěstitelé také minimalizují používání chemických prostředků.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO