Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Příchozí zpráva vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce. Pro poslechnutí mají otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace.

Po instalaci program rozešle z telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv. Jen za dnešek zaznamenali operátoři v Česku už statisíce takových zpráv.

Zajímavost :  Google zabíjí byznys našeho typu. Bojujeme za digitální ekonomiku, říká šéf Heureky Braverman

Asociace provozovatelů mobilních sítí doporučuje na podobné zprávy neklikat a zprávy okamžitě smazat. „Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy,“ říká prezident asociace Jiří Grund.

Část škodlivého provozu operátoři dokážou blokovat. Pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, operátoři do takové komunikace nemohou zasahovat.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině může narušit klimatické cíle EU, říká diplomat Chmelař

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |