Pojišťovny: Počet živelních škod loni klesl o 29 procent

Praha – Objem pojištěných škod způsobených přírodními živly v ČR loni klesl o sedm procent na 3,35 miliardy Kč. Jejich počet se snížil o 29 procent na 66.200. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytla Česká asociace pojišťoven. Nejvíce škod podle ní způsobily požáry a vichřice. Meziročně nejvíce přibylo škod následkem tíhy sněhu, naopak méně jich bylo z krupobití.

Generali Česká pojišťovna loni řešila 34.000 událostí za 2,2 miliardy korun. Předloni to bylo 43.000 událostí za tři miliardy korun. Nejčastější příčinou škod byla v roce 2023 vichřice, která klientům způsobila 8300 pojistných událostí za 282 milionů korun. Následovalo krupobití s 4400 škodami za 405 milionů Kč a déšť s 3600 škodami za 44 milionů Kč. “Nejdražší loni ale byly následky požárů, za ně jsme vyplatili klientům přes miliardu korun,” řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Zajímavost :  Některé čínské banky omezily transakce s ruskými podnikateli. Co to znamená...

Rok 2023 byl z pohledu řádění živlů milosrdnější než předchozí roky, uvedla mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová. Událostí s bouřkami, vichřicemi nebo krupobitím bylo podle ní sice hodně, nicméně spíše s lokálním výskytem a menší intenzitou. Uniqa ale zaznamenala více škod na vozidlech kroupami či zřícením stromů nebo sloupů při vichřici – v porovnání s rokem 2022 asi o pětinu. Méně naopak bylo bleskových povodní z velkého přívalového deště. “Nejvíce živly řádily v srpnu, kdy se do ČR přesunula silná bouřková fronta z Bavorska. Na jaře zase dominovaly vichřice,” dodala Svobodová.

Počet živelních události v roce 2023 u klientů Kooperativy proti předloňsku klesl o 7000, způsobené škody byly naopak loni o 30 milionů Kč vyšší. Největší škody, 1333 škod za celkem 947 milionů Kč, způsobily loni klientům Kooperativy požáry. Vichřice, včetně tornád, způsobily v loňském roce 5220 škod za 268 milionů Kč, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Zajímavost :  MZe: Dohoda týkající se zdanění tichého vína platí, rozhodnou předsedové stran

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) řešila loni 5440 pojistných událostí způsobených živly, vyplatila přes 712 milionů korun. Škod způsobených živly bylo méně než v 2022, ale jejich finanční objem vzrostl téměř o čtvrtinu, řekla mluvčí pojišťovny Renata Čapková. Ve statistikách za loňský rok podle ní živelním škodám dominují škody z vichřice a atmosférických srážek. Téměř dvojnásobný nárůst počtu i objemu zaznamenala ČPP u škod způsobených tíhou sněhu.

Reklama

Zajímavost :  Vláda zatím nestanoví termín pro přijetí eura. Vychází tak ze...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO