Počátek prodejů spotových ETF na Ethereum lze očekávat již v červnu

Ve čtvrtek v noci došlo ke schválení žádostí o osm spotových burzovně obchodovatelných fondů (ETF) na Ethereum. Každého teď určitě zajímá, kdy se začnou reálně prodávat. Finální termín samozřejmě závisí na Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), ale analytici očekávají první spuštění již během června.

Osm schválených žádostí 19b-4 opravňuje společnosti uvést jejich fondy na příslušných burzách. Pro začátek prodejů je nezbytné schválení registračního prohlášení S-1. Většina žadatelů jej samozřejmě podala obratem po čtvrtečním schválení. Na SEC teď bude záležet, kolik kol diskuzí a doplňování si vyžádá. Historicky jsou záznamy i o pětiměsíčním procesu, ale během schvalování spotových fondů na Bitcoin trvala tato část pouhé dva týdny. Samozřejmě nevíme, zda Ethereum (díky stakingu) nezpůsobí větší problémy.

Zajímavost :  Bitcoinoví býci očekávají brzké dosažení nového cenového vrcholu

SEC se ještě může odvolat

Gabriel Shapiro, generální právní zástupce Delphi Labs, upozorňuje také na fakt, že čtvrteční schválení provedla SEC formou delegovaného orgánu. To ještě otevírá možnost, že by některý z jejich pěti komisařů mohl toho rozhodnutí do 10 dnů napadnout a nechat jej přezkoumat. Varianta sice možná, ale primárně spíše teoretická. Většina schválení probíhá totiž právě touto formou, aby se celá komise nemusela neustále scházet nad každým rozhodnutím a každým dokumentem. Neznamená to ale, že by o případu komisaři nevěděli nebo jej spolu nediskutovali. To spíše připadá možnost na průtahy kolem žádosti S-1.

Do fondů na Ethereum se očekává příliv až 2,66 miliardy USD

Zatímco jedni řeší termín, tak další analytici již počítají předpokládané výsledky. Vzor se samozřejmě bere ze spotových ETF na Bitcoin. Tam se za čtyři a půl měsíce podařilo dosáhnout 13,3 miliardy dolarů čistého nárůstu i se započtením odlivu z transformovaného Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Samozřejmě musíme brát v potaz, že se jednalo o historicky nejúspěšnější start burzovně obchodovatelných fondů vůbec. Pro Ethereum se očekává přibližně pětina. I zde bude totiž fungovat transformovaný Grayscale Ethereum Trust, kde mají investoři uzamčené mince v hodnotě přesahující 11,3 miliardy USD. Analytici tedy předpokládají, že před Vánoci by spotové ETF na Ethereum mohly dosáhnout čistý příliv kolem 2,66 miliardy USD. Záleží samozřejmě, kdy začne prodej.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO