Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Protahující se konflikt na Ukrajině otupil citlivost části investorů a ceny akcií se po prudké únorové korekci částečně zotavily. Výprodej naopak pokračoval na dluhopisových trzích, kde úřadovala inflace překonávající dlouhodobé rekordy.

Uklidnění bylo patrné i na měnových trzích. Česká koruna se po únorovém propadu vrátila zpátky na hodnotu hluboko pod 25 korun za euro.

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

březen 2022 1,2 % -0,2 %
od začátku roku -5 % -8 %
poslední rok 6 % -0,7 %
poslední tři roky 32,9 % 15,1 %
posledních pět let 38 % 19,9 %
posl. deset let 123,8 % 43,1 %
počet fondů 38 15

Solidních 3,6 procenta si v březnu připsaly americké akcie, které jsou přece jen konfliktu v Evropě více vzdálené. Na druhou stranu evropské akcie zůstaly meziměsíčně na svých hodnotách a od počátku roku ztratily asi devět procent. Podobně jsou na tom hodnoty středoevropských akciových indexů.

Akciové podílové fondy proto v březnu smazaly jen malou část únorových ztrát. Vítězem celé ukrajinské krize jsou akcie ropných společností, které těží z růstu cen ropy a plynu. Nadmíru dobře si vedl i český ČEZ, jehož cena vzrostla v březnu o osm procent.

Zajímavost :  Volkswagen investorům vynáší. Pro další vývoj akcií bude klíčový přechod na elektromobilitu

Průměrná výkonnost podílových fondů denominovaných v české koruně, které investující do akcií vyspělých zemí, se v březnu pohybovala kolem 1,2 %. Jen od začátku roku však investoři ztratili v průměru pět procent. Za posledních 12 měsíců je nicméně jejich hodnota stále o šest procent vyšší.

Za letošním poklesem globálně diverzifikovaných fondů stojí tři hlavní faktory: konflikt na Ukrajině, růst sazeb v USA a také posilování koruny.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v únoru pokles o 0,2 %, což bylo dáno větší vahou rizikovějších ruských a středoevropských trhů. Tento efekt bohužel nedokázaly vyvážit fondy navázané na energetický sektor, který v současné situaci získal na hodnotě.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

březen 2022 -1,2 % -0,2 %
od začátku roku -0,2 % -4,3 %
poslední rok -3,7 % -3,3 %
poslední tři roky -1,6 % 4,3 %
posl. pět let -3,3 % 4,5 %
posl. deset let 8 % 37,8 %
počet fondů 19 22
Zajímavost :  Luděk Niedermayer: Nový guvernér Michl nastoupí do jedné z nejtěžších dob pro ČNB

Inflace zasáhla nejen Českou republiku s meziročním růstem nad 11 procent, ale i USA nebo Evropskou měnovou unii, kde inflace vyskočila na 7,5 %, což je nejvíce za celou dobu existence EMU. Česká národní banka na inflaci opět zareagovala a zvýšila svoji základní sazbu už na pět procent. A pravděpodobně půjde s úroky ještě výš, což tlačí ceny dluhopisů dolů.

Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů v březnu klesla o 0,2 %. Za posledních 12 měsíců je to bohužel ztráta 3,7 %. Nicméně: krátkodobé sazby na pěti procentech a výnos státních dluhopisů kolem čtyř procent dávají konzervativním investorům naději na několik let solidního zhodnocení.

Fondy investující do rizikových a spekulativních dluhopisů klesly v březnu o 0,2 % kvůli růstu rizikových prémií. Meziročně jsou tyto fondy níže o 3,3 %.

Smíšené fondy

Hodnotu smíšených fondů v březnu sice pozitivně ovlivnily ceny amerických akcií, ale evropské akcie a dluhopisy zisky vynulovaly. Jejich průměrná hodnota se oproti únoru nezměnila, meziročně jsou výš pouze o 0,5 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst)…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |